Direktorica Akcije za ljudska prava, Tea Gorjanc Prelević, kazala je da će rado odgovoriti na pitanja ministra odbrane Crne Gore, Dragana Krapovića, koji je u ime vladajuće političke partije – Demokratske Crne Gore komentarisao njen prethodni FB status.
Direktorica Akcije za ljudska prava, Tea Gorjanc Prelević, kazala je da će, dok se čeka da potpredsjednik Vlade za bezbjednost i odbranu Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović u opštem interesu podnesu ostavke, rado odgovoriti na pitanja ministra odbrane Crne Gore, Dragana Krapovića, koji je u ime vladajuće političke partije – Demokratske Crne Gore komentarisao njen prethodni FB status, kako prenosi Standard.
“No prije tog odgovora, želim da bude jasno da Krapovićeva pitanja – koja se svode na to da li funkcionerima Demokrata nadležnim za bezbjednost zemlje bilo ko smije da skandira da su “ubice” u kontekstu posljednje tragedije na Cetinju – smatram samo pokušajem skretanja pažnje sa dvije osnovne teme, a to su: 1) odgovornost nadležnih za ozbiljan bezbjednosni propust na Cetinju i 2) postupak vladajućih Demokrata da sve koji organizuju proteste i traže ostavke njihovih državnih funkcionera kriminalizuje i obezvredjuje, tako što ih karakteriše kao saradnike narko-klanova i pristalice Mila Djukanovića i DPS-a”, navodi Gorjanc-Prelević.
Demokrate za te optužbe, kako navodi, do danas nisu ponudili dokaze, iako su studentima iz grupe “Kamo śutra?” i svim ostalima ovim klevetama izvjesno nanijeli štetu.
“Istovremeno, nanijeli su štetu i javnom diskursu u Crnoj Gori, jer uvode nedemokratski manir zastrašivanja kritičara, i to mnogo mladjih, mnogo manje uticajnih, koji nisu na vlasti i koji nemaju ogromna ovlašćenja ministra odbrane, ministra policije i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu”, napisala je ona Gorjanc-Prelević na Facebook-u.
S pozicije građanske aktivistkinje, koja se već dvije decenije zalaže za vladavinu prava, razvoj demokratije i kulturu ljudskih prava u Crnoj Gori, navodi da staje u zaštitu studenata kojima su Demokrate propagandno nalepile etikete saradnika kriminalaca, samo zato što su se usudili da zatraže ostavke nadležnih za bezbjednost zbog očiglednih bezbjednosnih propusta na Cetinju i tragičnog gubitka 13 života, piše Standard.
Gorjanc Prelević je naglasila da na protestu nije skandirala “ubice”, niti su to učinili organizatori protesta.
“Na protestu nisam skandirala “ubice”, a to nisu izgovorili ni organizatori iz “Kamo śutra?” koji su bili i jedini govornici”, pojašnjava ona.
Ona smatra da je zahtjev ministra odbrane da se dokazuju izjave drugih ljudi “neopravdan pritisak i politika zastrašivanja neistomišljenika”, koju Demokrate, nažalost, sprovode s pozicija vlasti, kako prenosi Standard.
Tea Gorjanc Prelević ističe da u demokratskom društvu postoji prostor za provokaciju vlasti kroz slobodu izražavanja, koja je zagarantovana Ustavom Crne Gore i međunarodnim pravima.
“Ako ministra odbrane stvarno interesuju standardi slobode izražavanja, treba da zna da se u demokratskom društvu itekako može opravdati to da se najvišim državnim funkcionerima nadležnim za bezbednost skandira “ubice”, kada za dvije godine po drugi put dođe do slučaja masovnog ubistva u istom gradu od 15 hiljada stanovnika, koji je, poslije prvog masakra, ponovo ostavljen da ga štiti samo nekoliko policajaca”, poručila je Gorjac Prelević.
Kako dodaje, najviši funkcioneri za bezbjednost su dužni da takav vid provokacije trpe bar dok ne podnesu ostavke.
“Ovaj stav je zasnovan na više presuda Evropskog suda za ljudska prava, npr. na Birol protiv Turske, Eon protiv Francuske i Lingens protiv Austrije (vidjeti Zbirku biltena HRA – Evropski sud za ljudska prava i sloboda izražavanja”, zaključuje Gorjanc Prelević.