Politika

KONJEVIĆ: VLADA NEMA NOVCA da registruje "tomontenegro"

Autor Jovana Raičević Izvor Pobjeda

"Donošenje ishitrenih odluka, koje nijesu u skladu sa zakonima Crne Gore, izgleda da je postala specijalnost nove Vlade" , kazao je poslanik SDP Raško Konjević, piše Pobjeda.

Izvor: Vlada Crne Gore

Upoređujući Vladinu Odluku o osnivanju avio-kompanije „tomontenegro“ sa odredbama Zakona o privrednim društvima, prema njegovim riječima, donošenje ishitrenih odluka, koje nijesu u skladu sa zakonima Crne Gore, izgleda da je postala specijalnost nove Vlade, navodi Pobjeda.

“Da li je član 6 Odluke o osnivanju u skladu sa članom 55 Zakona o privrednim društvima? Da li se nova kompanija može registrovati u CRPS? - napisao je Konjević na Tviteru.

Članom 6 sporne odluke, Vlada navodi da osnovni kapital društva iznosi 30 miliona eura i najavljuje da će taj osnovni kapital, odnosno svoj ulog u ovo jednočlano društvo sa ograničenom odgovornošću, uplatiti u roku od jedne godine od dana registracije društva u jednoj ili više tranši, od čega će četiri miliona biti uplaćeno prilikom registracije te nove kompanije. Pri tome se podvlači da će osnivač, odnosno Vlada, posebnom odlukom odlučivati o dodatnim i nenovčanim ulozima preko iznosa koji je navela u spornom članu 6, ističe Pobjeda.

Zakon o privrednim društvima, međutim, ulog, odnosno upis osnovnog kapitala tretira sasvim drugačije. U članu 55 , stav 1 se navodi da članovi društva sa ograničenom odgovornošću moraju unijeti ulog, odnosno osnovni kapital u društvo prije nego što akcije budu upisane, odnosno prije nego što udio bude registrovan na vlasnika, piše Pobjeda.

Dakle, Vlada se Odlukom o formiranju društva ,,tomontenegro“ obavezala da će njen osnivački ulog u tu kompaniju biti 30 miliona eura i po zakonu je obavezna da svih 30 miliona eura uplati prije registrovanja kompanije u Centralni registar privrednih društava, naglašava Pobjeda.

Ali problem je što Vlada nema 30 miliona eura na raspolaganju da uplati kao osnivački ulog koji je sama odredila za registraciju nove avio-kompanije. Imaju samo četiri miliona eura, kako je to objavio provladin portal IN4S i dokumentovao potvrdom Erste banke ,,o uplati osnivačkog uloga“ od 31. 12. 2020. godine, piše u Pobjedi.

Ne zna se ni otkud Vladi ta četiri miliona, jer takvo nešto nije predviđeno Zakonom o budžetu za 2020. A tek obećanih još 26 miliona eura, kojih nema u tom Zakonu, a čije je važenje Vlada produžila do 31. marta 2021. godine. Iako nemaju odluku o privremenom finansiranju usmeno su obavijestili javnost da budžet za 2021. ne mogu da donesu u zakonom predviđenom roku, pa će se privremeno finansirati u skladu sa odredbama Zakona o budžetu za 2020, navodi Pobjeda.

“Bojim se da je (premijer Zdravko) Krivokapić opet na brzinu konsultovao propise. Ako je Vlada pogriješila kod prvog akta biće to veliki blam. U nizu - konstatovao je Konjević.

Malo što će biti još jedan blam u nizu, nego bi državu Crnu Goru to moglo koštati 53,5 miliona dolara, koliko košta embraer 195, koji je Montenegro erlajnz uzeo na lizing preko brazilske BNDES banke. Ostale su još dvije polugodišnje rate od po 1,8 miliona dolara da se uplate ove godine, kako bi taj avion postao vlasništvo državne kompanije koju je prizemljila nova Vlada, ocjenjuje Pobjeda.

A ako nema para za registrovanje nove kompanije u skladu sa Vladinom Odlukom od 30. decembra 2020. godine, onda ona ne može preuzeti na vrijeme ugovore Montenegro erlajnza i platiti ratu. Vlada ne može da da pare Montenegro erlajnzu da plati ratu od ova četiri deponovana miliona, jer je saopštila da MA gasi jer više ne smije da mu daje državnu pomoć, te da Agencija za zaštitu konkurencije plaćanje rate za avione smatra državnom pomoći, zaključuje Pobjeda.