Crna Gora je napredovala na putu evroatlantskih i evropskih integracija i njeno predstojeće članstvo u NATO-u rezultat je posvećenog višegodišnjeg rada i uspješno sprovedenih reformi, rekla je ministarka odbrane Italije, Roberta Pinoti.
Ministar vanjskih poslova, Srđan Darmanović, koji boravi u zvaničnoj posjeti Italiji, razgovarao je sa Pinoti i potpredsjednikom Vlade za evropske poslove, Sandrom Gocijem.
Kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova, Darmanović je u razgovoru sa Pinoti istakao značaj kontinuirane političke i ekspertske podrške Italije evroatlantskom putu Crne Gore, čija je kruna nedavna ratifikcija Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u u italijanskom parlamentu.
“Posebno je zahvalio na pomoći u dijelu unapređenja kapaciteta u sektoru odbrane, pored ostalog, kroz mogućnost školovanja i obuke crnogorskih kadeta i oficira na prestižnim italijanskim akademijama”, kaže se u saopštenju.
Apostrofirajući značaj članstva Crne Gore u Alijansi za očuvanje stabilnosti Zapadnog Balkana i jačanje evropske bezbjednosti, Darmanović je rekao da očekuje da će članstvo otvoriti nove horizonte za uspostavljanje bližeg partnerstva sa Italijom - bilateralno, u okviru regionalnih inicijativa i kroz zajednički doprinos učvršćivanju globalne bezbjednosti.
"Dobar primjer takvog partnerstva u dosadašnjem periodu je saradnja mornarica u okviru ADRION inicijative, kao i zajedničko učešće u misiji Atalanta", naglasio je Darmanović.
Pinoti je, kako je saopšteno, veoma pozitivno vrednovala dosadašnji napredak Crne Gore na planu evroatlantske i evropske integracije, uz ocjenu da je predstojeće članstvo Crne Gore u NATO-u rezultat posvećenog višegodišnjeg rada i uspješno sprovedenih reformi.
“Italija ima veoma pozitivna iskustva u dosadašnjoj saradnji sa Crnom Gorom i spremna je da nastavi da pruža ekspertsku podršku i pomaže reformske procese u Crnoj Gori i kada ona postane punopravna članica Alijanse”, istakla je Pinoti.
Darmanović je, u razgovoru sa Gocijem, istakao da je italijanska podrška evroatlantskom i evropskom putu Crne Gore, od velikog značaja jer Italija ima posebno razumijevanje i senzibilitet za specifične potrebe regiona u integracionim procesima, imajući u vidu zajednički mediteranski kontekst.
"Naglasio je spremnost Crne Gore da aktivno doprinosi učvršćivanju regionalnih veza, posebno kroz mehanizme EU, poput Berlinskog procesa i Strategije za Jadransko-jonski region, koja je usvojena tokom italijanskog predsjedavanja Uniji", kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, Darmanović je rekao da očekuje da će predstojeći Samit zemalja Zapadnog Balkana u Trstu biti prilika da se utvrde smjernice i projekti koji će doprinijeti daljem regionalnom povezivanju, i da se pošalje politička poruka o otvorenoj evropskoj perspektivi za zemlje Zapadnog Balkana.
Saopšteno je da je Goci pohvalio reforme koje je Crna Gora sprovela i ukupni napredak na planu evroatlantske i evropske integracije, uz očekivanje da će, nakon predstojećeg učlanjenja u NATO, Crna Gora u skoroj budućnosti uspješno okončati i svoj evropski put.
"Potvrdio je spremnost Italije da na tom planu nastavi da podržava Crnu Goru i ocijenio da je potrebno iskoristiti sve mehanizme kako bi se ubrzao proces evropske integracije", kaže se u saopštenju.
Goi je naveo da nakon Bregzita proces proširenja još više dobija na značaju.
"Integracija Zapadnog Balkana će doprinijeti jačanju jedinstva Evrope, pa stoga Unija mora da ima proaktivan pristup i preuzme svoj dio odgovornosti", naglasio je Goci.
On je istakao da sastanak lidera u Trstu treba iskoristiti kako bi se dao novi zamah procesu evropske integracije, ali i kako bi se poslao jasan signal o spremnosti da se podrži dalja stabilizacija i razvoj regiona.
Saglasio se o značaju korišćenja regionalnih i evropskih inicijativa za jačanje partnerstva unutar jadranskog regiona.
"U razgovorima sa potpredsjednikom Gocijem i ministarkom Pinoti razmijenjena su mišljenja o prilikama u regionu, kao i o aktuelnim bezbjednosnim izazovima u evropskim i globalnim okvirima i mogućim odgovorima na njih", rekli su iz Ministarstva.