Politika

Mijušković: Neke škole će ostati bez prvaka

Autor mondo.me Izvor Pobjeda

Timovi institucije zaštitnika ljudskih prava i sloboda od septembra obišli su više seoskih i prigradskih škola u Crnoj Gori i već su zbog zatečenog lošeg stanja pokrenuli više postupaka po sopstvenoj inicijativi, saznaje Pobjeda.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Zamjenica ombudsmana Snežana Mijušković rekla je Pobjedi da su uglavnom reagovali, odnosno formirali predmete, zbog lošeg stanja pojedinih objekata - krovna konstrukcija, fasade, fiskulturne sale (nema mobilijara, dotrajale sprave), zbog lošeg grijanja, ali i učeničkog prevoza - nedovoljan broj kombija, dotrajala vozila, troškovi prevoza.

"Ono što najviše zabrinjava jeste mali broj učenika i informacija da u narednom periodu u nekim školama neće biti prvaka", istakla je Mijušković. Dodaje i da značajan broj djece u ovim školama potiče iz materijalno ugroženih porodica.

Istakla je i da je uočen problem nedostatka pojedinog nastavnog kadra, kao i psihologa i logopeda.

Mijušković je pojasnila da je u okviru realizacije druge faze projekta "Promocija pristupa pravdi svoj djeci Crne Gore", koju sprovode uz podršku UNICEF-a, predviđeno da posjete 60 seoskih i prigradskih škola. Cilj aktivnosti je da se, kako kaže, djeca upoznaju sa mogućnostima i načinima obraćanja nadležnim organima.

Za prigradske i seoske škole odlučili su se zato što rezultati njihovog rada, kao i procjene nezavisnih stručnjaka, pokazuju da je ova kategorija djece najmanje upoznata sa mehanizmima pristupa pravdi i u najmanjem procentu se obraćaju ombudsmanu za pomoć, savjet ili rješavanje dileme u vezi sa ostvarivanjem nekog prava.

"Još jedan od benefita ove aktivnosti jeste što se djeca iz seoskih područja na prilagođen način upoznaju kako sa svojim pravima i nadležnostima ombudsmana, tako i sa efektima istinske participacije kroz izlaganje samih 'zlatnih savjetnika' i druženjem sa njima", kazala je Mijušković za Pobjedu.

Precizirala je da su od septembra obišli neke od škola na teritoriji Nikšića, Plužina, Rijeke Crnojevića, Spuža, Danilovgrada, Virpazara, Golubovaca, Risna, Radanovića, Grahova, Komana, Kuča, Pipera, Petrovića, Barutane, Bioča, Lepenca, Prošćenja, Njegovuđe, Vilusa, Šavnika, Plava, Murina, Andrijevice, Bijelog Polja, Pljevalja i Prčanja.

"Tokom ovih obilazaka, osim realizacije kreativno-edukativnih radionica o pravima djece, predstavnici institucije razgovaraju sa rukovodstvom škola i obilaze prostorije obrazovnih ustanova. Moramo naglasiti da je primjetna velika požrtvovanost i posvećenost zaposlenih da se ove škole održe i da djeci pruže svu moguću podršku u sticanju znanja i da im školske dane učine prijatnim", navodi Mijušković.

Iako, kako dodaje, postoje i škole sa vrlo pristojnim uslovima za rad i podsticajnim okruženjem za djecu, pitanje je koliko će brojne od njih biti održive u relativno skorom periodu, zbog izraženih trendova migracije stanovnika iz sela ka gradovima.

"Svjesni smo da su ovo velika i važna pitanja koja prevazilaze mogućnosti rješavanja u domenu pojedinih opština ili institucija, jer se radi o potrebi uspostavljanja i snaženja održivih modela regionalnog razvoja", kazala je ona.

Tagovi