Crna Gora želi da države Zapadnog Balkana budu na putu usvajanja evropskog sistema vrijednosti i pripadnosti Evropi, što je garancija stabilnosti i pretpostavka za dalji ekonomski razvoj, poručio je crnogroski predsjednik Milo Đukanović.
Đukanović je, kako je saopšteno iz Kabineta predsjednika, povodom 15 godina članstva Crne Gore u Ujedninjenim nacijama (UN) imao virtuelni sastanak sa generalnim sekretarom UN-a Antoniom Guterešom.
On je čestitao Guterešu na reizboru na važnu dužnost koja predstavlja značajnu poziciju u međunarodnim političkim odnosima, posebno u ovim vremenima.
Đukanović je uvjeren u nastavak Guterešovog osvjedočenog entuzijazma na čelnoj poziciji UN-a, na dobrobit ukupne međunarodne politike.
On je naglasio da Crna Gora u cjelosti dijeli ocjene u pozdravnom govoru Gutereša i da, kao i do sada u punoj mjeri može računati na njenu posvećenost multilateralizmu, koji u vremenu koje živimo dodatno dobija na značaju.
„Na globalne probleme moramo imati i globalne odgovore, i ne možemo odgovarati nacionalnim formulama“, kazao je Đukanović i istakao da je zbog toga važno da se poruke koje upućuje Gutereš ozbiljno shvate.
Đukanović je Gutereša informisao i o aktuelnim prilikama na Balkanu, imajući u vidu njegovo dobro poznavanje ovih prostora i iz prethodnog kapaciteta, ocjenjujući da se „nažalost, ponovo čuju tonovi 90-ih koji dovode u pitanje sposobnost Zapadnog Balkana da živi kao multietnička demokratija, što nije formula za budućnost“.
„Tako se Crna Gora kao multietnička država konfrontira sa tim stavovima i želi da države Zapadnog Balkana budu na putu usvajanja evropskog sistema vrijednosti i pripadnosti Evropi, što je garancija stabilnosti i pretpostavka za dalji ekonomski razvoj“, istakao je Đukanović.
Gutereš je čestitao svim građanima Crne Gore 15 godina pripadnosti UN-u.
„Crna Gora je, kao i Portugalija iz koje dolazi, mala država, ali su upravo male zemlje te koje su dokazale da su veoma važan garant da u svijetu postoji globalna saradnja“, kazao je Gutereš.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je pokazala da je mnogo veća od njene geografske veličine.
Gutereš je zahvalio i čestitao Crnoj Gori na cjelokupnom doprinosu UN-u i Evropi i naglasio da čini sve da obezbijedi da to partnerstvo bude što jače i djelotvornije.
On je iskazao punu solidarnost sa narodom Crne Gore u vremenu kovida ističući da je pandemija jako uticala na sve narode, ali i istakao otpornost i hrabrost u Crnoj Gori.
Gutereš je naglasio da je kao generalni sekretar jedne svjetske univerzalne organizacije, ali i kao Evropljanin ponosan na doprinos Evrope svjetskoj civilizaciji - vrijednosti prosvjetljenja, dominaciji razuma, tolerancije i univerzalnih vrijednosti koje stoje iza modernih demokratija, vladavine prava i ljudskih prava.
On je naglasio da ponekad brine za rizik da će se ući u jedno doba koje će biti doba poslije prosvjetljenja i da zapravo nacionalizam, rasizam, ksenofobija budu prisutni.
„Harmonični odnosi između različitih grupa u društvu od suštinskog su značaja za njegov napredak i za međunarodni mir i bezbjednost“, kazao je Gutereš.
On je ponovio svoju veliku posvećenost da uvijek teži ka tim ciljevima, i vrijednostima koje su suštinske.
Gutereš je potvrdio da je naročito u ovom krhkom vremenu izazvanim pandemijom multilateralizam mnogo značajniji nego ikada.
„Ja sam sasvim siguran u posvećenost Crne Gore multilateralizmu i multilateralnim institucijama“, poručio je Gutereš.
Gutreš je kazao da UN rade sve što mogu da podrže zemlje ZB da idu dalje ka rješavanju još uvijek neriješenih problema i za dobro svijeta i Evrope.