TEMLJNI UGOVOR!

ABAZOVIĆ O TEMELJNOM UGOVORU: Tendencija da mi oko ovoga odvučete još dva ili tri mjeseca se neće desiti!

Autor Anđela Pešić Izvor Vijesti

"Ova Vlada nikad nije obaviještena prije ove informacije da je bilo nekih pregovora", kazao je Raško Konjević.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Vlada je naknadno u dnevni red uvrstila dnevnu tačku Odnos države i vjerskih zajednica.

Potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Raško Konjević je kazao da bi ta tačka trebalo da ide na Komisiju jer nije tolika žurba.

Premijer Dritan Abazović je predložio da tačka ostane jer ništa sporno nema u njoj.

"Sve što možemo da uradimo sada, treba da uradimo sada", kazao je Abazović.

Konjević smatra da je s razlogom zaobiđena Komisija i to neće doprinijeti dijalogu i dogovoru.

On je kazao da ovu informaciju vidi prvi put. i da jedina vjerska zajednica koja nije navedena u tekstu je Crnogorska pravoslavna crkva (CPC).

Rekao je da je u u predloženom zaključku navedeno da je "Vlada razmotrila informaciju o nastavku pregovora...".

"Ova Vlada nikad nije obaviještena prije ove informacije da je bilo nekih pregovora", kazao je Konjević.

Dodao je da su imali neke razgovore na ovu temu, ali nije bio dogovor da se uradi to na ovakav način.

Premijer je odgovorio da su na užem kabinetu imali "iskaz" da Ministarstvo pravde treba da pripremi ovakvu informaciju.

"Ovdje se ne govori o ničemu suštinskom, već o činjeničnoj stvari i tendenciji koja postoji u koalicionom sporazumu da će se ići ka regulisanju odnosu sa vjerskim zajednicama, podrazumijeva se sa svim registrovanim vjerskim zajednicima. Zašto informacija nije došla na Komisiju ne znam, ali ovo što vidim nije manjkavost, već doprinos da u dobroj atmosferi otvorimo tu temu", naveo je Abazović.

Kazao je da postoji tim da pripremi tekst, a tu je i tema Temeljnog ugovora koja je u Crnoj Gori otvorena već duži vremenski period.

"Tendencija da mi oko ovoga odvučete još dva ili tri mjeseca se neće desiti", poručio je Abazović.

On je zadužio ministra pravde da na narednoj sjednici Komisije dostavi širu informaciju i da oni koji treba da nastave razgovore i izvijeste o učinku, bez obzira na učinak.

"Ovdje smo da završavamo stvari. Bilo kakvo prolongiranje neće biti moguće. Dobićete izvještaj, odštampani su i Temeljni ugovor i svi ostali, napravljen je komparativni pregled šta sadrže neki potpisani i neki koji treba da se potpišu.... Tendencija po sistemu 'nikad kući' za mene nije prihvatljiva", rekao je Abazović.

Ministar pravde pročitao je djelove informacije, jer smatra da djelovi su istrgnuti iz konteksta.

"Ministarstvo pravde je odlučno da vodi dijalog sa svim zainteresovanim vjerskim zajednicama koje su shodno Zakonu o slobodi vjeroispovijesti upisane u jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednicu. Ministarstvo će kroz Direktorat za saradnju sa vjerskim zajednicama nastaviti da baštini i jača međuvjerski sklad, afirmiše razlike kao prednost, uvažava sekularno uređenje i poštuje sve vjerske zajednice, nezavisno od političke pripadnosti", naveo je Kovač.

On je kazao da ne zna kako može neko da ima nešto protiv ovakve informacije.

Ranko Krivokapić kazao je da metodološki ovo nije informacija. On je tokom izlaganja Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) nazvao Crkvom Srbije, zbog čega su reagovali neki članovi Vlade.

"Naziv Temeljni ugovor postoji samo za državne subjekte, a Crkva Srbije jeste državni subjekt i to nelegalni subjekt u tom smislu, državnom smislu i ne može imati Temeljni ugovor", rekao je Krivokapić.

On je članovima Vlade koji su negodovali poručio da ga puste da priča jer "zna nešto više o tome" i da mu "niko nije donio diplomu na pumpi u Zatonu".

Prema njegovim riječima, EU traži da se ova crkva ne favorizuje, nego da se uvede u zakon i red.