Politika

Bošnjačka stranka predala u skupštinsku proceduru Predlog Rezolucije o genocidu u Šahovićima

Autor Vasilisa Grgurević

Klub poslanika Bošnjačke stranke predao je danas u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Šahovićima.

Izvor: Facebook/Screenshot/Bošnjačka stranka

Predlog je potpisalo svih šest poslanika te partije.

Predlog rezolucije o genocidu u Šahovićima, kako su saopštili, iniciran je od strane Odbora za obilježavanje stogodišnjice genocida u Šahovićima, na čijem su čelu reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić kao predsjednik i akademik Šerbo Rastoder kao potpredsjednik.

“Istinskog suočavanja s prošlošću nema dok se ne bude govorilo o svim zločinima koji su se desili i koji opterećuju prosperitetniju budućnosti za sve naše građane. Preduslov za bolje odnose jeste utvrđivanje odgovornosti i jasna osuda svih tih zločina. Pokolj koji se dogodio u Šahovićima, i to u mirnodopskom periodu, za svakog Bošnjaka je jedna velika rana i bol, koja je svježa i danas, 100 godina nakon tog zločina i svakako da zaslužuje da se ovo društvo prema njemu jasno odredi, da dobije obilježje, ali i da dobije svoje mjesto u kolektivnom učenju i pamćenju svih građana Crne Gore, kao izraz civilizacijskog odnosa prema ovom zločinu, ovakvim zločinima uopšte, ali i iz pijeteta prema žrtvama i poštovanja prema njihovim porodicama i potomcima", saopštio je BS.

Očekuju od poslanika iz drugih partija da se "odgovorno odnesu prema ovom pitanju" i podrže rezoluciju.

"Ove godine se upravo obilježava stogodišnjica genocida i vjerujemo da je krajnje vrijeme da se, na bazi nespornih istorijskih činjenica, institucionalno osudi pokolj u Šahovićima. Bošnjačka stranka, kao legitimni predstavnik bošnjačkog naroda u Skupštini Crne Gore, zastupa prije svega interes bošnjačkog naroda koji nam je na posljednjim izborima ukazao visoko povjerenje podrške i dao mandat da ga politički zastupamo u Crnoj Gori, ali i cijeneći interes bošnjačkog naroda u širem kontekstu, istrajaće u namjeri da navedena rezolucija dobije potrebnu većinu, jer smatramo da nema istinskog suočavanja s prošlošću dok se jasno ne osude i institucionalno ne dobiju adekvatno mjesto u udžbenicima istorije zločini poput strašnog pokolja u Šahovićima”, zaključuje se u saopštenju.