Demokratska partija socijalista (DPS) će na predstojećim izborima imati ubjedljivo najveće povjerenje građana, ocijenio je premijer Milo Đukanović, navodeći da će ta partija na izbore izaći samostalno.
On je u intervjuu za sarajevske Dane, odgovarajući na pitanje da li će hapšenje visokih funkcionera DPS-a uticati na njen rejting, kazao da vjeruje da će se na parlamentarnim izborima još jednom potvrditi politički status stranke sa ubjedljivo najvećim povjerenjem građana.
“Ovoga puta na izbore izlazimo sami, ali nezavisno od rezultata, ruku saradnje ponovo ćemo pružiti partijama manjinskih naroda. Naravno, ostaje i naša trajna ponuda da, kroz partnerstvo sa strankama sa druge političke obale, pospješimo proces harmonizacije društva”, rekao je Đukanović.
Odgovarajući na pitanje otkud odjednom priča o neregularnosti izbora, Đukanović je rekao da je slično pitanje postavio tokom trodnevnog zasjedanja Skupštine, na kojem se raspravljalo o povjerenju Vladi.
“Koliko je logično i vjerodostojno da su svi prethodni izbori, koje su i OEBS i Savjet Evrope ocijenili kao regularne, navodno bili pokradeni i nedemokratski, a da je jedino referendum o nezavisnosti bio fer i demokratski. Od glavnog političkog i tužioca i presuditelja, predsjednika Skupštine Krivokapića, dobio sam odgovor da su neregularni bili samo oni izbori 1996, na kojim je njegova SDP prvi i posljednji put nastupila samostalno. I - nije prešla census”, kazao je premijer.
Problematični su, kaže on, postali i ovi posljednji, što im je poslužilo kao alibi za transfer iz vlasti u “opoziciju na vlasti”.
Na konstataciju da postoji teza da je Krivokapić uvrijeđen zbog toga što je DPS, umjesto njega, za predsjedničkog kandidata 2013. predložio Filipa Vujanovića, Đukanović je kazao da bi na takav zaključak mogla navesti činjenica da "Krivokapićeva transformacija počinje upravo od momenta isticanja predsjedničke kandidature Vujanovića".
On je kazao da su Krivokapić i Socijaldemokratska partija (SDP) prema Vujanoviću uvijek pokazivali naglašenu kritičnost, koja je kulminirala njihovim aktivnim vođenjem kampanje protiv predsjedničkog kandidata DPS-a, a u korist opozicionog i kandidata određenih velikosrpskih krugova Miodraga Lekića.
“Uprkos svemu, trudio sam se da budem korektan i da pokažem poštovanje prema osamnaestogodišnjem političkom savezništvu sa strankom gospodina Krivokapića, kao i prema rezultatima koje smo zajedno ostvarili”, kazao je Đukanović.
On je rekao da su mu iz njegovog političkog tabora povremeno prebacivali da pretjeruje sa tim uvažavanjem, budući da je DPS uvijek imala između 40 i 45 procenata podrške u biračkom tijelu, dok je SDP jedva prelazio cenzus.
“SDP je tek mali dodatak, govorili su. Da, ali bi se bez tog “malog dodatka” ovi istorijski rezultati mnogo teže ostvarili”, kazao je Đukanović.
Na pitanje da li će i poslije oktobarskih izbora 2016. biti premijer, Đukanović je kazao da je za njega najvažnije da je, tokom dvoipodecenijske političke karijere, uspio da ostvari ciljeve koje je smatrao presudno važnim za budućnost crnogorskog društva i države.
“Obnovili smo nezavisnost Crne Gore, sačuvali mir, unaprijedili stabilnost i Crnu Goru pouzdano pozicionirali na putu evropskog i evroatlantskog razvoja - praktično je uveli u NATO i sa 22 otvorena pregovaračka poglavlja, približili je članstvu u EU. Šta će biti u budućnosti? Ne mislim da bi u ovom trenutku bilo dobro kazati - evo, dobili smo pozivnicu za NATO, preuzmite posao vođenja Vlade”, kazao je Đukanović.
Đukanović je rekao da vrhovni državni tužilac Milivoje Katnić radi efikasno i svojim rezultatima doprinosi sve jasnijem i pouzdanijem utisku da crnogorske pravosudne institucije posvećeno i učinkovito rade na unapređenju vladavine prava.
Prema njegovim riječima, vladavinu prava, posebno na Balkanu, na kome se svakodnevno sudarate sa tradicionalno nepovjerljivim balkanskim gladnim očima, neuporedivo je teže uspostaviti u godinama koje su krizne i koje ostavljaju duboke posljedice po društvo.
“Naročito na crnogorsko, koje je, ne od referenduma 2006, nego i kroz svoju burnu istoriju, bilo podijeljeno, i to gotovo po istom šavu : “zelenaši” i “bjelaši”, partizani i četnici, staljinisti i antistaljinisti 1948, “za” i “protiv” obnove državne nezavisnosti…”, kazao je Đukanović.