Crnogorska suverenost bila je glavna meta nedemokratskih i nasilinih protesta Demokratskog fronta, poručio je premijer Milo Đukanović odgovorajući u parlamentu na pitanja predstavnika poslaničkih klubova.
Đukanović je u parlamentu, tokom premijerskog sata, odgovarao na pitanje šefa poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS), Milutina Simovića, koji je pitao u kojoj mjeri aktuelna politička dešavanja mogu da utiču na ostvarivanje ključnih državnih integracionih i ekonomskih prioriteta.
„Protesti u organizaciji DF-a, najavljeni kao mirni i demokratski, imali su od starta cilj koji je implicirao nasilnost, promjenu vlasti na način suprotan Ustavu. Time su, bez obzira na lažnu oficijelnu retoriku, oni u suštini bili nasilni, nedemokratski i agresivni. Ostvarivanje njihovog cilja planiranim putem ugrožavalo je ustavni poredak države“, poručio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, najbolje svjedočanstvo toj ocjeni su izjave i ponašanje organizatora dok je protest još dominantno obilježavala „uzurpacija javne površine dijela glavne gradske saobraćajnice, praćena plakatima na kojima se pokazuje rušenje zaštitne ograde ispred Vlade, najavljujući time i šta se planira činiti ispred parlamenta“.
Premijer je podsjetio na poruku lidera protesta da će se useliti u Skupštinu i druge narodne zgrade ako neko pokuša da ukloni, kako je kazao, nezakonito i nasilno postavljene šatore i binu na prostoru koji pripada svakom građaninu.
„Obrazloženje najavljenog nasilja, pretpostavljam, trebalo je biti nebuloza da Crna Gora za 300 godina nije uspjela da smijeni vlast demokratskim putem“, rekao je Đukanović i poručio da su protesti pokazali i druge dimenzije, prije svega suprostavljenost strateškom kursu državne politike Crne Gore, integraciji u Evropsku uniju i NATO.
„Od ikonografije i retorike do logistike i medijske podrške opozicionih medija u Crnoj Gori i istomišljenika izvan nje. Trebalo bi dosta vremena da podsjetimo na izjave govornika koje su umnogome ličile na sve kritične trenutke u novijoj istoriji Crne Gore, kad se naša država borila za pravo da sama upravlja svojom budućnošću“, kazao je premijer i dodao da "sve ovo, uz javnu i snažnu podršku sa strane, kao i završni scenario, pokazali su da je glavna meta protesta bila zapravo crnogorska suverenost."
On je kazao da ne previđa da skupovi ove vrste animiraju ljude nezadovoljne svojim socijalnim statusom i da o tome nema šta prigovoriti. „Prigovaramo samo politički neodgovornoj namjeri da se ta objektivnost zloupotrebi i njom manipuliše“.
„Odgovor policije, koja je bukvalno zasuta molotvljevim koktelima, suzavcima, petardama i drugim nedozvoljenim predmetima, bio je odlučan, pravovremen i primjeren datoj situaciji i uslovima“, kazao je Đukanović.
Premijer je poručio da je u ovom trenutku najvažniji nacionalni interes poziv države u NATO. Đukanović je rekao da je, nakon posjete generalnog sekretara NATO-a i ambasadora Crnoj Gori, ubijeđen da je poziv Crnoj Gori za članstvo u Alijansi nadohvat ruke. Kako je kazao, ne manji važan zadatak je priprema za redovne parlamentarne izbore.
Đukanović je ponovio da su, dan nakon što se završi posao oko poziva za NATO, spremni za izbore. „Kad kažem mi, govorim u ime Vlade i vladajuće partije“. Kako je rekao, DPS je partija koja je dosad redovno uburala 40 do 45 odsto podrške i njihovo uvjerenje je, kako je rekao, da će tako biti i na narednim izborima.
Poslanica Demokratskog fronta, Jelisava Kalezić pitala je premijera Đukanovića što u ovom momentu najviše ugrožava socijalnu koheziju crnogorskog društva. Istakla je i da se na protestima nije dovodilo u pitanje članstvo Crne Gore u NATO.
Premijer je ponovio da mu protesti ne smetaju ni kao građaninu, a ni kao premijeru. Problem je, kako je rekao, kad neko na protest izađe s ultimatumom "ili sloboda ili ništa".
"A pod slobodom se podrazumijeva da im se preda vlast. Sljedeće na što treba obratiti pažnju je poruka: 'Ako to ne uradite, mi ulazimo u institucije sistema'. I to su naravno pokušali da urade. To ne treba identifikovati sa svim ljudima koji su bili tamo", rekao je Đukanović.
On je kazao da je svima u sjećanju ostala posljednja slika, gdje se motkama, suzavcima i bakljama kidiše na policiju da bi se ušlo u institucije sistema.
"Da ste na mojoj poziciji, da li biste to branili ili rekli: 'Mene to ne zanima'...Hajde da se ponašamo kao civilizovani svijet. Dakle, nezadovoljni smo Vladom? Parlament je ovdje. Spreman sam da Vlada bude smijenjena u parlamentu. Jedino na što ne smijem biti spreman je da se igramo s vlašću, da je kako kome padne na pamet damo", rekao je Đukanović, navodeći kako smjena vlasti za njega nije sporna.
"Funkcionisanje institucija nije dovedeno u pitanje"
Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović pitao je premijera u parlamentu da li je sa posljednjim protestom Demokratskog fronta prošla opasnost za državu i smatra li da neće biti sličnih pokušaja destabilizacije Crne Gore do očekivanog poziva za članstvo u NATO.
Đukanović je rekao da nije saglasan sa ocjenom da su protesti ozbiljno doveli u pitanje funkcionisanje državnih i lokalnih institucija, navodeći da je vlast željela da pokaže organizatorima i domaćoj i inostranoj javniosti demokratske kapacitete, ne predviđajući od starta sa kim ima posla. On je rekao da ni 1989. godine, a ni prije toga, nije bio akter uličnih protesta, navodeći da je u institucijama sistema saopštavao stavove u koje je tada vjerovao. Đukanović je, kako je rekao, saglasan sa tim da postoji kontinuitet destruktivne anticrnogorske politike, koja je, kako je rekao, izraz svijesti koji Crnu Goru želi kao privezak većih država. Premijer je poručio da Crna Gora nije sama na planeti i da se događaju krupne geostrategijske promjene, dio važnih političkih centara želi da se NATO širi, dok s drugi tome suprotstavljaju.
„Ovo je vrijeme previranja, ne samo u Crnoj Gori i regionu, već i šire, i ono će trajati do decembra i nakon 2015. Kod nas na Balkanu riječ je o emancipaciji, a ona tek traži vrijeme“, kazao je on.
Lider Pozitivne Crne Gore pitao je premijera o odgovornosti Vlade za proteste.
Premijer je rekao da mu je jasno da se teško živi od prosječne plate i penzije, iako je to najviše u odnosu na sve zemlje u okruženju. On je ocijenio da Crna Gora može biti ponosna na postignuto od obnavljanja nezavisnosti i poručio da se vjekovi dubokog zaostajanja ne mogu brzo i bezbolno savladati. Objektivno, saopštio je Đukanović, odgovornost za posledice socijalnog i političkog previranja može se adresirati Vladi, navodeći da su vlade u svim vremenima i državama prve odgovorne za sve što se dešava u društvu.
Kako je rekao, organizatori protesta postavili su sebi za cilj da bez izbora promijene vlast, da obave, kako je kazao, neustavnu i nasilnu rabotu, a time i antidržavnu. „Svuda u svijetu to se zove puč“.
„Sami su najavljivali da će zauzeti institucije sistema i tim izjavama tumača ne treba“, kazao je Đukanović. Vlada je, rekao je on, uvijek objektivno odgovorna kad u društvu ima nezadovoljnih, bilo socijalnim statusom ili izborom političke strategije države.