Crna Gora, ispunjavanjem završnih mjerila i zatvaranjem poglavlja iz oblasti vanjskih odnosa, počinje novu fazu pregovaračkog procesa, poručeno je danas na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu.
Crna Gora je danas otvorila dva nova pregovaračka poglavlja, Poglavlje 1 – Slobodno kretanje roba i 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata, i privremeno zatvorila poglavlje 30 – Vanjski odnosi.
„Zajednički je ocijenjeno da, ispunjavanjem završnih mjerila i zatvaranjem poglavlja iz oblasti vanjskih odnosa, Crna Gora otpočinje novu fazu pregovaračkog procesa. Pohvaljena je istrajnost proevropske politike i kontinuitet reformi, usljed čega je Crna Gora, nakon pet godina pregovaračkog procesa, otvorila 28 od ukupno 33 poglavlja u kojima se vode pregovori i privremeno zatvorila tri“, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.
U obraćanju predstavnicima država članica i Evropske komisije (EK), ministar Aleksandar Andrija Pejović, naglasio je da današnje zatvaranje Poglavlja 30 – Vanjski odnosi predstavlja značajnu prekretnicu u pregovaračkom procesu.
„Nakon dvije godine uspješnog rada, u potpunosti smo uskladili svoju trgovinsku politiku sa politikom Evropske unije (EU), čime smo zavrijedili zatvaranje ovog značajnog poglavlja i ulazak u novu fazu pregovaračkog procesa. Ovo praktično znači da je Crna Gora, kada je riječ o pravilima i procedurama koje važe u oblasti međunarodne trgovine, razvojne politike i humanitarne pomoći, već gotovo postala dio EU“, naveo je on.
Pejovićje, naglašavajući značaj pregovaračkog procesa u Poglavlju 1 – Slobodno kretanje roba, kazao da će reforme u toj oblasti pripremiti crnogorske kompanije za ravnopravno učešće na zajedničkom evropskom tržištu od pola milijarde stanovnika.
„S druge strane, usvajanje evropskih pravila u oblasti regionalne politike i upravljanja strukturnim fondovima, u okviru Poglavlja 22, razviće našu sposobnost da kao buduća članica EU uspješno iskoristimo evropske fondove za bolji život naših građana i nakon članstva u EU,” rekao je Pejović.
Predsjedavajuća delegacijom Savjeta EU, ministarka evropskih poslova Malte Elena Dali, pozdravila je dobar napredak Crne Gore u sprovođenju ključnih reformi i ispunjavanju uslova za članstvo u Uniji.
Ona je, kako se navodi, ocijenila da je taj značajan uspjeh Crne Gore signal čitavom regionu Zapadnog Balkana da EU ostaje posvećena procesu proširenja, u skladu sa zaslugama pojedinačnih zemalja kandidata.
Predstavnik EK, generalni direktor za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Kristijan Danijelson, pohvalio je napredak Crne Gore u oblasti vladavine prava i pozvao na nastavak dobre dinamike reformskih procesa na planu evropskih integracija.
On je, kako se dodaje, pozdravio konstruktivnu ulogu Crne Gore u oblasti regionalne saradnji i podršku koju Crna Gora pruža ostalim zemljama regiona u procesu pridruživanja EU.
Osmi sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje održan je ranije danas u Luksemburgu, kojim je predsjedavao Pejović.
U zajedničkom saopštenju Savjeta navodi se da je sastanak bio blagovremena prilika za pregled napretka Crne Gore u njenim pripremama za pristupanje i za razmatranje prioriteta za dalji rad u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
„U kontekstu pristupnih pregovora, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje pozdravio je otvaranje nekoliko pregovaračkih poglavlja od njegovog posljednjeg sastanka“, kaže se u saopštenju.
Savjet za stabilizaciju i pridruživanje, dodaje se, ohrabruje Crnu Goru da nastavi s radom na ispunjavanju svih mjerila i da se i dalje fokusira na temeljne elemente pristupnog procesa: vladavinu prava, ekonomsko upravljanje i reformu javne uprave.
Savjet, kako je saopšteno, pozdravlja uključivanje predstavnika civilnog društva u pripremama za pristupanje EU i odgovarajućih reformi, i podstiče Crnu Goru da nastavi da unapređuje mehanizme konsultacija s civilnim društvom.
Što se tiče kopenhaških političkih kriterijuma, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje ispratio je parlamentarne izbore u Crnoj Gori koji su održani 16. oktobra 2016. prema značajno revidiranom pravnom okviru i na, uopšteno govoreći, inkluzivniji i transparentniji način.
„Imajući u vidu bojkot rada parlamenta od strane opozicije koji i dalje traje, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje ohrabrio je sve relevantne aktere da vrate političku diskusiju u demokratske institucije, naročito u Skupštinu, gdje joj je i mjesto. Savjet za stabilizaciju i pridruživanje ispratio je istrage i pravne postupke koji su u toku, a koji su pokrenuti u vezi događaja na sami dan izbora i uoči izbora“, navodi se u saopštenju.
Savjet je pozdravio kontinuirano sprovođenje akcionih planova za poglavlja 23 i 24.
„Podsjetio je na činjenicu da je i dalje od suštinskog značaja za cjelokupni pregovarački proces da se u sklopu sistema vladavine prava ostvare konkretniji rezultati i da se uspostavi ojačan i održivi bilans ostvarenih rezultata, naročito rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, uključujući djelotvorne istrage, postupke krivičnog gonjenja i konačne presude“, navodi se u saopštenju.
S tim u vezi, dodaje se, Savjet je pozitivno ocijenio značajan napredak ostvaren u reformi zakonodavstva i jačanju institucija i prepoznao je napredak ostvaren u uspostavljanju početnog bilansa rezultata ostvarenih u suzbijanju slučajeva korupcije na visokom nivou i određenih oblika organizovanog kriminala.
„Savjet za stabilizaciju i pridruživanje konstatovao je da je bilans ostvarenih rezultata i dalje ograničen u određenim oblastima sprečavanja korupcije, privremenog i trajnog oduzimanja imovine stečene vršenjem krivičnih djela, trgovine ljudima i pranja novca. Ovo važi i za nasilje nad novinarima“, navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je, kada je riječ o političkim kriterijumima, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje podsjetio na važnost slobode medija i ohrabrio je nadležne organe da intenziviraju svoje napore na stvaranju ambijenta pogodnog za istraživačko novinarstvo i slobodu medija uopšte.
„Što se tiče javne uprave, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje pozdravio je usvajanje Strategije za reformu javne uprave za period 2016-2020 i ohrabrio je blagovremeno sprovođenje pratećeg Akcionog plana. Savjet za stabilizaciju i pridruživanje ponovo je naglasio važnost rješavanja preostalih pitanja vezanih za kapacitete u državnoj upravi Crne Gore, u cilju buduće djelotvorne primjene i sprovođenja pravne tekovine“, navodi se u saopštenju.
Savjet je pohvalio Crnu Goru za njenu kontinuiranu posvećenost regionalnoj saradnji i njenu konstruktivnu ulogu u održavanju regionalne stabilnosti.
„On je pozdravio aktivno učešće u brojnim regionalnim inicijativama u Jugoistočnoj Evropi i dobre susjedske i bilateralne odnose koje održava s drugim državama kandidatima i državama članicama EU. Savjet je pozdravio kontinuitet sastanaka u formatu zajedničkih odbora koji je uspostavljen u okviru bilateralnih sporazuma u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju“, dodaje se u saopštenju.
Navodi se i da je Savjet snažno pohvalio Crnu Goru za njenu dosljednu saradnju s EU po pitanjima vanjske politike, a naročito njenu punu usklađenost sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.
„Savjet za stabilizaciju i pridruživanje primio je k znanju skorašnje dovršenje velikog koraka ka daljoj evroatlantskoj integraciji, kao priznanje reformskih napora države, naročito u oblasti vladavine prava“, saopšteno je nakon sastanka.
Kada su u pitanju ekonomski kriterijumi, Savjet za stabilizaciju i pridruživanje pozdravio je podnošenje trećeg Programa ekonomskih reformi od Crne Gore u januaru 2017.
„Savjet za stabilizaciju i pridruživanje pozvao je Crnu Goru da osigura pažljivo i blagovremeno praćenje smjernica politike datih u zajedničkim zaključcima Ekonomskog i finansijskog dijaloga između EU i Zapadnog Balkana i Turske koje su usvojene 23. maja 20170, saopšteno je nakon sastanka.
Savjet je ohrabrio Crnu Goru da napravi dodatne napore da osigura fiskalnu održivost, kontroliše javni dug, unaprijedi poslovni ambijent i diversifikuje svoju ekonomiju.
„Savjet za stabilizaciju i pridruživanje napomenuo je da će se nacrt srednjoročnog paketa fiskalne konsolidacije, koji je predstavljen početkom juna, na sveobuhvatniji način uhvatiti u koštac s problemom, te da je njega sada neophodno odobriti i sprovesti kako bi se postigla fiskalna održivost“, dodaje se u saopštenju.
Savjet je ispitao stanje bilateralnih odnosa u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). „Pozdravio je pozitivan bilans ostvarenih rezultata Crne Gore u ispunjavanju svojih obaveza u okviru SSP-a od njegovog stupanja na snagu 1. maja 2010, uključujući njegove odredbe koje se odnose na trgovinu, ohrabrujući pritom Crnu Goru da ojača svoje napore na osiguranju pune usklađenosti s odredbama o državnoj pomoći“.