Države članice Centralno-evropske inicijative mogu da računaju na Crnu Goru kao kredibilnog partnera, koji će ostati posvećen vanjsko-političkim ciljevima, posebno na regionalnom planu, rekao je premijer Đukanović u Beču.
Izvor: Vlada Crne Gore
"Jedan od najvažnijih vanjsko-političkih prioriteta Crne Gore je regionalna saradnja i evropske integracije, kojima je naša država maksimalno posvećena kroz aktivno učešće u regionalnim organizacijama i inicijativama, uključujući i aktivnosti Centralno-evropske inicijative", rekao je Đukanović.
On je naglasio da je za Crnu Goru posebno značajno bilo predsjedavanje CEI u 2010. godini, koje je obilježilo usvajanje i implementiranje strateško-političkog dokumenta “Budvanske preporuke”, uz konkretna zalaganja da se CEI usmjeri na program zajedničke evropske budućnosti svih njenih članica.
Iz Vladinog biroa za odnose s javnošćču saopšteno je da je Đukanović pozdravio orijentaciju CEI da u vrh svoje agende uvrsti integraciju Zapadnog Balkana u evropske strukture, što, kako je naveo, predstavlja dodatni podsticaj za dalju saradnju.
On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da su od 18 članica CEI, deset već u Evroskoj uniji, a ostale kandidati, potencijalni kandidati i partneri EU, što, dodao je, svjedoči o kredibilitetu inicijative i njenom doprinosu integracionim procesima.
Đukanović je kazao da vjeruje da će se broj zemalja članica CEI koje će biti dio EU iz godine u godinu povećavati, sve do ulaska svih njenih članica u EU.
"U cilju održavanja dobre dinamike u procesu integracija, predsjednik Đukanović je istakao da zemlje članice CEI, kao i CEI u cjelini, mogu da računaju na Crnu Goru kao kredibilnog partnera, koja će ostati posvećena svojim vanjsko-političkim ciljevima, posebno na regionalnom planu, kroz saradnju sa zemljama u okruženju i kroz regionalne mehanizme",rekao je on.
Na današnjem samitu usvojena je Deklaracija povodom 25 godina postojanja CEI - dokument koji predstavljaja političku podršku državama članica naporima ka realizaciji zajedničkih ciljeva kroz koordinirani pristup i definisanje smjernica za dalji rad na ostvarivanju zajedničke vizije- izgradnje demokratskog, tržišno-orjentisanog i prosperitetnog društva, koje počiva na evropskim vrijednostima.
Iz Vlade su kazali da je tokom svog postojanja, CEI pomogla građenju mostova među državama, prateći duh promjena u Evropi i proces reformi na političkom, socijalno-ekonomskom i bezbjednosnom planu u državama koje su pristupale EU.
"Sve su to razlozi, kako je ocijenjeno, da CEI danas ima mjesto posmatrača u Generalnoj skupštini UN, ulogu partnera na implementaciji Strategije EU za region Dunava i Jadransko-jonski region, ali i baltički i crnomorski basen, kao i mjesto u regionalnim organizacijama i inicijativama, uključujući i Jadransko-jonsku inicijativu", kaže se u saopštenju.