Američki republikanski senator Džon Mekejn kazao je danas da je uvjeren da će Senat Sjedinjenih Američkih Država (SAD) naredne sedmice ratifikovati pristupni ugovor Crne Gore u NATO.
Mekejn, predsjedavajući Odbora za oružane snage, kazao je na konferenciji za novinare u Briselu da smatra da će glasovi Senata u cjelosti ići u korist Crne Gore, prenosi Slobodna Evropa.
"Srećan sam što mogu reći da ćemo u ponedjeljak započeti sa glasanjem i zatvorenom raspravom, a onda krenuti dalje sa glasanjem o Crnoj Gori. Veoma sam srećan što mogu kazati da sam u cijelosti uvjeren da će glasovi ići u korist ulaska Crne Gore u NATO", istakao je Mekejn.
On je ponovo istakao značaj ulaska Crne Gore u Alijansu.
"U četvrtak smo održali saslušanje sa našim čelnikom evropske komande, generalom Kurtisom Skaparotijem, koji je naše najbolje vojno lice u regiji. Upitao sam ga kakav bi uticaj prouzrokovao neulazak Crne Gore u NATO i on je rekao da bi to bilo potpuna katastrofa. On je rekao da je ključno da Crnu Goru uvedemo (u NATO), a ukoliko to ne uradimo, posljedice bi se odrazile po cijelu regiju", naveo je Mekejn.
Skaparoti je nedavno je tokom saslušanja pred senatskim Odborom za oružane snage rekao da je suštinski važno da Crna Gora bude primljena u NATO.
On je precizirao da bi izostanak ratifikacije crnogorskog članstva imao negativne posljedice na politiku otvorenih vrata Alijanse, prenio je Glas Amerike.
"Apsolutno je ključno da Crna Gora bude primljena u NATO. Iskazali su želju i ispunili uslove. To takođe naglašava otvorenost NATO-a i mogućnost da uključi one koji žele da budu dio Saveza. U suprotnom, to bi unazadilo ambicije mnogih drugih država i naroda, naročito Istočne Evrope, koji su okrenuti ka Zapadu i žele da budu dio NATO-a", poručio je Skaparoti.
On je u svjedočenju u Senatu rekao i da Rusija koristi etničke tenzije na Balkanu da bi usporila napredak u evropskim i transatlantskim integracijama.
"Rusija promoviše anti-evropske stavove u regionu, koristeći korumpirane političke sisteme, loše ekonomske rezultate i sve veću etničku polarizaciju", naveo je Skaparoti.
Rusija se, kako je rekao, u prošloj godini otvoreno miješala u političke procese u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Svih 28 članica NATO-a moraju ratifikovati pristupni ugovor prije nego što Crna Gora i formalno postane članica Alijanse.
Protokol je do sada ratifikovan u 26 parlamenata članica NATO-a, a preostalo je da ga još ratifikuju gornji dom parlamenta Španije i Senat SAD.
Glasanje u Senatu je tri puta odloženo posljednjih mjeseci jer su dva republikanca, senatori Rend Pol i Majk Li, blokirali brzo glasanje.
%MCEPASTEBIN%