Politika

STATUS ŠTIĆENE LIČNOSTI U CRNOJ GORI IMA 19 OSOBA

Autor Draga Ivanović Izvor Pobjeda

Status štićenih ličnosti u Crnoj Gori ima 19 osoba, pojedinima među njima štite se i članovi uže porodice, a obezbjeđuju ih službenici Sektora policije za posebne namjene – Odsjeka za obezbjeđenje ličnosti, sopšteno je Pobjedi iz Uprave policije (UP).

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Na osnovu člana 3 Vladine odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje UP, štićene ličnosti su predsjednici Crne Gore i Vlade i članovi njihovih užih porodica.

Službenici UP obezbjeđuju i predsjednika Skupštine Crne Gore i potpredsjednika Vlade, kao i ministre unutrašnjih i vanjskih poslova i ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava.

Vršioci dužnosti direktora UP i Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) takođe su štićene ličnosti, kao i v.d. vrhovnog državnog tužioca i glavni specijalni tužilac.

Policija, na osnovu Zakona o predsjedniku Crne Gore, obezbjeđuje i bivšeg predsjednika Crne Gore, navode iz UP.

Prema tom zakonu, po prestanku funkcije predsjednik Crne Gore ima pravo na stalno lično obezbjeđenje u skladu sa bezbjednosnom procjenom.

Osim ovih 12, obezbjeđuje se još sedam štićenih ličnosti koje policija štiti i nakon prestanka obavljanja funkcije, ako to zahtijevaju razlozi bezbjednosti, o čemu odlučuje Vlada, na prijedlog Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Obezbjeđivanje bivših funkcionera traje šest mjeseci nakon prestanka obavljanja funkcije, a može se produžiti za vrijeme dok postoje razlozi za njihovo obezbjeđivanje. Iz UP nije saopšteno o kojih sedam bivših funkcionera je riječ.

Iz UP je objašnjeno da se obezbjeđivanje ličnosti sprovodi na osnovu izvještaja o bezbjednosnoj procjeni ugroženosti tih lica koju sačinjava ANB, kao i na osnovu podataka dobijenih primjenom preventivno-operativnih mjera i drugih podataka i saznanja policije.

Takođe, Vladinom odlukom je predviđeno da Vlada može, na prijedlog MUP-a, odrediti da se obezbijede i druge ličnosti ako na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije.

Takođe, zbog razloga hitnosti, Vlada može na prijedlog MUP-a odrediti da se privremeno obezbijede i druge ličnosti. U tom slučaju, privremeno obezbjeđivanje se sprovodi na osnovu procjene policije.

Kada je riječ o bivšim funkcionerima, Vlada Crne Gore na prijedlog MUP-a odlučuje o produženju zaštite bezbjednosti kada im prestane funkcija.

Prema pomenutoj odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje UP, zaštita ličnosti će se produžiti tri mjeseca od dana prestanka funkcije ako to zahtijevaju razlozi bezbjednosti, na osnovu procjene stepena ugroženosti ANB-a.

Ukoliko bezbjednosna procjena ugroženosti ukazuje na postojanje razloga bezbjednosti, zaštita bezbjednosti može se produžiti i nakon isteka roka od tri mjeseca, a za vrijeme dok postoje razlozi bezbjednosti.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović saopštio je da ministarku zdravlja Jelenu Borovinić-Bojović od juče čuva policija, nakon što je u utorak prijavila Upravi policije da je dobila imejl prijeteće sadržine.

Pripadnici Sektora za borbu protiv kriminala – Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala su obavijestili Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici, a nadležni tužilac je kvalifikovao ovaj događaj kao krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.

“Uprava policije intenzivno radi na identifikaciji osobe koja je putem imejl komunikacije uputila prijetnje ministarki zdravlja Jeleni Borovinić-Bojović”, saopšteno je iz policije.

Abazović je poručio da će država u potpunosti zaštiti ministarkinu bezbjednost, te da neće dozvoliti da neko u Crnoj Gori bude ugrožen zbog posla koji obavlja.

Ministarki Borovinić-Bojović poruke podrške uputili su premijer, predstavnici struke i političkih partija, koji su osudili prijetnje upućene na njenu adresu.