Ulaskom Crne Gore u NATO ispisana je stranica nove istorije i učvršćene staze mira i spokojstva, poručeno je na otvaranju 2BS Foruma u Budvi.
Predsjednik Atlantskog saveza Crne Gore Savo Kentera je poželio dobrodošlicu gostima u najmlađu članicu NATO saveza, kazavši da je „dosta bilo grohota bitaka i pijanstva ratova, očaja i mraka.“
„Ulaskom CG u NATO ispisujemo stranice nove istorije u kojima, nadamo se, neće biti ni suza, ni grijeha slobode, da ćemo konačno učvrstiti staze mira i spokojstva,“ kazao je Kentera.
Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Hoit Brajan Ji je kazao da će ta država nastaviti da podržava NATO kao stub globalne bezbjednosti i bezbjednosti SAD.
“Vlade, uključujući i Vladu Crne Gore, moraju da se bore protiv korupcije, da ojačaju ekonomije i smanje uticaj sa strane. SAD će nastaviti da stoji uz vas i da vas podržava na putu koji ste izabrali, putu koji vodi ka Zapadu,” kazao je Hoit Ji.
Premijer Vlade Crne Gore, Duško Marković, uvjeren je da ulazak Crne Gore u NATO predstavlja događaj koji donosi više mira državi i obećao da će Crna Gora u narednih pet godina ispuniti sve kriterijuma Alijanse.
“Trudićemo se da budemo stožer sigurnosti i stabilnosti u regionu,” poručio je Marković.
Kentera je ukazao da ulazak Crne Gore u NATO nije značajan samo za tu državu, već i za čitav region.
„Ulaskom Crne Gore u NATO spriječen je uticaj širenja Rusije makar kada je u pitanju Crna Gora, ali i usporen u čitavom regionu. Povećan intezitet aktivnosti Ruske federacije na ovim prostorima, posebno u Crnoj Gori, Srbiji, ali i u BiH, morao se zaustaviti kako bi se poslala jasna poruka – Balkan jeste i biće interesna zona zapadnih zemalja,“ poručio je Kentera.
Kentera je kazao da da ovo ali i još mnogo toga ukazuje na činjenicu da čitav region mora postati dio kolektivnog sistema bezbjednosti što prije, kako nikada više ne bi dolazili u situacije iz prošlosti, kako nikada više ne bi ratovali međusobno na ovim prostorima i kako bi konačno počeli uvažavati i poštovati jedni druge.
„Prošlost niko od nas ne smije i nema pravo da zaboravi, ali se moramo okrenuti budućnosti i živjeti jedni sa drugima,“ zaključuje Kentera.
Nakon zvaničnog otvaranja uslijedio je prvi panel „Nato proširenje: Jačanje evroatlantske bezbjednosti ili podsticanje sukoba".