Politika

ŠTA ZNAČI RIJEČ "IZDAJA" U CRNOJ GORI?

Autor Jovana Raičević

Nakon što je 4. februara izglasano nepovjerenje Vladi, a dan kasnije rariješen predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, juče je formirana lokalna vlast na Cetinju. Postavlja se pitanje, da li se u Crnoj Gori pravo na svoje mišljenje poistovjećuje sa izdajom?

Izvor: MONDO

Juče je odbornica Stare garde LSCG Milena Vujačić izabrana za predsjednicu Skupštine Prijestonice Cetinje. Ona je izabrana tajnim glasanjem sa 18 glasova.

Podsjetimo, kada je nosilac liste SDP i Građani Nikola Đurašković objavio da su iz te partije dogovorili saradnju sa Starom gardom LSCG-a, a predsjednik cetinjskog odbora Demokrata Danilo Mrvaljević potvrdio da će Demokrate podržati taj dogovor, u DPS-u i SD-u to je izazvalo burne reakcije. Nakon jučerašnjeg imenovanja Vujačićeve, još više su eksplodirala politička prepucavanja i sukobi.

Iz tabora DPS-a automatski je njeno stupanje na funkciju i sami čin glasanja nazvano "izdajom". Pored ostalog, iz cetinjskog DPS-a navode da je sve ovo navodna predaja vlasti "u naručje Joanikija Mićovića".

Već više od godinu dana građani Crne Gore svjedoče političkim trzavicama i dubokoj političkoj krizi koja je rezultirala padom Vlade. Međutim, sve do poslednjeg dana predstavnici Vlade su odbijali da se suoče sa realnošću, ali i procesom demokratizacije na koji su se često pozivali. Identičnu situaciju imali smo prilike da vidimo juče i na Cetinju.

 Promjena vlasti je najnormalnija pojava u svim demokratskim društvima, dok se u Crnoj Gori to karakteriše kao izdaja. Iz odlazeće Vlade izglasavanje nepovjerenja nazivali su "izdajom izborne volje građana" , iako su sami predstavnici parlamentarne većine mjesecima unazad tražili ostavku Zdravka Krivokapića.

Tako smo i na Cetinju juče dobili novu "izdaju", samo zato što je formirana nova vlast u kojoj nema DPS-a. Bez obzira na činjenicu što koaliciju čine stranke ljevice i što je riječ o procrnogorskim partijama. Predaja vlasti u našoj zemlji uvijek je propraćena famoznim terminom "izdaja" i pozivima na proteste, umjesto da se primopredaja izvrši na demokratski i civilizovan način.

Da li se Crna Gora može otrgnuti iz tzv. "političke sujete" i konačno čuti zahtjeve građana? Da li ćemo se konačno okrenuti ekonomiji i društvu, bez da je politika u konstantnom fokusu?

Da li je promjena vlasti na državnom i lokalnom nivou pokazatelj da je došlo vrijeme da se stane na kraj polarizaciji društva, vjerskim pitanjima, pitanjima suvereniteta, dubokim podjelama i ostalim pitanjima koje decenijama koče put i otežavaju život Crne Gore?

I na kraju postavlja se pitanje, hoće li se političke strukture konačno usaglasiti oko svojih programskih ciljeva i sprovesti u djelo sva obećanja koja daju građanima u svojim predizbornim kampanjama?