Skupštinski Administrativni odbor nije danas skinuo imunitet poslaniku Demokratskog fronta (DF), Janku Vučiniću, na predlog tužilaštva.
Protiv skidanja imuniteta je bilo sedam poslanika Demokratskog fronta (DF), Socijalističke narodne partije (SNP), Socijaldemokratske partije (SDP) i Pozitivne Crne Gore, dok je uzdržan bio poslanik Bošnjačke stranke (BS), Kemal Zoronjić.
Protiv Vučinića je podnijeta krivična prijava, jer je tokom protesta radnika nikšićkog Montavar Metalca, 2. oktobra, pozivao na nasilni ulazak u zgradu Vlade, što je spriječila policija.
Premijer Milo Đukanović je nakon protesta saopštio da nadležni organi treba da se pozabave ponašanjem Vučinića tokom protesta podrške radnicima Metalca ispred zgrade Vlade.
Poslanik DF-a, Emilo Labudović, rekao je da je čitava atmosfera u vezi tog slučaja spinovana.
“Svega ovoga ne bi bilo da premijer nije taj čin okarakterisao kao nasilje”, rekao je Labudović.
On je dodao da u inkriminaciji onoga što Osnovno državno tužilaštvo pokušava da stavi na teret Vučiniću vidi čistu politiku.
Poslanik DF-a, Milutin Đukanović, saopštio je da je čitava priča oko skidanja imuniteta jeftini politički trik DPS-a i Vlade da pokuša da zastraši ne samo Vučinića, već i ostale radnike.
“To je i način da se pošalje poruka da se ne treba okupljati, jer oni koji se okupljaju mogu završiti u zatvoru. Tako se ponaša režim koji se nalazi u panici”, rekao je Đukanović.
On je saopštio da će uvijek ohrabrivati sve obespravljene radnike da se okupljaju i protestuju.
Poslanik SNP-a, Aleksandar Damjanović, kazao je da ne vidi velikog prostora za neku raspravu.
“Ovdje je jasno da je u pitanju apsolutno politizovanje ovog slučaja. Nije valjda da je priča sa premijerom i ministrima pokušaj izvršenja krivičnoga djela?”, pitao je Damjanović.
Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, rekao je da je Vučinić toga dana branio princip solidarnosti sa radnicima.
“Glasaćemo protiv skidanja imuniteta kao poruka da se nećemo solidarisati samo sa dugovima strateških partnera Vlade, već i sa radnicima”, naveo je Perić.
Poslanik Pozitivne, Azra Jasavić, rekla je da je Vučinić stao u zaštitu gladnog naroda, a ne kriminalaca.
“Treba da vršite vlast, a da ne primate narod koji predstavljate. E, to neće moći”, poručila je Jasavić.
Ona je ocijenila da je ponašanje premijera i vlasti sramno.
“Radnici su tražili prijem, a bili su prezreni”, rekla je Jasavić.
Poslanik SDP-a, Rifat Rastoder, kazao je da ne glasa za skidanje imuniteta iako nema dileme da je Vučinić pozvao i predvodio u pokušaju nasilnog ulaska u zgradu Vlade.
“Svaki poziv nasilnog ulaska je uvertira za nasilje i nije primjereno funkciji poslanika”, smatra Rastoder.
Poslanik DPS-a, Radovan Obradović, rekao je da poslanici ne mogu odlučivati da li je toga dana bilo elemenata bića krivičnog djela, ali da on, kao pravnik, smatra da ima.
Poslanik DF-a, Branka Bošnjak, saopštila je da ima na stotine krivičnih prijava na koje tužilaštvo ne reaguje.
“Ovdje je na mig premijera, Osnovno državno tužilaštvo reagovalo”, kazala je Bošnjak.
Ona smatra da je veće nasilje bilo ignorisanje zahtjeva radnika.
Vučinić smatra da je toga dana ispred zgrade Vlade ispravno postupio i da poslanici zapostavljaju jednu važnu stvar, a to je da su u pitanju bili ljudski životi.
“Pitanje je trenutka bilo kada je neko mogao okončati život. Cilj mi je bio da spasimo naše kolege, odnosno da spriječimo da ne oduzmu sebi život”, kazao je Vučinić.
On je dodao da je samo htio da premijer primi predstavnike radnika na razgovor, a režim hoće da ga predstavi kao nasilnika.