Povećanje akciza i poskupljenje goriva su pokazatelj nesposobnosti vlasti u Crnoj Gori da vodi ekonomski racionalnu i socijalno održivu politiku, ocijenili su iz SNP-a i dodali da krajnju cijenu plaćaju građani.
Potpredsjednik SNP-a, Danijela Pavićević, je kazala da je Vlada, umjesto novogodišnje čestitke, građane „častila“ još jednom dažbinom.
“To predstavlja nastavak njene nesposobne i neodgovorne ekonomske politike koja za posljedicu ima novi udar na ionako već osiromašen džep većine stanovništva Crne Gore”, navela je Pavićević u saopštenju.
Zahvaljujući povećanju akcize na naftu i njene derivate, građani Crne Gore, kako je rekla, plaćaju najskuplje gorivo, ne samo u regionu, već i u Evropi.
“Jasno je koliki je to izdatak za sve tanje novčanike građana Crne Gore, a sljedeće što ih čeka, zahvaljujući trenutnoj vlasti, jeste poskupljenje osnovnih životnih namirnica – hljeba, mlijeka, brašna i ostalih prehrambenih proizvoda”, tvrdi Pavićević.
Prema njenim riječima, kada se cijene goriva u Crnoj Gori uporede sa evropskim, približne su onima u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Španiji ili Sloveniji.
“Svi znamo kolike su plate u tim državama, a kolike u Crnoj Gori”, dodala je Pavićević.
Ona je saopštila da su cijene naftnih derivata u Crnoj Gori značajno veće nego u Srbiji, Bugarskoj, Rumuniji, Austriji, a posebno u Bosni i Hercegovini (BiH) ili Albaniji.
“Poređenja radi, za 50 EUR, u Crnoj Gori se može kupiti nešto malo više od 42 litra dizela, u Srbiji oko 45 litara, a u BiH čak oko 60 litara. Međutim, kako je Crna Gora, prema tvrđenju Vlade, u mnogo čemu 'lider u region', očigledno je da je i kada su cijene goriva u pitanju lider ne samo u regionu, već i u Evropi”, kazala je Pavićević.
Ona je navela da se akcizama, kako smatraju ekonomisti, želi smanjiti ekonomska snaga potrošača, a samim tim i potrošnja dobara sa akcizom, kako bi se otvorio prostor za izvoz tih proizvoda.
“Međutim, ako se zna da je ekonomska snaga crnogorskih potrošača svakim danom sve manja, a osim toga Crna Gora ne spada u zemlje koje su izvoznici nafte i njenih derivata, niti će u dogledno vrijeme biti, nije razumljivo da se povećava akciza na te proizvode”, dodala je Pavićević.
Dešavanja u pojedinim državnim firmama, kako je zaključili, pokazuju da ni tako drastično povećanje akciza za gorivo ne sređuje problem u javnim finansijama.