Premijer Milo Đukanović kazao je da postoji samo scenario institucionalnog rješavanja aktuelne situacije u državi, navodeći da Vlada neće podnijeti ostavku jer bi to smatrala činom neodgovornosti.
„Svaki doprinos takvim inicijativama bila bi demonstracija neodgovornosti i doprinos haosu u koji se želi uvesti Crna Gora. Zbog takvog pristupa, Vlada je nekoliko dana nakon početka protesta zasijedala i zaključila da je zahtjev neustavan i nedemokratski i da mu se ne može izaći u susret“, kazao je on.
Đukanović je naveo da postoji samo jedan scenario, a to je scenario institucionalnog raspelta situacije.
„U protivnom bi Crna Gora zapravo prestala da postoji kao država. Ja u taj scenario ne vjerujem, to bi bio spontani scenario unošenja haosa i poništavanja svega što je država uradila u prethodnom periodu“, kazao je on.
Prema riječima Đukanovića, postoji scenario u kom treba voditi dijalog o svim pitanjima koja opterećuju politički i društveni život Crne Gore.
„Treba ga voditi uz maksimalnu spremnost svih aktera da doprinesu prevazilaženju nepovjerenja koje postoji između igrača na političkoj sceni jer će se samo tako doprinijeti da vlast, u bilo kom personalnom sastavu, bude kredibilnija i funkcionalnija“, rekao je on Televiziji Crne Gore.
Đukanović je ocijenio da je Crna Gora stabilna država koja ima razvijen i vrlo konzistentan ustavno-pravni sistem i vrlo intenzivan institucionalni razvoj, koja se zbog toga sve više razvija na demokratskom planu.
On je saopštio da nije bilo nikakvog prekoračnja ovlašćenja policije pri interveniciji na protestu, i da su to su argumentovali nadležni.
„Način na koji je izvedena asistencija komunalnoj policiji po mom dubokom uvjerenju je bila apsolutno nenasilna, apsolutno u skladu sa zakonom i sigurno na donjoj granici policijskih ovlašćenja, u odnosu na to čemu je policija bila izložena“, kazao je on.
Upitan da li je Crna Gora u političkoj krizi premijer je rekao da nije nikako.
„Mislim da je ova godina jedna od najuspješnijih kroz koje je država prošla od obnove nezavisnosti“, kazao je Đukanović.
On je ukazao da je ovo godina u kojoj će se ostvariti najvažniji cilj poslije obnove nezavisnosti, a to je poziv u NATO.
Premijer je naveo da je otvoreno 20 poglavlja u pregovorima sa EU, i da se stvaraju uslovi da se u idućoj godini otvore sva poglavlja i krene ka njihovom zatvaranju.
On je naveo da je ostavren rast ekonomije od preko četiri odsto, kao i da je pokrenut jedan od najvećih razvojnih projekata kao što je gradnja auto-puta.
“Na ovim ocjenama temeljim svoju ocjenu da Crna Gora nije u krizi, da je ovo jedna od boljih postreferendumskih godina i da se Crna Gora vrlo dinamično približava svojim ciljevima", dodao je Đukanović.
Upitan šta je ključni motiv za politički ultimatum Vladi, on je ocijenio da je više ciljeva, ali da sve sve svodi na pokušaj osporavanja suvereniteta države i crnogorskog statusa nezavisnosti i da država sama upravlja svojom budućnošću.
„Oni žele da Crnu Goru još jednom u njenoj istoriji prinesu na žrtvenik starije, odnosno brojnije slovenske i pravoslavne braće. Oni smatraju da je to ispravno, a ja smatram da bi to bilo samoubistvo Crne Gore, i ubijeđen sam da u Crnoj Gori ne može postojati relevantna podrška takvom naumu“, kazao je Đukanović.
On je ponovio da je važno da Crna Gora nije na udaru propagande državne politike Srbije.
Upitan zašto je država dozvolila održavanje protesta na javnoj površini, Đukanović je kazao da je ocijenjeno da je važnije od formalnog mjesta održavanja bilo da se pokaže demokratski kapacitet, u svjetlu očekivanja poziva za NATO, i da se pokaže onima koji kritikuju Vladu da imaju pravo da iskažu mišljenje.
Komentarišući optužbe lidera SNP-a Srđana Milića da su kriminalne grupe u policijskim uniformama, on je odgovorio da to naravno nije moguće i da ne korespondira sa činjenicama.
„Riječ je o poganom jeziku, brutalnoj neistini, koju može iznijeti smao onaj koji Crnu Goru ne doživlja svojm državom, kao ni ništa što ima crnogorsko obilježje“, dodao je on.
Za izjavu da je napustio Crnu Goru u noći protesta, kao što je to saopštio lider Nove, Andrija Mandić, Đukanović je kazao da je bestidna laž i da je u to vrijeme bio na sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
„To je providna neistina, koju je iznio s namjerom da ostvari politički cilj, računajući da bi to ojačalo osjećaj panike kod jednog dijela javnosti. Ta medijska bomba je eksplodirala u njegovim rukama", dodao je on.
Đukanović smatra da se mogla očuvati konzistencija vladajuća koalicija i do kraja ovog mandata, “iako naravno ne potcjenjujem sve ono što su njeni učinci”.
“Želim da ponovim zadovoljstvo da postoji odgovornost prema svim činiocima koalicije da u tom sastavu sačekamo odluku NATO-a o upućivanju poziva za članstvo”, naveo je on.
Upitan da li očekuje da će SDP političku situaciju do iščekivanja pozivnice učiniti stabilnijom, on je rekao da je ubijeđen u to.
“SDP je kao i DPS pokazao odgovornost prema državnim interesima, pokazuje i danas, kada zajedno, uprkos razlikama, čuvamo koaliciju da bi sačuvali stabilnost političkog sistema i ukupnu stabilnost u Crnoj Gori i da bi se kvalifikovali za NATO”, dodao je Đukanović.
On je ponovio da je za njega važno da vlada bude stabilna i državu dovde do svog najvažnijeg ostvarenja, a da je nakon toga za njega tehničko pitanje kada će izbori biti.
"Riječ je o nekoliko mjeseci kada to može biti i treba se potruditi da se o tome postigne najširi mogući parlamentarni konsenzus”, zaključio je premijer.