Inicijativa o provjeri povjerenja Vladi prihvaćena je na današnjoj sjednici, rekao je premijer Milo Đukanović.
On je kazao da je Vlada prihvatila njegovu inicijatuvu, i da to znači da će ona u narednih nekoliko dana biti procesuirana.
“Ne možemo je formalno pokrenuti tokom redovnog zasijedanja parlamenta što znači da ćemo je pokrenuti 1. janura”, precizirao je Đukanović nakon sjednice Vlade.
On je ukazao da postoje rokovi, ne kraći od 15 dana, u kojima je moguće zakazati sjednicu parlamenta "gdje ćemo otvoriti raspravu i provjeriri da li akatuelna Vlada ima podršku parlametrane većine".
Ministar unutrašnjih poslova, Raško Konjević kazao je da je stav Socijaldemokratske partije (SDP) u vezi sa povjerenjem aktuelnoj Vladi saopšten kroz zaključke Predsjedništva prije mjesec i po.
On je podsjetio da dva dominatna zaključka ukazuju da Vlada ima legitimitet, ali da funkcioniše u tehničkom mandatu iz razloga što se u njenom sastavu nalaza dva ministra čija politička partija nije učestvovala na izborima 2012. godine.
„Tada smo ukazali da će SDP kroz svoj rad u Vladi i parlamentu datu punu podršku svemu onome što se tiče procesa evroatlantskih integracija“, naveo je Konjević.
Upitan kako će SDP glasati kada se pitanje povjerenja Vladi pokrene u parlametu, Konjević je kazao da će Vlada imati podršku te partije u svim stvarima koje se tiču nečega za šta u SDP-u smatraju da ima jasan državni interes koji treba da bude iznad partijskog, i u kontekstu parlamentarnog dijaloga.
„Naše je uvjerenje da ova inicijativa ide ka razrješenju i ukazivanju mogućnosti definisanja rezultata parlamentarnom dijalogu i u tom segmentu ćemo se prema toj inicijativi opredeljivati“, kazao je Konjević.
Na pitanje da li je moguće da nakon glasanja o povjerenju Vladi Demokratska partija socijalista (DPS) nađe zamjenu za većinu i SDP ne bude više dio vlasti, Konjević je rekao da ne može odgovarati u ime DPS-a.
„Ali mi smo spremni da budemo i u toj vrsti statusa, bez ikakvih problema u tom segmentu i to je dio parlamentarnig života“, naveo je Konjević.
On je dodao da bi neka nova većina značila definitivno prekrajanje izborne volje koja bi uslovila raspisivanje izbora automatski.
„Ali kao što znate mi nemamo stvorene ispunjene zakonske pretpostavke da bi izbori bili raspisani, recimo, sjutra i kao što znate intencija više političkih subjekata je bila da se izbori raspišu što prije, ali nažalost nemamo odgovarajuće uslove“, kazao je Konjević.
On je ukazao da se pravno-politički model dogovorenih zaključaka Radne grupe ne može pronaći ukoliko u parlamentu ne bude konsenzusa na tu temu.