Politika

VUKŠIĆ PRIZNAO PROPUST: ODGOVORNA JE SARADNICA

Autor Draga Ivanović Izvor Pobjeda

Vršilac dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić tokom parlamentarnog saslušanja njega i potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića priznao je juče da je došlo do bezbjednosnog propusta i odavanja identiteta agenata CIA.

Izvor: Vlada Crne Gore/B.Ćupić

On je konstatovao da je grešku napravila njegova najbliža saradnica, a da on nije provjerio detalje iz službene zabilješke prilikom potpisivanja tajnog podatka koji je dostavljen članovima Odbora za bezbjednost, piše Pobjeda.

Prilikom parlamentarnog saslušanja koordinatora svih službi bezbjednosti Abazovića 19. marta, u službenoj zabilješci Agencije za nacionalnu bezbjednost otkrivena su imena i prezimena agenata ANB i CIA, kao i linije rada i njihovi prethodni angažmani, čime je povrijeđen Zakon o tajnosti podataka, kao i Zakon o agenciji za nacionalnu bezbjednost.

Prema članu 26. Zakona o tajnosti podataka, klasifikovane podatke treće zemlje mogu u potpunosti da imaju samo tri predsjednika – države, parlamenta i vlade.

Na jučerašnjoj konferenciji za medije, nakon parlamentarnog saslušanja, potpredsjednik Vlade Abazović je potvrdio ranije informacije da je došlo do ,,odavanja tajnih podataka obavještajne agencije jedne članice NATO“, ali i konstatovao “da nije urađeno ništa na štetu države”.

Ocijenio je da Vukšić svoj posao obavlja profesionalno.

“Svi moramo da doprinesemo da se očuva sektor bezbjednosti u Crnoj Gori i svi koji pokušavaju da ga uruše, vjerujte, čine veliku štetu Crnoj Gori”, kazao je Abazović.

Poslanik Socijaldemokratske partije Raško Konjević je nakon sjednice Odbora kazao kako je stekao utisak da je Vukšić svjestan da je napravio propust ili previd.

“Ja tu njegovu formulaciju prevodim na jasno kršenje Zakona o ANB-u jer je više nego jasno da je propust napravljen, jer po Zakonu članovi Odbora za bezbjednost nemaju pravo uvida u one podatke za koje nije potrebno da znaju”, objasnio je Konjević.

Dodao je i da je Vukšiću sugerisao kako nije smio da otvara bilo kakvu vrstu istrage unutar ANB-a.

Prema saznanjima Pobjede, nakon što je afera o curenju podataka postala javna, vršilac dužnosti direktora ANB-a je od 19. marta počeo sa operacijom “kontrole štete”. Nije, međutim, pokrenut mehanizam unutrašnje kontrole, jer je smijenjena prethodna generalna inspektorka – a nije imenovana nova. Zato je Vukšić, prema informacijama Pobjede, iskoristio “prazan prostor” i pokušao da krivicu uglavnom svali na najbližu saradnicu, koju je nedavno sam imenovao.

Pri tom je Vukšić, saznaje Pobjeda, uz saradnju i konsultacije iz vrha Vlade, “isposlovao” da se medijski stvar zataška, da režimski mediji pokušaju da aferu svedu na nivo “propusta”… Na taj način je, minimizirajući skandal, osmislio da njegova saradnica ne bude predmet krivičnog progona, nego disciplinskog postupka, što može da znači – umanjenja plate od najviše 30 odsto?!

Poslanik Raško Konjević je, međutim, ukazao da je takva procedura u suprotnosti sa odredbama Zakona o ANB-u.

“Ispada da je Vukšić kontrolisao samog sebe, pa nam je saopštio da je došao do određenog stepena ko bi mogao da bude eventualno odgovoran”, naveo je Konjević.

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Milan Knežević je, obraćajući se medijima, istakao da ono što se pred Odborom za bezbjednost dogodilo 19. marta nije dramatično uticalo na rad i komunikaciju sa partnerskim službama članica NATO.

Istovremeno je naglasio da su se, ukoliko se precizno ne odredi odgovornost za bezbjednosni propust, poslanici Odbora za bezbjednost našli u paradoksalnoj situaciji.

&&&Knežević: Moguća krivična odgovornost članova Odbora zbog uvida u tajne podatke&&&

Prema informacijama Pobjede, vršilac dužnosti direktora Agencije je, tokom jučerašnjeg parlamentarnog saslušanja, pokušao u jednom trenutku čak da krivicu svali na pojedine poslanike, targetirajući Konjevića da je u javnosti iznio priču o odavanju tajnih podataka i nagovijestio “da može i krivično da odgovara zbog toga”.

Nekadašnji ministar policije i finansija ipak se nije dao zaplašiti: samo je upitao Vukšića da li mu prijeti, upoznao ga da oni njega saslušavaju i napomenuo da bi “kao iskusni pravnik” morao da zna ovlašćenja prvog čovjeka ANB-a i da zna kolika je i kakva njegova odgovornost.

“Ako mislite drugačije, podnesite krivične prijave”, poručio je Konjević, što je Vukšić prećutao.

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom novinskih tekstova vezanih za odavanje tajnih podataka na sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu. Na saslušanje u Tužilaštvo biće, osim Vukšića, pozvani i članovi Odbora za bezbjednost koji su prisustvovali sjednici 19. marta, nakon čega će tužilac odlučiti da li u postupku prvog čovjeka tajne policije ima elemenata za krivično gonjenje.

Anonimni autor pod pseudonimom “Profesionalac”, koji mjesecima detaljno i intrigantno piše o dešavanjima u bezbjednosnom sektoru, još prije pet dana je predvidio kako će Vukšić pokušati da svoju odgovornost prebaci na saradnike.

“O podlosti i karakteru Vukšića, najbolje govori podatak da je žrtvu pokušao da pronađe u najbližoj saradnici (s obzirom da su trojica ostalih odbili da to prihvate, svjesni mogućih posljedica), koja je ujedno i samohrana majka. Vukšić je saradnici ponudio da je smijeni sa mjesta načelnika Sektora, uz obećanje da neće krivično odgovarati nego samo disciplinski, a da će joj on nadomjestiti gubitke…”, napisao je “Profesionalac” na portalu Aktuelno.

Jučerašnje saslušanje govori da je “Profesionalac” bio izuzetno dobro informisan ili da je očito kao čovjek koji dobro poznaje dešavanja, odnose i ljude u bezbjednosnom sektoru, pogodio slijed reakcija Dejana Vukšića.