Premijer Milo Đukanović kazao je da je ubijeđen da će Crna Gora dobiti poziv za članstvo u NATO-u 1. decembra.
On je, odgovorajući na pitanja poslanika tokom premijerskog sata, saopštio da je Demokratska partija socijalista već 2. decembra spremna da izađe na izbore.
Šef poslaničkog kluba DPS-a Milutin Simović pitao je premijera kakav će uticaj izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore imati na očekivanu odluku o upućivanju pozivnice za članstvo u NATO.
“Ovogodišnji lzvještaj za Crnu Goru ima posebnu vrijednost i značaj, imajući u vidu poodmaklu fazu pregovaračkog procesa i njenu zahtjevnost, kao i činjenicu da je predstavljen tri sedmice uoči očekivane odluke o pozivnici za NATO. Sadržaj prethodnih lzvještaja je, po pravilu, bio praćen pokušajima politikantskih zloupotreba, uz tendenciozno selektivan pristup i ignorisanje pozitivnih ocjena. Ovaj put, atmosfera nakon objavljivanja lzvještaja najbolje govori o njegovom sadržaju i opšta je ocjena da nikad nije bio pozitivniji”, ocijenio je Simović.
Premijer je kazao da su članstvo Crne Gore u EU i NATO strateški prioriteti države, ocjenjujući da će dobre ocjene u Izvještaju Evropske komisije (EK) u oblasti vladavine prava biti uzeti u obzir pri donošenju odluke o upućivanju poziva.
"Naš uspjeh se mjeri i činjenicom da smo otvorili pregovore u osam poglavlja i da postoji šansa da otvorimo još dva do kraja godine. U oblasti vladavini prava nastavili smo da donošenjem reformskih zakona", naveo je Đukanović.
On je dodao da je dio medija i opozicije sa zluradošću svake godine čekao Izvještaj o napretku.
"Pretpostavljam da je dio opozicije razočaran i osvrtom EK na proteste Demokratskog fronta. Pozivam da razmislimo da li je slučajno da se protestima krenulo uoči Izvještaja o napretku i odluke o članstvu u NATO-u. Mislim da je svakome odgovor jasan na to pitanje", kazao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, posredovanje EU u pregovorima između opozicije i vlasti, bilo bi jednako primjeni klauzule balansa.
"Ne vjerujem da to previđaju incijatori te ideje. Nažalost, neke partije ne shvataju da imaju odgovornost. Stoga, umjesto prizivanja međunarodne medijacije treba zrelo sagledati uzroke problema evidentnog političkog nepovjerenja, i sjesti u poslaničke klupe kako bi se problemi rješavali", dodao je Đukanović.
Izvještaj EK je, kaže premijer, jasno pokazao veliki napredak države, i dao jasne smjernice za dalji progres.
"Očekivanje Evropske komisije biće sve zahtjevnija u narednim godinama".
Đukanović je kazao da Vlada nedvosmisleno očekuje poziv za članstvo u NATO-u, zahvaljujući ogromnom poslu koji je urađen, a koji je prepoznat u Izvještaju EK.
"Nikad nijesam bio veći optimista po pitanju dobijanja poziva. Ubijeđen sam da ćemo 1. decembra dobiti poziv u NATO, a 2. decembra smo spremni za izbore. Politička volja DPS-a je tu da idemo na izbore u skladu sa usvojenim zakonima. Nema prečeg interesa za državu od toga da nakon dobijanja poziva Crna Gora dobije kompetentnu i autorativnu vlast", poručio je premijer.
Velizar Kaluđerović iz Kluba samostalnih poslanika pitao je Đukanovića šta je preuzeo kao premijer da se rasvijetli afera "Listing", od koje je prošlo četiri godine.
"Dijelite li ocjenu da postoji uzročno-posljedična veza između datih ocjena "da postoji manjak profesionalnih potencijala i značajan nedostatak tehničke opremljenosti bezbjednosti, kao i da je bezbjednosni sistem doživio najozbiljnije zastoje proteklih godina, a bezbjednosni problemi se gomiIaju u vidu jačanja organizovanog kriminala", na jednoj strani, i sumorne stvarnosti u kojoj imamo trideset nerasvijetljenih ubistava, pljačkaške privatizacije sa direktnom štetom po državu koja se mjeri stotinama miliona evra, ogromno socijalno raslojavanje u društvu koje za rezultat ima najveći jaz između 20 multimilionera i preko deset odsto građana Crne Gore koji žive u bijedi, na drugoj strani", pitao je Kaluđerović.
Đukanović je rekao da je Crna Gora izgrađena država i da njene institucije funkcionišu.
Bilo bi logično, kako je naveo, da odgovor na pitanje o tzv. aferi Listing, Kaluđerović potraži kod nadležnih institucija.
"Bilo smo svjedoci da se takve afere konstruišu kada se država nalazi pred realizacijom nekih važnih državnih prioriteta", rekao je Đukanović, dodajući da je i sam bio meta mnogih takvih afera.
On je dodao da su danas u zasluženoj penziji kreatori takvih neargumentovanih i gnusnih konstrukcija.
Premijer je kazao da ako neko ima dokaze o "pljačkaškim privatizacijama" to dostavi nadležnim instiucijama.
Đukanović je kazao da, što se Vlade tiče, nema smetnji da se primijene sve nove odredbe izbornog zakonodavstva na narednim izborima.
"Isporuka opreme za elektronsku identifikaciju birača biće realizovana do kraja godine", rekao je on.
Đukanović je ocijenio da pojedini političari govoreći o povjerenju u izborni proces posežu za zamjenom teza.
"Vjerujem da je krajnje vrijeme da za svoje političke neuspjehe prestanemo kriviti izborni sistem koji sami kreiramo u parlamentu".
Premijer je demantovao tvrdnje Kaluđerovića da je novi vlasnik KAP-a prevario državu.
"To nije prvi put da se uplati novac na račun dok država ne izvrši svoje obaveze", naveo je Đukanović.
Poslanicu Socijaldemokratske partije, Draginju Vuksanović, zanimalo je koje je sve privatizacione i koncesione aranžmane Vlada sklopila u prethodnoj deceniji, koji od njih su realizovani, u kojoj mjeri i koji su postignuti efekti.
"Da li sa ove vremenske distance možete dati ocjene takvih privatizacija", pitala je Vuksanović.
Đukanović je odgovorio da ni u jednoj zemlji proces privatizacije nije prošao idealno.
"U suočavanju sa slabostima našeg društva platili smo sve dospjele fakture. Ipak, taj smo put morali proći. Svaki pojedinačni aranžman nije proizveo efekte koje smo priželjkivali. Do sada je privatizovano više od 85 odsto državnog kapitala u preduzećima. Ostvarili smo veliki napredak kroz privatizacije od 2005. do danas uprkos velikoj ekonomskoj krizi", precizirao je premijer.
On je podsjetio da je snažni investicioni zamah ključ za unapređenje života građana.
Poslanik Pozitivne Goran Tuponja pitao je premijera koje mjere Vlada preduzima i namjerava da preduzme kako bi bill suzbijeni nepotizam, protekcionizam, zloupotrebe službenog položaja, korupcija i druge srodne negativne pojave koje, kako smatra, opterećuju naše društvo.
"Država mora biti jednaka prema svima i iznad partijskih interesa. Crna Gora mora biti država jednakih šansi", poručio je Tuponja.
Đukanović je rekao da su usvojeni reformski zakoni očigledan pokazatelj spremnosti za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Vlada je veoma fokusirana na te probleme, ne samo za donešenje zakona već na stvaranje ambijenta u kojima će oni zaživjeti", dodao je premijer.
On je podsjetio da će Agencija za sprečavanje korupcije početi sa radom naredne godine.
Đukanović je kazao da je Crna Gora uspostavilo međunarodne standarde u oblastima zloupotrebe službene položaja.
"U malobrojnim društvima kao što je naše, problemi protiv korupcije i nepotizma su daleko vidljiviji. To bi trebalo shvatiti kao prednost u rješavanju tih pojava. Najbolji odgovor za sve te probleme je beskompromisna borba za vladavinu prava. Uz nedostatak znanja, to je ključni deficit svih balkanskih društava. Na sreću, to nijesu nerješivi problemi".
Ključ je, smatra premijer, u potenciranju profesionalizma i zakonitosti u radu javne uprave.
Tuponja je kazao da aktuelna vlast nema političku volju da svim građanima pruži jednake šanse.
Đukanović je rekao da kada se pogleda istorijsko nasljeđe i okruženje u kojem je vlast radila u proteklih 25 godina, Crna Gora napravila istorijski vrijedne pomake.