Politika

Amfilohije: Ne glasajte za zakon

Mitropolit crnogorsko-primorski, Amfilohije, poručio je da Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti onako formulisan ne zaslužuje da bude razmatran u Skupštini Crne Gore,

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

On jepozvao poslanike da učešćem ne daju legitimitet raspravi i glasanju tom aktu.

On ih je pozvao ili da glasaju protiv njega, ako, ipak, razum ne prevlada, pa dođe do glasanja o njemu.

On je pismo dostavio poslanicima Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokratske partije (SDP), Socijaldemokrata (SD), Bošnjačke stranke (BS), Hrvatske građanske inicijative (HGI), Force i Liberalne partije (LP), objavio je Dan.

Mitropolit je upozorio poslanike da je predloženi zakon u funkciji politički nedopustivih pritisaka na Crkvu.
Ista pisma je dostavio i predsjedniku države, Vlade, ministrima pravde i ljudskih i manjinskih prava Milu Đukanoviću, Dušku Markoviću, Zoranu Pažinu i Mehmedu Zenki.

"Nakon što smo Vam preko Vašeg Kluba poslanika, uz propratno pismo, poslali Primjedbe Mitropolije na Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, obraćamo Vam se ovoga puta i lično sa nadom da nećete podržati taj Predlog zakona koji grubo diskriminiše Pravoslavnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku i druge eparhije Srpske patrijaršije u Crnoj Gori, koje je prije osam vijekova osnovao Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski", kazao je Amfilohije.



Istakao je da Crkva ne traži i ne očekuje nikakve privilegije i da nisu protiv pripreme i donošenja novog zakona.

"Budući zakon se mora pripremiti u aktivnom i odgovornom dijalogu Vlade sa crkvama, vjerskim zajednicama i pravnim stručnjacima, u skladu sa obavezujućim normama međunarodnog prava i Ustava Crne Gore", naglasio je mitropolit u pismu poslanicima.

Poručio je da su istinski dijalog i neophodno usklađivanje sa Ustavom i međunarodnim standardima ovoga puta izostali.

"Detaljna pravna analiza je sadržana u Primjedbama koje su poslate Vašem poslaničkom klubu da ne smijemo ovom prilikom izostaviti činjenicu da će se ovaj zakon, prije i iznad svega, odnositi na našu Crkvu, što su jasno saopštili i najviši državni funkcioneri, budući da je Vlada Crne Gore 2011. i 2012. godine zaključila temeljne ugovore sa Rimokatoličkom crkvom, Islamskom i Jevrejskom zajednicom", ukazao je Amfilohije.

Kako je rekao, i SPC je obavijestila Vladu da želimo da i sa njima zaključi Temeljni ugovor sa istim obimom prava i obaveza, ali Vlada nije iskazala spremnost i dobru volju da zaključi ugovor.

"Iz tog razloga, proces pripreme i donošenja novog zakona je dodatno opterećen kroz narušenu ustavnu ravnopravnost crkava i vjerskih zajednica i diskriminaciju naše Crkve, jer je, bez ikakve sumnje, novi zakon u funkciji politički nedopustivih pritisaka na našu Crkvu", poručio je Amfilohije.