Građanima Crne Gore, deset godina nakon obnove nezavinosti, potreban je istorijski kompromis, ocijenio je premijer Milo Đukanović.
Đukanović je kazao u emisiji "Živa istina" da je prevazilaženje društvene podjeljenosti najveći izazov u narednom periodu.
Prema njegovim riječima, konsezus bi trebalo graditi na osnovu "najmanjeg zajedničkog imenitelja".
"Treba postići saglasnost oko nekoliko pitanja. Prvo, Crna Gora je nezavisna i to je neupitno. Drugo, trebamo da razvijamo demokratiju. Treće, da koristimo neiskorišćene resurse", rekao je Đukanović.
On je ocijenio da je Crna Gora bolje mjesto za život danas nego što je to bila prije 21.maja 2006. "Stabilnija je, modernija, ali i institucionalno i ekonomski razvijenija".
Po tim parametrima, kaže on, Crna Gora prednjači u odnosu na ostale zemlje Zapadnog Balkana.
"U ovih deset godina, BDP je povećan 70 odsto. Zaposlenih je 40 hiljada više. Prosječna plata povećana je 70 odsto, a penzija 100 odsto", naglasio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, daleko smo od evropskog standarda, ali smo najbliži, poredeći se sa komšijama.
Upitan da li je država više činila protivnicima nezavisnosti, Đukanović odgovora da je danas vidljivo da je takav potez bio dobar.
"Podsjetiću da smo u noći referenduma strahovali da li će 45 odsto protivnika nezavisnosti, vrlo homogenih i ostrašćenih, biti u stanju da destabilizuje Crnu Goru. Danas tvrdim da imamo bar desetak odsto onih koji žele da vanistitucionalno djeluju i ruše Crnu Goru. Za mene je to uspjeh i rezultat je političkog investiranja prema tom dijelu javnosti", rekao je Đukanović.
Đukanović smatra da se ponekad previše očekuje od države, da Vlada rješava sve probleme. Nacionalne institucije bi, kaže on, trebalo da budu kreativnije.
Upitan, da se vrati u 2006., period nakon obnove nezavisnosti, što bi drugačije postavio, on je odgovorio da je to pitanje obrazovanja.
"Smatram da je to obrazovanje krucijalno pitanje državnog razvoja", poručuje Đukanović.
On smatra da će Crna Gora u narednih deset godina biti dodatno stabilna, ekonomski značajno razvijenija nego danas. "To će biti država razvijenih institucija sa mnogo pouzdanijom vladavinom prava i da će biti država NATO-a i EU".