Izgradnjom autoputa i drugih važnih prijekata, prije svega u oblasti infrastrukture, Crna Gora će postati bogatija i biće više u mogućnosti da iz svojih izvora finansira potrošnju bez zaduživanja, saopštio je premijer Milo Đukanović.
On je, tokom tokom posjete Opštini Tivat, kazao da je zaduživanje države od preko 800 miliona eura za gradnju 40-ak kilometara autoputa opravdano, jer Crna Gora na taj način uvećava svoje bogatstvo.
“Crna Gora ima deficit budžeta i ozbiljan dug u odnosu na recimo Opštinu Tivat, a uprkos tome hrabro donosimo odluke da se ulazi u realizaciju velikih investicionih projekata poput autoputa. Upravo je to način za prevazilaženje, kako nam kritičari kažu, dužničkog ropstva”, rekao je Đukanović, prenose crnogorski mediji.
On je dodao da dužničko ropstvo nije ulaganje u gradnju novog osnovnog sredstva kojim će se obogatiti vlasništvo države.
“Dužničko ropstvo je kada ne radite, a trošite i kada iz godine u godinu imate potrebu da se zadužujete da bi pokrili potrošnju. Takav je slučaj, nažalost, ovih godina, a sa izgradnjom autoputa i drugih važnih razvojnih projekata iz oblasti infrastrukture, Crna Gora će postati bogatija i biće više u mogućnosti da iz svojih izvora isfinansira potrošnju bez potrebe i obaveze zaduživanja”, naveo je Đukanović.
On poručio i da Vlada ima precizno i ambiciozno definisani cilj, a to je da Crna Gora stane uz rame najprestižnijim evropskim turističkim destinacijama.
“Ko god sa nama želi da radi na razvoju projekta koji doprinosi tom cilju, naš je partner i vrlo ćemo se truditi da mu pomognemo da i on ostvari ono što su njegovi partnerski ciljevi”, rekao je Đukanović i dodao da je Porto Montenegro dobar primjer takvog pristupa Vlade stranim investitorima.
On je indirektno najavio i novi ciklus povlastica stranim investitorima za koje ga, kako je kazao, već kritikuje dobar dio crnogorske javnosti, jer ih ocjenjuje kao pretjerane.
Đukanović je naveo da je privlačenje investitora danas u svijetu tržišna utakmica i poručio da Vlada neće mijenjati platformu na tom planu.
“Treba razumjeti da je odnos prema investitorima tekuće pitanje. Njega morate usaglašavati, ne bih rekao, svaki dan, nego svaki sat. Danas se izoštrila konkurencija na tržištu i ono što su do juče bili konkurentni uslovi koje treba ponuditi investitorima, danas ni slučajno nijesu dovoljni”, saopštio je Đukanović.
On je dodao da bi se ljudi zaprepastili kada bi saznali čime vlade razvijenih država članica EU i NATO stimulišu i privlače investoitore, kako bi otvorili radna mjesta u njjihovoj zemlji.
“To je mnogostruko više od onoga što smo mi spremni da ponudimo u našoj zemlji. To je jedna otvorena tržišna utakmica u kojoj danas u vremenu krize, imate manjak ponude kapitala, a višak tražnje za investicijama i u razvijenoj Evopri, a kamoli u sredini kao što je Balkan. Morate dnevno vrlo senzibilno reagovati da bi ste bili konkurentni”, poručio je Đukanović.
On je dodao da toga moraju biti svjesne i lokalne uprave u Crnoj Gori, koje se moraju između sebe nadmetati da ponude najkonkurentnije poslovno okruženje, poput Tivta koji ga je već kreirao.
“Niko drugi u Crnoj Gori nema investicije koje ima Tivat. Neki drugi koji su danas možda prepoznatljivi po greškama, siguran sam da su izvukli iz toga lekcije i da će poučeni tivatskim iskustvom, pokušati da budu bolji od Tivta”, saopštio je Đukanović.
On je dodao da svi podaci govore o ubrzanom razvoju Tivta i da ta Opština može biti primjer ostalim.
Đukanović je, u okviru radne posjete Tivtu, imao sastanke sa predsjednikom tivatske Opštine Ivanom Novoselom i predstavnicima Porto Montenegra, Luštice Development i Qatari Diara, najvećih stranih investitora koji realizuju projekte u toj lokalnoj samoupravi.
On je rekao da je kvalitet rada i upravljanja Tivtom doveo do očiglednog razvoja i unaprijeđenja kvaliteta života njegovih građana.
„Jako je puno urađeno na tome da Tivat u prostornoj planskoj dokumentaciji i infrastrukturnoj opremljenosti, bude spreman za realizaciju krupnih razvojnih projekata u turizmu i drugim oblastima. Posebno je puno napravljeno na unaprijeđenju konkurentnosti Tivta kao poslovne destinacije”, naveo je Đukanović.
On je dodao da je Opština Tivat druga po nivou razvoja u državi i da je ona znak raspoznavanja moderne crnogorske turističke ponude.
Đukanović kazao da predstoji još posla na unaprijeđenju vodovodne i kanalizacione infrastrukture na Luštici, izgradnji novog puta prema tom turističkom kompleksu i modernizaciji aerodroma Tivat.
On je rekao da su mu predstavnici stranih kompanija saopštili da imaju dobru saradnju sa tivatskom lokalnom upravom.
Đukanović smatra i da bi, da nije bilo intenzivnog turističkog razvoja, Tivat zbog tranzicionih promjena, izgubio radna mjesta i kuburio bi sa problemom koji danas imaju druge sredine u Crnoj Gori.
“Ta izgubljena radna mjesta su ovako kompenzirana, čak ih danas ima i nešto blago više nego prije. Ovdje ima puno dobrih ekonomskih paramatera, ali problem nezaposlenost je nešto na čemu se još mora raditi“, saopštio je Đukanović.
On je dodao da se broj noćenja turista u Tivtu u proteklih pet godina povećao 80 odsto, a broj novih malih i srednjih preduzeća 66 odsto. Prosječna neto zarada je sa 460 eura porasla na 601 EUR u maju ove godine, a budžet Opštine narastao sa osam miliona na 14 miliona eura.
„Ipak, moramo reći da je stopa nezaposlenosti i dalje oko 14 odsto, ali je umirujuće to da su novootvorena radna mjesta kvalitetnija nego ona koja smo izgubili, i to po svim osnovama. Manje su rizična u svakom pogledu, jer su otvorena u djelatnostima koje su komparativne prednosti Tivta i ne prijeti opasnost da će se za nekoliko godina izgubiti neka industrija koja je vezana za te komparativne prednosti”, poručio je Đukanović.