Više izvora “Vijesti” je reklo da je BS striktna u tome da neće sa ZBCG. “Vijesti” su uputile pitanja BS-u.
Više izvora “Vijesti” je reklo da je BS striktna u tome da neće sa ZBCG. “Vijesti” su uputile pitanja BS-u.
Spajić pretenduje da formira kabinet koji ima podršku 49 poslanika, kako bi imao potrebnu većinu za sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava i imenovanja u pravosuđu, što je preporuka međunarodnih partnera.
On za sada ima sigurnu podršku Demokrata što je sa poslanicima sa liste PES-om 31 glas. Ranije se izjasnio da neće pregovarati sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) i GP URA.
Ako formira vladu sa BS-om, albanskim partijama i Socijalističkom narodnom partijom (SNP), bez koalicije ZBCG, imaće podršku od 43 poslanika, što nije “reformska većina”.
Ciljanu većinu od 49 poslanika Spajić može dostići samo uz podršku ZBCG, koja ima 13 poslanika pošto se unaprijed distancirao od DPS-a.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, iz ZBCG su Spajiću kazali da se neće više zadovoljavati samo mjestima “po dubini” već da žele četiri resora u novoj vladi (saobraćaj, energetiku, poljoprivredu i prosvjetu).
Ako dođe do dogovora sa ZBCG, Spajić, navodno, planira da koalicionim sporazumom obaveže taj savez da ne potežu za međunarodne partnere sporna pitanja, kao što su preispitivanje članstva Crne Gore u NATO, povlačenje priznanja Kosova i slično. Time bi umirio međunarodne partnere, čija mu je podrška važna zbog budućih finansijskih aranžmana (zaduživanja) u cilju obezbjeđenja finansijske stabilnosti države.
Spajić bi poseban sporazum potpisao sa Demokratama i partijama manjina koje žele u vladu, kako bi se izbjegao problem da partije manjina budu prozivane za direktnu saradnju sa ZBCG.
Jedan od lidera ZBCG Milan Knežević kazao je da na ZBCG niko ne može da vrši pritisak “ni Rusija, ni Srbija, ni SAD, ni EU” i da žele sa svima da pregovaraju.
“Nigdje nije zabilježeno kao u Crnoj Gori da pojedine ambasade, uključujući i njemačku, imaju takav opseg aktivnosti koji idu u pravcu sastavljanja nove vlade. To što bi moglo da se pokuša izvršiti kao neka vrsta spoljnog uticaja ili intervencije nigdje se ne može desiti bez u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji”, rekao je Knežević u emisiji Klub A na ATV.
On je kazao da su već ranije iskazali spremnost da stave moratorijum na sporna pitanja, da je pitanje nezavisnost Crne Gore završeno i da neće vraćati državu ni u kakve federalne okvire, da se poštuju određene međunarodne obaveze, da neće preispitivati članstvo Crne Gore u NATO, da uvažavaju tu geopolitičku činjenicu iako su bili za vojnu neutralnost.
Knežević je naveo da mandatar na formalnom sastanku u utorak nije spominjao te pritiske.
Jedan izvor “Vijesti” kazao je da Spajić do kraja sedmice treba da se sastane sa ambasadorima “kvinte” od čega će zavisti njegova odluka o sastavu vlade.
On je u utorak održao dva sastanka, prvi sa partijama koje su mu dale podršku da bude mandatara, a drugi sa ZBCG.
Spajić je novinarima nakon sastanka rekao da nije bilo riječi o podjeli resora, ali da je bilo različitih mišljenja o eventualnom učešću ZBCG u vladi.
Izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević rekla je da vjeruje da je Spajić potpuno svjestan da će bez koalicije ZBCG, a imajući u vidu da je već isključio saradnju sa DPS-om, imati nestabilnu vladu.
“Istovremeno, morao bi biti svjestan i da bi vlada sa ZBCG imala ugrađen konstrukcioni problem koji bi ga distancirao od zapadnih partnera, a istovremeno bi bio rušen iznutra od ZBCG”, kazala je Uljarević agenciji Mina.Spajić za formiranje vlade ima rok od 90 dana od dobijanja mandata od predsjednika države, što znači da novi kabinet mora da oformi najkasnije početkom novembra.