Crna Gora i SAD dijele snažnu tradiciju nezavisnosti, kazala je američka ambasadorka u Podgorici Margaret En Uehara, poručujući da će SAD nastaviti da podržavaju Crnu Goru na putu prema evroatlantskoj porodici.
Ona je, na obilježavanju Dana nezavisnosti SAD, kazala da se Crna Gora, ulazeći u desetu godinu nezavisnosti, suočava sa izazovima sa kojima su se SAD suočavale prije 200 godina.
„Moj tim i ja obećavamo da ćemo nastaviti da radimo sa vama kako biste napredvali na putu integracija u evroatlantsku familiju“, poručila je Uehara.
Ona je kazala da je za optimizam neophodna hrabrost.
„Pravi optimisti, kao očevi naše nacije, kombinovali su viziju sa pragmatizmom i napornim radom kako bi snove pretvorili u stvarnost“, kazala je Uehara.
Prema njenim riječima, veze koje spajaju Crnu Goru i SAD su trajne i nastaju zahvaljujući optimizmu.
„Kao i SAD, i Crna Gora ima veliko srce i veliku viziju“, rekla je Uehara, dodajući da su obje države snažnije zbog raznolikosti porijekla njihovih građana.
Kako je navela, dvije države dijele i tradiciju nezavisnosti.
„Dijelimo i snažnu tradiciju nezavisnosti, zajedno sa željom da mijenjamo stvari u svijetu“, poručila je Uehara.
Crnogorski premijer, Milo Đukanović, u svečanom obraćanju povodom američkog praznika, podsjetio je na dobre odnose dvije države, ali i na značaj podrške koju SAD pružaju Crnoj Gori na putu integracija.
„Iskreno se nadam da će Crna Gora, kad Amerika iduće godine ovdje bude obilježavala deseti put Dan nezavisnosti, već biti članica Alijanse. Najveći dio napora državne politike podredili smo tom cilju“, poručio je Đukanović.
Đukanović je naveo da dan sticanja američke nezavisnosti, ima veličanstveno mjesto u istoriji SAD.
„Vremenom je postao i simbol borbe za slobodu širom demokratskog svijeta“, poručio je Đukanović.
Crna Gora zna, kako je kazao, da cijeni slobodu drugih, jer je cijela njena slavna istorija zapravo bila borba za slobodu.
„Za nas ima poseban značaj činjenica da se taj praznik posljednjih devet godina slavi u nezavisnoj Crnoj Gori. Mi smo ponosni što smo na demokratskom referendumu, na način primjeren civilizovanim narodima, obnovili državu“, rekao je Đukanović.
On je naveo da je duga istorija crnogorskog prijateljstva sa SAD, podsjećajući da su diplomatski odnosi između dvije države uspostavljeni prije 110 godina.
Đukanović je podsjetio da se početkom 20. vijeka u Ameriku za kratko vrijeme iselilo više od deset odsto radno sposobnog stanovništva Crne Gore.
„U našoj državi se cijene napori američkog predsjednika Vudra Vilsona koji je poslije Velikog rata pokušavao da pomogne da Crnogorci sačuvaju svoj identitet i svoju državu“, rekao je Đukanović.
On je kazao da su SAD imale značajnu ulogu u očuvanju stabilnosti, reformskim procesima, ekonomskom i demokratskom razvoju Crne Gore tokom posljednje dvije decenije.
„To je u velikoj mjeri doprinijelo da Crna Gora postane nezavisna, da bude lider u integracijama u regionu, u kvalitetnom i dinamičnom pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom (EU), u očekivanju poziva za članstvo u NATO do kraja godine“, naveo je Đukanović.
On je dodao da je to od presudne važnosti za budućnost Crne Gore, stabilnost regiona, ali i od značaja za Alijansu.
„Vjerujem da će Vašington nastaviti da aktivno podržava Crnu Goru u tom pravcu“, poručio je Đukanović.
SAD su, kako je kazao, dio svih crnogorskih uspjeha.
Prijemu u Ambasadi SAD, povodom 239. godišnjice donošenja Deklaracije o nezavisnosti koja je temeljac te države, prisustvovali su crnogorski zvaničnici, predstavnici diplomatskog kora, nevladinog sekotra i druge javne ličnosti.