Predsjednici klubova poslanika parlamentarne većine tražiće od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti četiri zakona i jedne odluke koju je usvojila bivša vlast na dvije sjednice proljećnog zasijedanja.
Šef kluba Demokratskog fronta Slaven Radunović kazao je da će poslati na ocjenu ustavnosti odluke koje se tiču glasanja elektronskim putem.
“Prije toga takva mogućnost Poslovnikom nije postojala, ali to nije smetalo kolegama iz DPS-a da održe više sjednica na kojima nije bilo fizičkog utvrđivanja kvoruma. Imamo situacije u kojima je bilo samo po 12 ljudi u salama”, rekao je Radunović.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica kazao je da su odluke Ustavnog suda, prije svega političkog a ne pravnog karaktera. Nova parlamentarna većina takođe je podnijela predlog za ocjenu ustavnosti pojedinih zakona i odluka, a kako je Koprivica kazao, htjela je da tim potezom razobliči ”antiustavno djelovanje motivisano DPS-om i da pred cijelom javnošću raskrinka postupanja Ustavnog suda”.
“Predsjednici klubova parlamentarne većine, svih pet, su podnijeli predlog za ocjenu ustavnosti u vezi sa četiri zakona i jednom odlukom. Oni su usvojeni na Drugoj sjednici Prvog redovnog zasijedanja i Petoj sjednici Prvog redovnog zasijedanja. Što se tiče Druge sjednice ona je počela 22. aprila i u vezi sa njom osporen je pred Ustavnim sudom Zakon o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi, ta sjednica je počela sa svega 20 poslanika u plenarnoj sali. Tada Poslovnikom nije bio uveden Institut sjednice na daljinu i nije bilo omogućeno glasanje i odlučivanje poslanika putem informacione tehnologije”, saopštio je Koprivica na konferenciji.
Koprivica je dodao da se iz inicijative koju je uputila parlamentarna većina može zaključiti da prilikom početka navedenih sjednica Skupštine CG nije bilo kvoruma, niti je utvrđivan, niti je postojao pravni osnov za sjednice na daljinu.
“Ova parlamentarna većina neće dozvoliti bilo kakav pokušaj blokade institucija”, rekao je on.