Nekoliko službenika ANB-a dalo je juče izjavu u svojstvu građana, po nalogu specijalne tužiteljke Stojanke Radović, u predmetu formiranom po prijavi direktora ANB-a da su njegovi prethodnici mimo zakonskih ovlašćenja pratili i prisluškivali građane.
Kako je Pobjedi nezvanično saopšteno, obavještenja su prikupljena od nekoliko službenika koje je prijavio novoimenovani direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić, a saznajemo da će biti saslušano njih više od 20.
Kako je Pobjeda pisala, prijave o navodnim zloupotrebama dostavljene su Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal, a kao dokaz priložene su pisane izjave pojedinih članova Agencije da je bilo neovlašćenog prisluškivanja pojedinih opozicionih političara.
O navodnom paljenju/uništavanju tajnih podataka na Žabljaku u pisanoj formi je informisan glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, a šef ANB-a, uprkos pozivu na razgovor radi otvaranja izviđaja, nije došao u tužilaštvo.
Vukšić je u prijavi optužio bivše čelnike ANB da su naredili službenicima da zapale tajne podatke na Žabljaku nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta prošle godine, da su dodijelili nepoznatom broju građana legitimacije tajne službe iako nijesu bili radnici ANB-a, kao i da su u dužem periodu obavljali mjere tajnog nadzora mimo odluke suda i po direktnom nalogu vrha Demokratske partije socijalista, navodi Pobjeda.
Na spisku za saslušanje je i službenica koja je neovlašćeno unijela mobilni telefon u prostorije ANB-a i snimila dvojicu kolega koji su na mašini za rezanje papira, takozvanom ,,šrederu“, uništavali dokumentaciju, kako to procedura nalaže.
Po protokolima rada u tajnim službama, jednom ili dva puta tokom mjeseca, uništavaju se svi neklasifikovani papiri – bilješke, rokovnici, redovna prepiska sa drugim institucijama. To je procedura posljednjih najmanje deset godina, a od ulaska u NATO je obaveza koja, u slučaju nepridržavanja pravila, znači i disciplinsku odgovornost.
Sve to zabilježile su nadzorne kamere, što ukazuje da se ne radi ni o kakvoj tajnoj operaciji, navodi Pobjeda.
Kako su ranije objasnili sagovornici Pobjede iz bezbjednosnih službi, izmještanjem povjerljive dokumentacije prije izbora nije bilo kršenje protokola službe. Uvijek kada je postojala opasnost da zbog protesta ili nemira može doći do ulaska u zgrade državnih institucija, povjerljivi papiri su sklanjani na rezervnu poziciju, ističe Pobjeda.
Bezbjednosni izvori Pobjedi su pojasnili da su klasifikovani podaci izmještani više puta tokom posljednje decenije.
Više službenika poslato na sjever
Više službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost bilo je juče neprijatno iznenađeno jer ih je na stolu sačekalo rješenje o premještaju.
Kako Pobjeda saznaje, po nalogu direktora Dejana Vukšića, službenici iz Podgorice upućeni su u Plav i Rožaje, bez jasnog obrazloženja o radnim zadacima u tim opštinama.
Ono što je presedan u Vukšićevoj odluci jeste da su ovi službenici obavezni da već danas budu na radnim mjestima u Plavu i Rožajama. Dugogodišnji službenici ANB-a, kako nam je rečeno, shvatili su nagli, iznenadni premještaj kao obračun Vukšića sa ,,nepodobnim“ kadrovima, zaključuje Pobjeda.