Konstitutivna sjednica 43. Vlade Crne Gore
Abazović se na početku sjednice zahvalio ministrima, rekavši da zna da im posao neće biti lak.
"Da se zahvalim svima što ste preuzeli odgovornost na sebe i dali se nesebično, da se žrtvujete, da uradimo dobre stvari za Crnu Goru. Očekujem kooperativnu saradnju, da sve sjednice Vlade budu efikanse. Da ne trošimo vrijeme na nevežna pitanja, a da važna obavljamo dijalogom. Pozivam vas da budete dosupni javnosti. Ovdje sjede ljudi koji nikome ništa posebno ne duguju, sem građanima", istakao je on.
Istakao je da smatra da bi sjednice Vlade trebalo da se održavaju ranije ujutru, nego, kao do sada, s početkom u 11 časova.
"Ako počnemo u 11 i sjednica potraje nekoliko sati, izgubi se dan... Ali to zavisi od službe", naveo je on, dodajući da je obaveza članova Vlade da pristustvuju sjednicama.
Premijer je pozvao ministre da vode "proaktivnu ulogu", i da prisustvuju sjednicama skupštinskih radnih tijela.
„Važno je da uspostavimo respekt između zakonodavne i izvršne vlasti. Naša je dužnost da se, kad dobijemo poziv, pojavimo u Skupštini i obrazlažemo odluke“, naveo je on, dodajući da osjeća timsku duh u Vladi.
"Zahvalan sam i srećan što ste prihvatili da budete ministri".
Abazović je naveo da se Ministarstvo finansija mora zadužiti da u najkraćem roku spremi izmjene i dopune Zakona o budžetu za 2022. godinu.
"Očekujem da Ministarstvo u što skorijem roku izvrši svoje obaveze i omogući nesmetano funkcionisanje sistema", poručio je on.
Za generalnog sekretara Vlade izabran je pravnik i bivši državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, Boris Marić.
Abazović je rekao da je pripremljena nova uredba o organizaciji i načinu rada državne uprave.
"Ali možda je bolje da sačekamo formiranje Komisije za politički sistem (KPS) i da na njemu uobličimo finalu odluku koja bi se usvojila u četvrtrak. Ministarstva bi imala dodatni rok, da još malo poboljšamo tekst".
U Komisiju za politički sistem i unutrašnje poslove imenovani su: Raško Konjević, Marko Kovač, Ranko Krivokapić, Jovana Marović, Filip Adžić, Miomir Vojinović, Maraš Dukaj, Fatmir Đeka, Maša Vlaović, Vasilije Lalošević, Zoran Miljanić, Boris Marić i Slavica Bajić.
U Komisiju za ekonomsku politiku i finansijski sistem: Vladimir Joković, Goran Đurović, Ervin Ibrahimović, Aleksandar Damjanović, Admir Adrović, Dragoslav Šćekić, Ana Novaković Đurović, Biljana Šćepanović, Adrijan Vuksanović, zamjenik generalnog sekretera Vlade (koji treba da bude izabran) i Dragoljub Nikolić.
Komisiju za kadrovska i administrativna pitanja činiće Filip Adžić, Maraš Dukaj, Raško Konjević, Vasilije Lalošević, Ana Rašović (šefica premijerovog kabienta) i Boris Marić.
Čelnik Komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda je Zoran Miljanić, a Komisije za raspodjelu djela srededstava iz tekuće budžetske rezerve Ervin Ibrahimović.
Konjević: Otvaranje političkog dijaloga
Konjević je rekao da bi Vlada trebalo da dobije informaciju koja bi mogla da podstakne otvaranje političkog dijaloga u državi.
"Imamo blokadu u pravosudnim institucijama, i nadležna ministarstva mogla bi da pripreme jednu informaciju koja bi mogla da posluži kao osnov za podsticanje Skupštine, od strane Vlade, da uđemo u nešto što je jedan od prioriteta Vlade... Trebalo bi da se utvrdi međuresorska radna grupa za zakon o vladi i da joj se odredi rok. Jedina smo Vlada u regionu koja nema takav zakon. To bi trebalo da bude jedan od prioriteta. Treća stvar je sređivanje biračkih spiskova. Za ovu Vladu bi bilo korisno da dobijemo informaciju šta je urađeno po tom pitanju u prethodnih godinu. Na nekoj od narednih sjednica ima mjesta i da dobijemo informaciju o sudskim sporovima koji se odnose na segment obrazovanja. Takođe, bivša Vlada je zadnjeg dana donosila odluke za koje bih zamolio resorne ministre da ih pogledaju. Neke su donešene suprotno propisima...", rekao je Konjević.
Abazović mu je odgovorio da preuzima obavezu da u što skorijem periodu održi sastanak s novom predsjednicom Skupštine i da vidi ko će formalno da otvori politički dijalog oko brojnih važnih pitanja.
"To je jako značajno. Izborni zakon treba da bude dio tog dijaloga, kao i izbor čelnika pravosuđa".
Premijer je podsjetio da je Ministarstvo javne uprave radilo „na projektu“ zakona o vladi, dodajući da nema ništa protiv da se formira radna grupa.
"Što se tiče odluka koje je donosila Vlada, ne bih da arbitriram. Sve može da se provjeri".
Ministar unutrašnjih poslova, Filip Adžić, rekao je da je danas imao sastanak s predstavnicima Sindikata Uprave policije, čiji su članovi vrlo nezadovoljni, jer su, kako je naveo, po novom obračunu zarada uskraćeni 20 do 90 eura.
"A svi imaju beneficirani radni staž. Molio bih ministra finansija da razmotri odluku i da vidi postoji li zakonski način da nadomjestimo ovaj gubitak".
Miljanić je kazao da je po pitanju "čišćenja" biračkog spiska urađeno dosta.
Da podsjetimo, Iz Vlade je saopšteno da je sjednica otvorena jer Vlada Crne Gore predvođena premijerom Dritanom Abazovićem želi da podstakne građane da se uključe u proces donošenja odluka, poveća pristupačnost građana državnim organanima i jača povjerenje u Vladu Crne Gore i institucije sistema.
Vlada će, dodaju, u narednom periodu posvetiti posebnu pažnju tehničkom osposobljavanju i osavremenjivanju sale u kojoj se održavaju sjednice, kako bi javnost mogla da bude u toku sa svim sjednicama i tačkama dnevnog reda, osim za one koje zbog javnog interesa imaju stepen tajnosti.