Politika

ĐUKANOVIĆ: Globalna zdravstvena kriza test stvarne spremnosti država, PANDEMIJA JE POKAZALA DA SMO SVI RANJIVI

Autor Adela Mulić Izvor MINA

Globalna zdravstvena kriza svojevrstan je test stvarne spremnosti država da djeluju u pravcu mira, sigurnosti i održivog razvoja, ocijenio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Đukanović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, uputio video poruku na temu Svijet nakon Covid-19, u okviru ovogodišnjeg izdanja Pariskog mirovnog foruma koje se, usljed pogoršanja epidemiološke situacije, održava u digitalnom formatu.

Prema riječima Đukanovića, globalna zdravstvena kriza je i pogodno tlo za poplavu dezinformacija, čiji je cilj osporavanje temeljnih demokratskih vrijednosti.

„Vidjeli smo odsustvo globalnog liderstva. I pojedinačne napore i uspjehe u suočavanju s posljedicama krize. Osjetili smo istinske vrijednosti slobode, ali i opasnosti od ignorisanja visokog nivoa međuzavisnosti i nužnosti saradnje“, naveo je Đukanović.

Kako je kazao, kriza je ogolila sve nejednakosti, i postalo je jasno da nema imunih.

„Pandemija je pokazala da smo svi ranjivi, bez obzira na naciju, vjeru, boju kože ili bogatstvo. Vidjeli smo da ekonomski razvoj ne mora nužno značiti i zadovoljenje svih ljudskih potreba, da dinamizam i rast nisu garancija otpornosti i bezbjednosti naših zajednica“, rekao je Đukanović.

On je kazao da je, na sreću, ona svjetlija strana demonstrirala ogromnu solidarnost, požrtvovanost, samoodricanje i odlučnost da idemo ka zajedničkom uspjehu.

„Naučili smo da nam je neophodna snažna globalna saradnja, a ne globalno nadmetanje. Da izolacionizam nije rješenje i da ćemo pobijediti, ne kada savladamo virus u svojoj zemlji, već kada to učinimo na svakom kraju planete“, istakao je Đukanović.

Kako je naveo, postalo je jasno da nema nacionalnog rješenja za globalne probleme.

Put do uspjeha je, prema riječima Đukanovića, moguć je uz snažno političko liderstvo, djelotvornu koordinaciju, oslonac na nauku i tehnologiju, i pravovremenu i nedvosmislenu komunikaciju u cilju jačanja povjerenja.

„Saradnja, podjela tereta i zajednička odgovornost postaju uslov bez kojeg nije moguće zamisliti oporavak. Vjerujem da na ovim temeljima svijet poslije korone možemo da učinimo boljim i otpornijim“, zaključio je Đukanović.