Politika

SPAJIĆ O DVOJNOM DRŽAVLJANSTVU: EVROPSKA KONVENCIJA O DRŽAVLJANSTVU I MEĐUNARODNO PRAVO JE IZNAD NAŠIH PRAVILA

Autor Mirela Ljumić

,,Sloboda države da uređuje oblast državljanstva svojim unutrašnjim pravom ograničena je propisima međunarodnog prava. Naročito Evropskom konvencijom o državljanstvu, koja obavezuje države članice Savjeta Evrope i konvencijama Organizacije Ujedinjenih Nacija".

Izvor: Youtube/Skupština Crne Gore/Screenshot

,,Da li ste razgovarali o tome da Vlada Crne Gore predloži izmjene Zakona o državljanstvu, imajući u vidu da je predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić nedavno izjavio kako za tu ideju postoji raspoloženje unutar pralamentarne većine", pitao je Nikolić.

,,Ukoliko se ne varam  Mandić je najavio da će na Kolegijumu predsjednika Skupštine otvoriti dijalog o izmjeni Zakona o crnogorskom državljanstvu, pa sam siguran da će to biti prilika da od njega lično dobijete detaljniji odgovor. Sa druge strane, ukoliko sam dobro razumio, predsjedniku Mandiću su, tokom susreta, naši iseljenici iz Turske iskazali želju da dobiju pasoš Crne Gore. To je, između ostalog, bio povod da ukaže na mogućnost revizije zakonske regulative kako bi, eventualno, omogućili jačanje veza Crne Gore sa iseljenicima", kazao je Spajić i dodao:

,,Onako kako sada stvari stoje, poznato Vam je, Zakon ne dozvoljava dvojno državljanstvo, jer za prijem u crnogorsko državljanstvo kao jedan od uslova propisuje da lice ima otpust iz dotadašnjeg državljanstva.

Ipak, istim Zakonom propisani su i izuzeci. 

Pored slučajeva propisanih Zakonom, dvojno državljanstvo se može steći samo na osnovu ratifikovanih međunarodnih ugovora ili sporazuma koje je zaključila Crna Gora, pod uslovom uzajamnosti. Napominjem da do danas, Crna Gora ni sa jednom državom nije zaključila međunarodne ugovore ili sporazume na osnovu kojih se može ustanoviti dvojno državljanstvo", kazao je Spajić potom se obratio Nikoliću:

,,Kao što Vam je poznato, sloboda države da uređuje oblast državljanstva svojim unutrašnjim pravom ograničena je propisima međunarodnog prava. Naročito Evropskom konvencijom o državljanstvu, koja obavezuje države članice Savjeta Evrope i konvencijama Organizacije Ujedinjenih Nacija. Vjerujem ipak, da i pored Vaše neskrivene rezerve prema potezima parlamentarne većine, postupci u prva dva mjeseca mandata 44. Vlade i 28. saziva Skupštine pokazuju visok stepen pro-evropske orjentacije, odlučne da nastavi usaglašavanje sa najboljom evropskom praksom", rekao je Spajić.

,,Ovakav pristup, omogućiće nam da nakon višegodišnjeg zaostajanja nastavimo proces evropske integracije. To je ono u šta vjerujemo i mi i naši partneri iz Evropske unije", zaključio je.

Možda ce vas zanimati