Premijer Milo Đukanović rekao je očekuje da bi Crna Gora do kraja proljeća naredne godine mogla da ima ispunjene sve formalne uslove za članstvo u NATO.
Đukanović je kazao da je Crna Gora 2015. godine, sticanjem pozivnice u NATO alijansi, napravila važan strateški iskorak na planu evratlantskih integracija.
On je rekao da očekuje da će Crna Gora 19. maja sa ostalim članicam NATO-a potpisati protokol o pristupanju.
Đukanović je kazao da Crna Gora na taj način počinje da radi za stolom članica NATO uključujući i samit u Vrašavi, i podsjetio da nakon potpisnog pristupnog pregovora preostaje njegova ratifikacija.
Kako je naveo, uobičajeno je da ta procedura traje oko godinu. »Moje očekivanje je da bismo do kraja proljeća naredne godine imali ispunjene sve formalne uslove za crnogorsko člantvo u NATO«, rekao je Đukanović na poslovnom ručku američke Privredne komore u Crnoj Gori.
On je istakao da je mnogo urađeno na planu evroatlanskih inegracija, da je Crna Gora otvorila 22 pregovarčka poglavlja i da je spremna da otvori osam poglavlja.
„Mislim da će najveći broj njih, ako ne i sva, biti otvorena ove godine, dio njih tokom Holandskog predsjedavanja do kraja juna", rekao je Đukanović.
On je naveo da su među njima i ona iz oblasti poljoprivrede. "Pregovoračka poglavlja iz poljoprivrede i životne sredine su među najkomlikovanijim poglavljaivma“, rekao je Đukanović.
On je kazao da je Crtna Gora pripremila sva tri poglavlja iz oblasti poljoprivrede. "Očekujemo da će dva biti otvorerna u ovom polugodištu tokom holandskog predsjedavanja, a jedno ne zbog nas nego zbog EU u drugom polugodištvu tokom Slovačkog predsjedavanja", naveo je Đukanović.
Đukanović je kazao da je veoma važno da u pregovaračkom procesu Crna Gora ne juri rokove.
„Nije pregovarački proces samo put koji treba preći na putu do članstva nego je vrlo važna šansa da se nauči sve ono štio se danas ne zna da bi Crna Gora sjutra u EU mogla da funkcioniše kao ravnopravna članica“, poručio je Đukanović.
On je ocijenio da je Crna Gora obezbijedila impuls direktnih stranih investicija kao faktor rasta, zbog njene percepcije kao stabilne destinacija i da to mora biti krajnji izazov za sve političke činioce, a prije svega za Vladu.
Đukanović je rekao da je Vlada pozivom opoziciji da uđe u Vladu do izbora učinila „neobičan potez za evropsku političku praksu“, zbog, kako je dodao, dva razloga.
„Prvi je da na taj način djelujemo terapeutski na problem da imamo nepovjerenje između opozicije i vlasti, opozicije prema izbornom sistemu a time i prema institucijama“, kazao je Đukanović.
Đukanović je rekao da se u mnoštvu „nebuloznih balkanskih izuma“ u protekle tri godine bila i jedna nova konstrukcija, a to je opozicija u vlasti.
On je kazao da postoji opoziciju koja je van vlasti, i koja ne djeluje protiv vlade već i državnih interesa.
"Kada se njoj doda i opozicija koja je u vlasti onda bude malo više opozicije nego što je potrebno i bude malo manje utemeljenja vlade u onom što je volja građana i što je većinska volja u parlamentu", kazao je Đukanović.