Politika

POPA: Sarađujte sa EU da bi ubrzali reforme, Drljević: MOŽEMO u EU DO 2025.!

Autor Gordana Bojanić Izvor MINA

Šefica Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Kristina Oana Popa apelovala je na političke i društvene aktere u Crnoj Gori da sarađuju sa EU, kako bi se produbile i ubrzale političke i ekonomske reforme.

Izvor: MONDO/Gordana Bojanić

Ona je, nakon predstavljanja Izvještaja o napretku Crne Gore, kazala da je Crna Gora obavila važan posao pripremajući se za sprovođenje pravne tekovine u većini oblasti.

"Sada, Crna Gora treba da se fokusira posebno na politiku konkurentnosti, ekonomsku i monetarnu politiku, statistiku i finansijsku kontorlu, a naročito na funkcionisanje pravosuđa i slobodu izražavanja", kazala je Popa.

Ona je dodala je potrebno je osnažiti administrativne kapacitete kako bi se obezbijedila primjena pravne tekovine EU. Popa je navela da da brojna istraživanja javnog mnjenja jasno ukazuju na snažan stav građana Crne Gore da je mjesto njihove zemlje u EU.

"Stoga, apelujem na političke i društvene aktere u Crnoj Gori da sarađuju sa nama, kako bismo produbili i ubrzali političke i ekonomske reforme", kazala je Popa.

Ona je rekla da Izvještaj sadrži niz jasnih preporuka i smjernica koje svi relevantni politički i društveni akteri treba da ispune i zajednički rade kako bi ostvarili brz napredak u reformama koje su neophodne za pristupanje Crne Gore EU.

"Cilj nije samo da Crna Gora brže napreduje na putu ka EU ili da zatvori ovo ili ono pregovaračko poglavlje, već će svaka uspješno sprovedena reforma unaprijediti kvalitet života građana Crne Gore i stvoriti nove mogućnosti za privredu", poručila je Popa.

Ona je istakla da paket proširenja prepoznaje kompleksan ambijent koji je nastao usljed aktuelne epidemije virusa COVID-19, koja je pogodila ne samo Zapadni Balkan, već i države članice EU.

"EU, kao glavni donator, trgovinski partner i investitor u Crnoj Gori brzo je obezbijedila 53 miliona EUR za podršku građanima i sektorima koji su najviše pogođeni krizom izazvanom virusom COVID-19, kao i do 60 miliona EUR makrofinansijske podrške u vidu izuzetno povoljnih kreditnih sredstava", kazala je Popa.

Ona je ukazala da je EK danas pokrenula Ekonomski i investicioni plan, koji je fokusiran na ključne oblasti ekonomskog razvoja, poput investicija u saobraćajnu i energetsku povezanost, zelenu i digitalnu agendu, kao i mjere usmjerene na jačanje konkurentnosti u privatnom sektoru. Popa je rekla da kada je riječ o političkim kriterijumima za pristupanje, u godišnjem izvještaju prepoznat nedostatak dijaloga i nepovjerenje među političkim akterima.

"Sveobuhvatna revizija izbornog okvira još nije sprovedena. Izbori su rezultirali do sada nezabilježenom promjenom u sastavu vladajuće većine. Sada je vrijeme da novi parlament afirmiše široki međupartijski konsenzus i pokaže u praksi posvećenost evropskoj reformskoj agendi Crne Gore", kazala je Popa.

Prema njenim riječima, kada je riječ o reformi javne uprave, ostvaren je određeni napredak.

"Snažna politička volja biće od presudne važnosti da bi se obezbijedila depolitizacija javne službe, optimizacija državne administracije i sprovođenje sistema menadžerske odgovornosti", rekla je Popa.

Ona je ocijenila da napredak na putu pristupanja EU zahtijeva javnu upravu koja je u potpunosti funkcionalna i zadržavanje već stečenih stručnih kapaciteta kao osnove za nadgradnju napretka koji je ostvaren proteklih godina. Popa je istakla da je vladavina prava ključno mjerilo napretka Crne Gore ka članstvu. Prema njenim riječima, u tom smislu, izvještaj prepoznaje ograničeni napredak koji je ostvaren u poglavlju 23.Popa je kazala da su prošlogodišnje preporuke koje se tiču pravosuđa samo djelimično tretirane, dok izazovi u pogledu nezavisnosti, profesionalizma, efikasnosti i odgovornosti i dalje ostaju.

"Bilo je određenih pozitivnih pomaka u borbi protiv korupcije, ali izazovi i dalje ostaju u pogledu nezavisnosti, kredibiliteta i određivanja prioriteta od strane Agencije za sprječavanje korupcije", navela je Popa.

Ona je ocijenio da je u oblasti temeljnih prava napredak je ostvaren, naročito usvajanjem zakona o životnom partnerstvu lica istoga pola, čime je Crna Gora postala prva zemlja u regionu koja je regulisala status istopolnih parova.

"Sve oči su sada uperene na sprovođenje ovog zakona i na ukupan zakonodavni okvir u oblasti ljudskih prava", navela je Popa.

Ona je upozorila da već više godina za redom, ukupno posmatrano, nije registrovan napredak u oblasti slobode izražavanja.

"Iako su usvojeni revidirani medijski zakoni, to je ostalo u sijenci hapšenja i postupaka pokrenutih protiv urednika portala i građana zbog sadržaja koje su objavljivali ili dijelili putem interneta u toku 2020. godine", kazala je Popa.

Ona je rekla da su mjere koje se preduzimaju u cilju smanjenja uticaja dezinformacija, uznemiravanja na internetu ili govora mržnje ne treba da predstavljaju neproporcionalno ograničenje slobode izražavanja i medija.

"Kada je riječ o poglavlju 24, koje se tiče pravde, slobode i bezbjednosti, Crna Gora je napravila dobar napredak u borbi protiv trgovine ljudima", navela je Popa.

Ona je ocijenila da su kapacitet i profesionalnost policije su osnaženi i zabilježen je povećan broj tekućih postupaka o zapljeni imovine.

"Međutim, Crna Gora i dalje treba da odgovori na određene ključne i sistemske nedostatke u sistemu krivičnog pravosuđa, uključujući i način na koji se u sudovima postupa sa predmetima iz obalsti organizovanog kriminala", navela je Popa.


Ona je istakla da pristupanje EU nije stavka koju treba štrikirati.

"To je proces unutrašnje transformacije koji već sada treba da donese konkretne koristi građanima. Hajde da to zajedno ostvarimo", poručila je Popa.

Glavni pregovarač Aleksandar Drljević smatra da je 2025. godina realan rok za ulazak Crne Gore u EU.

Draljević rekao je da činjenica da je Crna Gora otvorila sva pregovaračka poglavlja i tri privremeno zatvorili ohrabruje da nastave dalje.

“Mislim da uvijek možemo bolje i više”, naveo je Drljević.

On je naveo da će izvještaj EK biti predmet detaljnje pažnje u narednom periodu.

On daje veoma jasne smjernice, ukazuje onima koji nijesu dobro radili gdje treba da posvete dodatnu pažnju. Ovo je jasan putokaz za sve nas u Crnoj Gori”, poručio je Drljević.

On je dodao da u EU ulazi svaki građanin Crne Gore ponosob.

“Odgovornost je svakog pojedinca da doprinese da ovaj proces bude što uspješnijI”, kazao je