Crnogorskom premijeru od 2012. godine do danas stiglo je 9.000 pisama što je više nego bilo kojoj od crnogorskih institucija u tom periodu!
Predsjedniku crnogorske Vlade Milu Đuanoviću ove godine pisalo je 779 građana. Oni najčešće traže jednokratnu finansijsku pomoć, kao i pomoć pri zaposlenju. Veliki broj pisama odnosi se na probleme čije rješavanje nije u nadležnosti Kabineta predsjednika Vlade, ali građanin uvijek, dobija informaciju koja mu je od koristi da bi razumio, zaštitio ili ostvario svoja prava i prevazišao problem za koji se obratio premijeru, piše Pobjeda.
Šefica Biroa za odnose s građanima Valentina Radulović -Šćepanović, kaže da premijer insistira da lično bude upoznat sa sadržajem svakog pisma, interesujući se za one koji mu se obraćaju, za njihove potrebe i probleme, navodi Pobjeda.
„Iako broj obraćanja u neku ruku i brine, ipak je potpuno jasno daje potreba ljudi da u tolikoj mjeri kontaktiraju sa premijerom i nešto mu lično saopšte, još jedna potvrda snažnog autoriteta i povjerenja koje on uživa, bez obzira da li je riječ o građanima Crne Gore ili onima van nje. Većina pisama počinje željom da ih predsjednik Đukanović lično primi na razgovor „makar samo na 5 minuta“. Ponavljam, riječ jeo hiljadama obraćanja građana, fizičkih ili pravnih lica, i ukoliko bi se izašlo u susret takvim očekivanjima, radni dan predsjednika Vlade vjerovatno bi se i svodio samo na komunikaciju sa podnosiocima zahtjeva, a nauštrb drugih brojnih obaveza“ kaže za Pobjedu Radulović Šćepanović.
Ona ističe da Biro premijera redovno informiše o svim obraćanjima upućenim na njegovu adresu, kao i o svim preduzetim aktivnostima u cilju prevazilaženja problema za koji su se građani obratili.
Izvor: MONDO
Dnevno se u Birou obavi oko 120 telefonskih razgovora sa građanima i nadležnim institucijama, evidentira i obradi oko 30 novih zahtjeva, proslijedi prema resorima ili strankama u prosjeku oko 20 odgovora i obavi po nekoliko prijema, u skladu sa definisanim rasporedom.
Šćepanović priznaje da je u ukupnom broju pristiglih obraćanja, veliki broj onih čije rješavanje i postupanje nije u nadležnosti Kabineta predsjednika Vlade, već zavisi od jedne ili više institucija čiji rad treba iskoordinirati.
„Važno je da građanin uvijek, u telefonskoj ili pisanoj komunikaciji sa službenicima Biroa, po završenom radu na predmetu, dobija informaciju koja mu je od koristi da bi razumio, zaštitio ili ostvario svoja prava i prevazišao problem za koji se obratio premijeru. Kao rukovodilac Biroa za komunikaciju sa građanima, i savjetnik predsjednika Vlade, svjesna sam da građani ponekad imaju i nerealna očekivanja, ali je sa druge strane jasno i po broju pisama, kao i po njihovom sadržaju i intonaciji, da se građani obraćaju predsjedniku Milu Đukanoviću jer vjeruju da upravo on može da riješi njihov problem“ kaže za Pobjedu Radulović Šćepanović.
On dodaje da je prethodne 2014. godine najviše bilo molbi za različite vrste finansijske pomoći jednokratne finansijske pomoći, stipendije, sponzorstva, dodatna sredstva za liječenje...
„Iako Crna Gora svojim građanima obezbjeđuje besplatnu zdravstvenu zaštitu u zemlji i plaćene troškove liječenja za sve intervencije koje nije moguće uraditi u Crnoj Gori, ipak svaka bolest dodatno finansijski iscrpljuje porodice. Iz tog razloga, prioritetno se postupa po zahtjevima za finansijsku podršku za liječenje. Druge po brojnosti su molbe za pomoć pri zaposlenju. Svi predmeti koji se odnose na zapošljavanje se upućuju Zavodu za zapošljavanje Crne Gore, na dalje postupanje“ kaže za Pobjedu Radulović Šćepanović.
Ona dodaje da Biro ima i 62 zahtjeva kolekcionara fotografija sa autogramima svjetskih lidera, koji, takođe, mole da premijerova fotografija sa autogramom bude sastavni dio te kolekcije.
Po iskazanom interesovanju i podršci premijera povodom obraćanja dr Iva Belana iz Zagreba, Biro za komunikaciju sa građanima je, sa posebnim zadovoljstvom posredovao kod opštine Tivat, da bude sponzor dr Belanu, hrvatskom državljaninu crnogorskog porijekla, u realizaciji sportskog dešavljanja „Trka mira“.
„Poštovanja je vrijedno pregnuće čovjeka koji je, zašavši u osmu deceniju života uspješno pretrčao 31 kilometar dugu dionicu od Debelogbrije ga do rodnog Tivta, kako bi doprinio njegovanju divne simbolike izgrađenih prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa država Crne Gore i Hrvatske“, zaključila je Radulović Šćepanović.