Način na koji je postupio ministar u ostavci, Miodrag Radunović, treba da predstavlja primjer svima, pogotovo zaposlenima u državnoj upravi, da i nepostupanje predstavlja osnov za odgovornost, poručio je premijer Milo Đukanović.
Izvor: Vlada Crne Gore
„Đukanović se zahvalio ministru u ostavci na dosadašnjem doprinosu unapređenju zdravstvenog sistema i rada Vlade u cjelini i konstatovao da način na koji je postupio Radunović treba da predstavlja primjer svima, pogotovo zaposlenima u državnoj upravi, da i objektivna odgovornost, odnosno i nepostupanje predstavlja osnov za odgovornost“, kaže se u saopštenju.
Đukanović je danas, saglasno ovlašćenju iz Zakona o državnoj upravi, odredio ministarku nauke Sanju Vlahović da rukovodi radom Ministarstva prosvjete, do izbora ministra prosvjete.
Vlada je, povodom Predloga zakona o dopunama Krivičnog zakonika, kojim su predlagači, poslanice Snežana Jonica, Draginja Vuksanović i Azra Jasavić, zatražile ponovno uvođenje krivičnih djela uvrede i klevete, prihvatila Mišljenje Ministarstva pravde, prema kojem je Crna Gora brisanjem uvrede i klevete iz Krivičnog zakonika unaprijedila slobodu medija.
To je, dodaje se, konstatovano u Izvještaju o napretku Crne Gore za 2011. godinu.
„Te bi vraćanje uvrede i klevete u Krivični zakonik Crne Gore značilo korak unazad u oblasti slobode informisanja i medija“, saopšteno je nakon sjednice Vlade.
Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o naknadi štete žrtvama krivičnih djela nasilja, kojim se uređuje se pravo na novčanu naknadu štete žrtvama krivičnih djela nasilja učinjenih s umišljajem, uslovi i postupak za ostvarivanje prava na naknadu, kao i organi koji vode postupak i odlučuju o pravu na naknadu.
Kako je saopšteno, donošenjem novog zakona u Crnoj Gori će se u potpunosti stvoriti uslovi za primjenu Evropske konvencije o naknadi štete žrtvama krivičnih djela nasilja.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Crne Gore kojim će stvoriti se normativni okvir za rješavanje problema učešća crnogorskih državljana u stranim oružanim formacijama.
„Predlogom zakona inkriminisani su svi obliici učešća koji su propisani Rezolucijom UN: vrbovanje, regrutacija, organizovanje, rukovođenje, prevoz, obučavanje pojedinaca ili grupa na teritoriji Crne Gore, s ciljem pridruživanja ili učestvovanja u stranim oružanim formacijama“, kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, inkriminisani su i pridruživanje i učestvovanje crnogorskih državljana ili lica sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori u stranim oružanim formacijama.
„Istovremeno, Vlada nije prihvatila Predlog zakona o dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore, koji je podnio poslanik Zoran Miljanić, jer nije u potpunosti usklađen sa odgovarajućom Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN o stranim borcima“, navedeno je u saopštenju.
Utvrđen je i Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o radu pomoraca iz 2006, prema kojoj svaki pomorac ima pravo na neškodljivo i sigurno radno mjesto koje udovoljava standardima sigurnosti, na poštene uslove zapošljavanja, na dostojne radne i životne uslove na brodu, na zdravstvenu zaštitu, medicinsku pomoć, mjere za poboljšanje životnih i radnih uslova i druge oblike socijalne zaštite.