Radna grupa parlamentarnog dijaloga nastaviće rad u užem timu koji će se sastojati od osam članova Vlade i opozicije radi kreiranja nacrta političkog sporazuma za realizaciju fer i slobodnih izbora, dogovoreno je na današnjem sastanku.
Premijer Milo Đukanović, kazao je da su na sastanku upotpunili lepezu platformi ili polaznih osnova za dijalog među parlametarnim strankama koje žele da doprinesu sardnjom u vladi uspostavljanju ambijenta za izbore koji će svima ulivati više povjerenja.
On je dodao da su pored pristiglih u četvrtak dobili platformu Socijalističke narodne partija (SNP).
“Dobro je što smo se dogovorrili oko metodologije daljeg tretmana svih tih ponuda, tako što ćemo u užim timovima sastavljenim od strane vlasti i opozicije nastaviti dijalog i pokušati doći do nečega što bi bile osnove političkog sporazuma”, kazao je Đukanović novinarima nakon sastanka.
On smatra da će naredne sedmice Radna grupa intenzivno raditi, pažljivo razmotriti sve ponude i vidjeti do čega je moguće doći pod zajedničkim imeniteljem. “Pažljivo ćemo razmotriti sve predloge i koliko se to uklapa u političku matricu od koje smo krenuli”.
Prema njegovim riječima, SNP je kao sastavni dio ponude saopštila da bi bilo dobro organizovati referendum o članstvu u NATO, ali se, kako je ukazao premijer, mora voditi računa da postupak pridruženja Alijansi ne zavisi samo od Crne Gore.
“Crna Gora može svoju odluku da donese onako kako sama bude željela. A kako će sama željeti o tome će odluči parlament”, poručio je Đukanović, navodeći da nije najvažniji način na koji će biti odlučeno o ulasku u Alijansu.
Prema njegovim riječima, nema ko drugi nego parlament da odluči o načinu na koji će se donijeti odluka o pristupu Alijansi. “I to onaj paralament koji će Crna Gora dobiti nakon sledećih parlamentarnih izbora”.
Đukanović je dodao da od ponedjeljka treba da se izracionalizuju ideje i vidi ono što je najrelevantnije da se upiše u politički dokument kojim će se definisati rad vlade do izbora.
Predsjednik parlamenta, Ranko Krivokapić, kazao je da je danas napravljen korak naprijed ka konkretizaciji polaznih osnova.
On je naveo da je prihvaćena njegova metodologija rada, a to je da se radi u užem sastavu, sa predsjednicima partija, ali sa manje učesnika da bi se radilo brže i kako bi se u nekoliko dana došlo do nacrta političkog sporazuma Vlade izbornog povjerenja.
Krivokapić, kako je kazao, očekuje da se do kraja iduće sedmice dođe do nacrta sporazuma.
On je pojasnio da će u užem timu učestvovati uži tim vlade i predstavnici opozicije. ”Neće biti svi učesnici, ali se svakog dana može proširiti dijalog. Ostaju predsjednici partija, samo je manje učesnika za stolom”.
Upitan da li će u Radnoj grupi učestvovati lider Socijaldemokrata, Ivan Brajović, Krivokapić je kazao da će premijer odlučiti ko će da budu članovi iz užeg vladinog tima.
Komentarišući rokove, Krivokapić je kazao da misli da će Radna grupa to raditi brzo.
Lider SNP-a, Srđan Milić kazao je da je danas naglašeno da ne postoji nijedan predlog koji je došao u ovu proceduru, a da je neprihvatljiv i da ga prije razmatranja treba odbiti.
Bitno je, kako je rekao, da se zakonom o vladi definiše kako će nova vlada funkcionisati, a ne političkim sporazumom.
On je rekao da ne vidi razloge za rad u manjim timovima.
Upitan da li ce biti uvrštena njihova platforma u nacrt, Milić je odgovorio potvrdno.
On je ponovio da je bitno da građani o članstvu u NATO odluče na referendumu.
Upitan da li će se izbori pretvoriti u referendum, on je rekao da neće. “Imate dva pitanja, i to ne znači da će oni koji glasaju za Demokratsku partiju socijalista podržati članstvo u NATO”.
Lider URE, Žarko Rakćević je pojasnio da će se Radna grupa sastojati od osam članova.
“Medijator će biti Krivokapić i još sedam članova. Iz opozicije će biti URA, Demos, SNP i to nije sporno”, precizirao je Rakčević.
Predsjednik Pozitivne, Darko Pajović je rekao da će Pozitivna u užem timu Radne grupe učestvovati kao dio opozicije.
"Pozitivna Crna Gora je opoziciona partija", ukazao je on.
Prema njegovim riječima, članovi vlade će biti bez SDP-a, jer će ta partija ići sa opozicijom.
Lider Demosa, Miodrag Lekić, kazao je da ne bi bilo dobro da premijer zloupotrijebi trajanje dijaloga za neimplementaciju izbornih zakona, jer je vlast odgovorna za njihovu primjenu.
"Ne bi bilo dobro da dijalog postane alibi za ogromno kašnjenje u primjeni izbornih zakona”, naveo je on.
Lekić je ukazao da je potrebno da Krivokapić napravi nacrt mogućeg političkog sporazuma.
Lider Liberalne partije (LP), Andrija Popović ocijenio je da je evidentan napredak u razgovorima vlasti i opozicje. “I vjerujem da će u sledećih 15-ak dana doći do političkog dogovora”.
On je dodoa da je LP ukazala da bi se u pregovorima moglo doći do ustavno pravnog i zakonskog kršenja ako bi došli do toga da se direktori zaposleni na osnovu konkursa razriješe, a postavljaju nelegitimni.
"LP neće podržati takav lex specialis koji bi bio ispod političkog dogovora", poručio je Popović, dodajući da vjeruje da će se i šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori tome usprotiviti.
On je rekao da je na sastanku pokrenuo pitanje ostavke Krivokapića, jer je situacija zbunjuća i komplikovna.
"Mislim da bi bilo dobro da on podnese ostavku, jer u daljoj proceduri ne bi dobro bilo da dolazi do njegovog razjeršenja jer je na čelu Skupštine 13 godina i ogroman je njegov doprinos u demokratizaciji Crne Gore, obnovi nezavisnosti", smatra Popović.