Politika

BOŠNJAK: Dohvatili se vlasti, pa zaboravili na zakon o porijeklu imovine

Autor Draga Ivanović Izvor Dan

Donošenje Zakona o porijeklu imovine je bilo glavno obećanje građanima u kampanji za parlamentarne izbore prošle godine, a zašto se još uvijek po tom pitanju ništa nije uradilo, ostaje nejasno, kaže Branka Bošnjak, poslanik Pokreta za promjene, piše Dan.

Izvor: yooutube/screenshoot/Pokret za promjene

Ona ističe da je taj zakon jedan od ključnih u borbi protiv kriminala i korupcije, te da bi na njega parlamentarna većina trebala staviti poseban akcenat, jer je to i najavljivala a ne da ga ignoriše ili stavlja po strani, kako to sada čini.

“Mislim da je rješavanje tog pitanja, odnosno zakona, urgentno i sve partije koje sada predstavljaju parlamentarnu većinu, a nekada opoziciju, tako su mislile donedavno, a zašto to i sada nije slučaj, ne znam. U prošlom sazivu sam pripremila zakon o utvrđivanju porijekla imovine i specijalnom oporezivanju. Mislim da je dosta dobro urađen i gledala sam da bude usklađen sa ostalim zakonima i našim pravnim aktima, ali sam i naglašavala da sam otvorena za sve sugestije ukoliko neko smatra da treba da se dopuni ili izmijeni. Međutim, vidim da Vlada nikao da načini prvi korak, nisam sigurna ni da li su uopšte formirali radnu grupu za tu namjenu, iako je to bilo jedno od glavnih obećanja građanima u toku kampanje. Nije mi čak ni dostavljeno mišljenje na predlog zakona od strane Vlade, a bili su u obavezi”, kaže Bošnjak.

Navodi i da u predlogu zakona postoje rješenja da svi koji su nelegalno stekli imovinu, da to ne bi mogli da dokažu i da bi moglo sve da im se konfiskuje, ili specijalno oporezuje a i krivično da odgovaraju oni ukoliko su kriminalom stekli imovinu.

“Zakonom sam bila obuhvatila i one koji su protekcionistički dobili stanove i kredite, to je bilo po odlukama državnih organa ali bez objave konkursa, pa sam smatrala da su i oni na neki način obeštetili državu i da im se da neki razuman rok to da otplate, ali po tržišnoj cijeni. Tako da je zakon sveobuvatan. Znam da je i URA nešto predlagala i možda bi to trebalo sve sagledati i napraviti jedan po mjeri svih. Još bolje ukoliko postoji i raspoloženje međunarodne zajednice da učestvuje. Dobrodošli su svi koji mogu i žele da doprinesu, ali Vlada mora načiniti taj prvi korak i ozvaničiti početak djelovanja u tom pravcu da bi se oni koji misle doprinijeti i uključili, odnosno prijavili”, kaže Bošnjak.

Jedna od ključnih tačaka sporazuma koji su lideri tri pobjedničke koalicije potpisali je beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, najavivši tada usvajanje niza sistemskih zakona, među kojima i zakon o porijeklu imovine koji bi obuhvatio sve javne funkcionere.

Po tim najavama, svi javni funkcioneri bi morali da objasne i dokažu porijeklo imovine stečene u prethodne tri decenije, među prvima visoki funkcioneri Demokratske partije socijalista čije se bogatstvo mjeri stotinama hiljada eura, pri čemu su imali iste plate i zarade kao i njihove kolege iz tada opozicionih partija a čija je platežna moć i imovina na neuporedivo nižem nivou.

Predsjednik DPS-a Milo Đukanović se uvijek oglušivao na preporuke sa domaće i posebno međunarodih adresa za donošenjem zakona o porijeklu imovine, niti je ikada želio da objasni kako je dospio na listu najbogatijih državnika, a ni Agenciji za sprečavanje korupcije dugo nije dozvoljavao da mu se provjere bankovni računi, navodi Dan.

Vukićević: Svaka pomoć dobrodošla, uslovljavanje ne

Potpredsjednica Demokratske narodne partije Maja Vukićević ističe da bi dogovor oko borbe protiv korupcije i kriminala svima trebalo da bude prioritet.

“I nadam se da ćemo se oko ovih pitanja usaglasiti u narednom periodu, a prvi korak je svakako usvajanje tužilačkih zakona, jer bez promjene u tužilaštvu nema ni adekvatne borbe protiv korupcije i kriminala”, kazala je Vukićević.

Ona navodi da Demokratski front apsolutno podržava usvajanje Zakona o porijeklu imovine.

“I u prošlom sazivu parlamenta smo se zalagali za usvajanje zakona. Međutim, tad iz očiglednih razloga nije bilo volje da se on usvoji. Očekujemo da se nova parlamentarna većina usaglasi oko usvajanja ovog važnog zakona, koji je svim pobjedničkim partijama bio dio izbornog programa. Smatram da imamo dovoljno kapaciteta da sami donesemo zakon, naravno svaka pomoć je dobrodošla, sve dok ona ne predstavlja uslovljavanje i miješanje u unutrašnje stvari Crne Gore”, poručuje Vukićević.

Jedna od ključnih tačaka sporazuma koji su lideri tri pobjedničke koalicije potpisali je beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, najavivši tada usvajanje niza sistemskih zakona, među kojima i zakon o porijeklu imovine koji bi obuhvatio sve javne funkcionere, prenosi Dan