Evropska komisija obilježila je Međunarodni dan mladih na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici objavljivanjem mape Starog kontinenta na kojoj su prikazane određene specifičnosti zemalja, prenosi Kurir.
Naime, mapa je namijenjena djeci i mladima da na slikovit i zanimljiv način saznaju više o evropskim zemljama.
Uprkos najboljim namjerama Evropske komisije da u okviru svog „Kutka za učenje“ nastavnicima i učenicima pruži najbolju vrstu obrazovnog sadržaja, nacrtana mapa izazvala je mnogo kontroverzi. Naime, na pomenutoj mapi su prikazane brojne evropske znamenitosti, ali ako obratite pažnju na Balkan, možete vidjeti kako je Evropska unija zanemarila ovaj "kutak".
Među znamenitostima u Hrvatskoj, kako prenosi Jutarnji list, prikazan je pas dalmatinski, zagrebačka katedrala, Dioklecijanova palača u Splitu i šolja kafe, ali ostatkom Balkana očigledno nije bio previše očaran ilustrator mape i stoga je od svih simbola koji krase zemlje Zapadnog Balkana.. preostalo – medved!
Brojni korisnici Fejsbuka primijetili su ovaj neuspjeh Evropske unije i u komentarima izrazili svoje nezadovoljstvo.
"Na "Divljem zapadnom Balkanu" ništa se ne može vidjeti i naći, osim malo trave, medveda, pasa i mostića usred divljine", stoji u najpopularnijem komentaru na objavi.
"U većini zemalja bivše Jugoslavije žive samo medvedi? Hvala ni za šta", jedan je od komentara.
"Dakle, u zemljama Zapadnog Balkana žive samo psi i medvedi. Zanimljive, prave evropske vrijednosti", takođe je jedan od komentara ispod mape.
Dok su neki komentatori poručili ilustratorima da se „vrate u osnovnu školu“, drugi su svoje negodovanje pretočili u komentare koji se bave ozbiljnijim temama.
"Primjer za učenje o rasizmu'", ovo je tako dobar resurs za nastavu...za podučavanje o rasizmu", stoji u jednom komentaru.
"Kako se usuđujete da prikazujete zemlje van EU kao prazne pustinje bez ikakvog kulturnog nasljeđa? Bilo bi prikladnije taj prostor ostaviti prazan", napisao je jedan korisnik Fejsbuka. Nadalje, osvrnuo se na dizajn, odnosno ilustracije na ostatku kartice.
"A čini se da zemlje EU kao glavno nasljeđe imaju uglavnom hrišćanske katedrale? Kako se usuđujete da koristite riječ "raznolik" ovdje? Da ne govorim koliko je ovo bezobrazluk...", naveo je on u komentaru i dodao da je neprimjereno postavljati hrvatsku zastavu usred Bosne, kao i simbolizovati Srbiju šumom i medvedom.
Većina komentara odnosila se na negativne konotacije dječje obrazovne mape, ali je jedan komentator istakao da „zelena trava i šume Srbije simbolizuju netaknutu srpsku zelenu prirodu i šume, što je rijetkost u današnjoj Evropi i šire“.
Do sada niko iz Evropske komisije nije reagovao na negativne komentare na Fejsbuku, a mapa se i dalje koristi u obrazovne svrhe, zaključuje Kurir.