Premijer Milo Đukanović poručio da je spreman na nastavak dijaloga sa opozicijom, ali bez uslovljavanja, ocjenjujući da je neuspjeh dosadašnjih pregovora rezultat loše uloge predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića u tom procesu.
Đukanović je rekao da je, uprkos njegovoj izdašnoj ponudi, dijalog završen neuspjehom.
„Smatram da je neuspjeh rezultat veoma loše uloge koju je imao u tom dijalogu predsjednik parlamenta, koji je kompletan dijalog obojio sebičnim partijskim i ličnim interesima i morali smo proglasiti kraj dijaloga“, kazao je on u emisiji „U centar“ na RTCG.
On je kazao da postoji prostor za novu rundu pregovora. „Aposlutno, sa naše strane, bez ikakvog uslovljavanja, inače o čemu bi onada razgovarali ako bi prihvatio odmah sve zahtjeve opozicije“.
„Bez uslovaljavanja sam spreman da nastavimo dijalog. Nijesam spreman da u ovoj prilici komentarišem poruke sa margine političkog života, nego sam spreman da se istinski udubim u ono što je realna politička potreba Crne Gore, a to je da ove godine organizujemo slobodne redovne parlamentarne izbore, jer će to ove godine biti centralni politički događaj“, rekao je Đukanović.
Đukanović je, upitan je li smjena Krivokapića njegov uslov za nastavk pregovora, rekao da nema nijedan uslov.
„Sve dok je predsjednik parlamenta, Krivokapić ima mjesto u dijalogu, kad ne bude, imaće mjesto vjerovatno kao predsjednik parlamentarne partije“, dodao je Đukanović.
On smatra da je potrebno razjasniti da Krivokapić nije medijator, već organizator parlamentarnog dijaloga kao predsjednik parlamenta. „Tu poziciju navodnog medijatora je koristio da bi jeftino manipulisao tom pozicijom“.
„Ne treba nam medijator, možemo solidno unutar parlamenta organizovati nastavak dijaloga i vjrujem u nastavak parlamentarnog dijaloga i da i Krivokapić, kao i ja, shvata da je vrijemee ovakve njegove pozicije potrošeno, da je dio parlamentarne manjine“, rekao je Đukanović.
On je kazao da je odmah nakon prve runde pregovora rekao da je spreman da bude inicijatvian, ali i da istovremeno prihvati i svaku drugu inicijativu. „Kako bi, bez opterećenja sujetama i veličinama, pokazali spremnost i odgovornost da zajedno radimo u interesu nacionalnog dobra Crne Gore“.
Na pitanje otkud različita tumačenja o broju sporih tačaka, Đukanović je rekao da je to što se nakon epiloga pregovora Krivokapić suočio sa neprijatnom okolnošću – da su pregovori propali jer je Krivokapić mimo pravila po igre pokušao da u sporazum ugradi obavezu njegovog održavanja na poziciji predsjednika parlamenta.
„Druga okolnost je da smo odbili njegovu inicijativu da se na naprincipijelan način obračunava sa Radojkom Rutović“, kazao je Đukanović.
On je rekao da je Krivokapić najmanje tri puta pokušavao da u koalicione sporazume sa DPS-om uoči izbora ugrađuje odredbu kojom bi bila smijenjena Rutović.
„Riječ je o krajnje neprijatnoj poziciji predsjednika parlamenta koji ostaje u obavezi da objasni zašto je toliko ličan i sebičan“, kazao je Đukanović.
On je rekao da ništa nije tačno od navoda da je bio neiskren u dijalogu, da je bio protiv učešća EU i da je pokazivao razlike u onom što je govorio tokom dijaloga i interpretirao nakon završetka.
„Riječ je o krajnje neodgovornoj manipulaciji od predsjednika parlamenta“, kazao je Đukanović.
On smatra da su navodi o izjednačavanju Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) i DPS-a „političko trućanje“.
„To izriče lider SDP-a, čovjek koji je 18 godina u saradničkom sttausu u odnosu na DPS, čime govori da je on 18 godina i njegova partija saradnik ANB-a. Besmislica. ANB nije UDBA, ni OZNA, ni KGB, nego agencija koja profesionalno obavlja svoj posao“, rekao je Đukanović.
On smatra da je pravo pitanje za opoziciju – žele li istinski ono što su tražili ili da budu taoci sujete aktuelnog predsjednika parlamenta, koji je odlučio da u završnoj fazi na tom mjestu izmiri račune sa zamišljenim političkim protivnicima.
Na pitanje kako komentariše što je, nasuprot Čerčilu, okarakterisan kao Staljin crnogorske politike, rekao da to vidi kao izraz krize identiteta.
„Ne smeta mi što me neko doživljava kao Staljina, dio javnosti me doživljava kao šefa mafije, dio kao nekog ko je personifikacija uspjeha, svako ima pravo na svoj doživljaj. Problem nastaje kad dozvolite sebi da sebe kvalfiijute kao Čerčila. To nije politički problem, nego problem iz nekog drugog domena“, naveo je Đukanović.
On je rekao da se često od lidera SDP-a može čuti da je to jedina partija na politićkoj sceni Crne Gore koja je decenijama bila na pravoj strani istorije.
„Niko tako loše ne govori o crnogorskoj političkoj i društvenoj realnosti kao autor te ocjene. Ako je svega tri odsto to prepoznalo, navodi nas to na zaključak da je 97 odsto Crne Gore na krivoj strani istorije. Neće biti da je riječ o tome“, naveo je Đukanović.
On je, govoreći o ideji nezavisnosti, poručio da nije dovoljno imati ideju, makar i genijalnu, već je važno imati kapacitet za njeno ostvarenje.
„Da smo devedesetih godina krenuli da organizujemo referendum, dvije stvari su izvjesne – Crna Gora bi završila u krvavom ratu i zauvijek bi potrošila ideju o nezavisnosti“, rekao je on.
Ideja o nezavisnosti je, kako je rekao, dobila snagu kad je tu ideju politički preuzela DPS, zbog gabarita o kojima je i ranije govorio.
On je rekao da bi bilo dobro kad bi ih saveznici i kritičari ostavili na miru da rade njihov posao najbolje što znaju.
„Manite se ćorava posla, namjere da falsifikujete istoriju i od sebe pravite političkog giganta, a toliki ste koliki jeste. Mi vas ne potcjennjujemo, bili ste važan partner, ali nemojte da se premećete u nešto što nijeste“, poručio je Đukanović.
On je, komentarišući navode da strani investitori čekaju da se promijeni vlada da bi ušli u Crnu Goru, kazao da o tome najbolje govore podaci.
Prema riječima Đukanovića, ako je neko u prethodnom periodu ometao ulazak stranih inevstitora, to bi moglo ići na adresu SDP-a i Krivokapića kao inspiratora takve uloge parlamenta u vođenju ekonomske politike.
Đukanović je rekao da nema nikakve sumnje da će DPS sama nastupiti na predstojećim izborima, ocjenjujući da je u Crnoj Gori, u odnosu na raniji period, prisutna dioba parlamentarnih stranaka i seoba poslanika i da se dresovi poslanika više ne mogu poznati.
Kako je kazao, imamo opoziciju u vlasti, što je konstrukcija SDP-a.
On vjeruje da će DPS i nakon narednih izbora i dalje biti stožer državne politike.
Đukanović je rekao da funkcionisanje vlasti u narednom periodu vide i u okrenutosti partijama manjina i ostvarivanju priključka sa partijam akoje su prije referenduma bile protiv obnove nezavisnosti, sa uvjerenjem da je to pitanje skinuto sa dnevnog reda.
Đukanović je podsjetio na krajnji rok za organizovanje izbora i rekao da je realno da se izbori mogu dogoditi u kraćem roku, jer postoje sve pretpostavke da organizuju izbore u Tivtu u skladu sa novim izbornim zakonodavstvom.
„Možemo sa izborima da idemo i u junu, pitanje je koliko je ko spreman da svoje male sebične interese podredi nacionalnim“, kazao je on.
Đukanović je rekao da postoje partije koje apsolutizuju svoj intrres, sa pretpostavkom da će im tri ili četiri mjeseca donijeti to da porastu sa 2,1 na 3,1 odsto podrške i to, dodao je, treba da košta Crnu Goru ostvarenja njenih važnih nacionalnih interesa.
Đukanović je poručio i da Crna Gora nije u političkoj krizi, niti bezbjednosnoj, navodeći da njene institucije uredno obavljaju svoj posao i da je Crna Gora jedna od najstabilnijih država u regionu, koja je pokazala da ima sposobnost da se odupre destrukcijama njenog bezbjednosnog sistema, iznutra ili vani.
Ocjene o krizi, smatra on, svjesno i uporno plasira dio opozicionih partija, sa namjerom da ppojačaju svoje šanse za uspjeh u ostvarivanju onog što su njima nedostižni ciljevi, a to je da preuzmu vlast.
„Očigledno ne vjeruju u svoju spsoobnost da na izborima dođu na vlast i žele da Crnu Goru predstave zemljom krize da bi pokušali da preuzmu vlast onako kako su pokušale pristalice DF-a, nasilnim zauzimanjem institucija“, rekao je Đukanović.