Đukanović ocijenio da su oba razgovora u Briselu, sa Mogerini i tokom radnog ručka sa čelnicima zemalja Zapadnog Balkana, bili prilika da Crna Gora dobije priznanje Evropske unije za ono što je uradila tokom ove godine
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović je nakon radnog ručka sa šefovima država delegacija Zapadnog balkana u Briselu ocijenio da su razgovori u kojima je učestvovao u Briselu, bili prilika da Crna Gora dobije priznanje Evropske unije za ono što je uradila tokom ove godine.
Đukanović je prije ručka sa šefovima zemalja Zapadnog Balkana, posebno razgovarao sa visokom predstavnicom za vanjsku i bezbjednosnu politiku EU Federikom Mogerini.
On je podsjetio da je Crna Gora na kraju godine otvorila pretposljednje, veoma zahtjevno pregovaračko poglavlje – 27, kao i da su stvoreni uslovi za zatvaranje jednog broja pregovaračkih poglavlja, očekujući da se to desi u prvom polugođu naredne godine. Vjeruje i da će Crna Gora tokom prve polovine 2019. godine otvoriti i posljednje pregovaračko poglalje – 8 - konkurencija.
„Administrativno, proceduralno gledano, Crna Gora ide dobrim tempom, a ono što je važno, Crna Gora kvalitetno otvara pregovaračka poglavlja, kvalitetno pregovara i stvara uslove da u trenutku pristupanja Evropskoj uniji, zaista bude organski dio savremene integracije“, kazao je Đukanović.
Kad je riječ o dostizanje evropske perspektive Zapadnog Balkana, predsjednik je kazao da su u fokusu razgovora bila preostala tri otvorena pitanja, Makedonija, Beogradsko-Prištinskog dijaloga i funkcionalnosti Bosne.
Taj dio razgovora je ocijenio takođe korisnim i dodao da su svi učesnici potencirali da je rješavanje svakog od navedenih problema interes svih, ne samo tih država. Jer dok god imamo makar jedan otvoren problem, to ugrožava perspektivu ili makar dinamiku dostizanja evropske perspektive svih“, rekao je predsjednik.
On je kazao da je obezbjeđenje valiteta života građana u svim zemljama Zapadnog balkana. Dodao je da je to moguće, ukoliko se predhodno učvrsti stabilnost regiona,jer je to „ključni deficit, istorijski i aktuelni, svih država Zapadnog Balkana“.
Ocijenio je da je jako važno da se sve zemlje suzdržavaju od onih poteza koji bi mogli ugroziti tu važnu tekovinu.
Na radnom ručku u Briselu koji je organizovala Mogerini prisustvovali su osim Đukanovića, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Kosova Hašim Tači, premijer Makedonije Zoran Zaev i predsjednik Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić.
Ručku je prisustvovao i komesar za proširenje Johanes Han.