Afera Snimak izmišljena je radi suđenja Demokratskoj partiji socijalista (DPS), poručio je premijer Milo Đukanović, navodeći da tu priču smatra politički okončanom.
„Neprocesuiranje aktera afere Snimak, preciznije neprocesuiranje vas i vaše partije, što ste po svim indicijama izbjegli političkom kontrolom nad tužilačkom organizacijom, jeste pored i drugih razloga dovelo do ustanovljenja klauzule o balansu“, rekao je Lekić.
Đukanović je kazao da ko hoće iole objektivno da čita, lako može zaključiti da je u Izvještaju evidentiran napredak u ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma u pogledu sposobnosti javne uprave da realizuje obaveze predviđene pregovaračkim poglavljima, da sprovodi dalje reforme kako u oblasti vladavine prava, tako i strukturne ekonomske reforme.
„Na osnovu formulacija u Vašem pitanju, stiče se utisak da Vi niste pročitali Izvještaj, koji sadrži skoro 80 stranica. Ako jeste, onda niste objektivni u njegovoj interpretaciji“, rekao je Đukanović.
Premijer je naveo da izvještaj EK temu „Snimak“ tretira na dva mjesta sa po par rečenica.
„Mogu i sada da ponovim, uzimajući u obzir i vremenski kontekst, to što sam tada stvarno rekao o Snimku – da tu priču smatram politički okončanom. To sam rekao na osnovu zvaničnog nalaza parlamenta, koji je, da podsjetim, usvojio tehnički izvještaj Anketnog odbora“, dodao je Đukanović.
Prema riječima Đukanovića, ne radi se o ličnom stavu, već o zvaničnom postupanju i vrednovanju najvišeg zakonodavnog organa u zemlji.
„Ako arogancijom smatrate moje podsjećanje na neupitnu činjenicu da poslije okončanja rasprave u Skupštini Crne Gore ne postoji drugo mjesto u sistemu gdje bi mogli nastaviti tim povodom politički dijalog i proces – to zaista nije moj problem“, poručio je predsjednik Vlade.
Đukanović je rekao da je DPS doprinio političkom rasvjetljavanju te, kako je kazao, iskonstruisane afere – od podrške donošenju odluke o osnivanju Anketnog odbora, preko angažovanog i konstruktivnog rada u Odboru, odazivanja i angažovanog pristupa svih koji su pozvani, uključujući i njega.
Što se tiče pravosudnih institucija, dodao je, one rade svoj posao, nezavisno i bez ikakvog političkog uticaja.
„Iskoristiću priliku da ponovim da je ta afera izmišljena radi suđenja DPS-u, u cilju obmanjivanja domaće i međunarodne javnosti, kako bi se očistio teren za ostvarivanje političkih ambicija opozicije van izbornog procesa. Ipak, ni ta konstrukcija vam nije pomogla. Kao ni kasnije političke akrobacije, poput donošenja zakona koji su pripremili tobožnji domaći i strani eksperti, a koji je na 20 mjesta prekršio Ustav. Ustav Države za čiji se pravni poredak tako gorljivo zalažete“, rekao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, nisu pomogli ni za tu priliku angažovani posmatrači koji se, „u zanosu objektivnosti i evropskog partnerstva, nisu libili da u ime opozicije i formalno podnose prigovore na izborni proces“.
„Riječju, nemoguće je političkim trikovima i galamom mijenjati većinsko raspoloženje građana Crne Gore“, poručio je Đukanović.
Đukanović je kazao da, kada je riječ o političkoj odgovornosti tim povodom, ostaje pri stavu koji je iznio nakon završetka rada Anketnog odbora.
„Naravno, ukoliko se u pravosudnom postupku utvrdi odgovornost bilo kog člana Partije, posebno člana rukovodstva DPS, sudsko sankcionisanje podrazumijevalo bi i političku odgovornost u Partiji“, dodao je prvi čovjek DPS-a.
Đukanović je, što se tiče dijela pitanja koji se odnosi na „klauzulu balansa“, rekao Lekiću da to namjerno insinuira.
„Po Vama, dalo bi se zaključiti da je to mehanizam koji je EK ustanovila specijalno za Crnu Goru, zbog afere Snimak. Ili, kako Vi kažete, zbog neprocesuiranja naše Partije, i mene. Vi bi očigledno da procesuirate i presuđujete, umjesto da se bavite politikom“, kazao je Đukanović.
Međutim, dodao je, činjenice su drugačije, koliko god ih, dodao je, Lekić ignorisao.
„A činjenica je da je EU promovisala novi pristup u pregovorima, koji počinje od otvaranja pregovora sa Crnom Gorom, a važi i za druge. Taj novi pristup, između ostalog, znači da pregovori počinju sa poglavljima 23 i 24, a ne da se njima proces završava, kao što je to bilo ranije. Crna Gora je otvoreno i partnerski ušla u taj proces, smatrajući da je novi pristup dobar i za državu koja pregovara. Jedna od novina je i klauzula o ukupnom balansu i ona je od početka upisana u pregovarački okvir. Dakle, to nije posljedica onoga o čemu Vi ovih dana, i danas, uporno dezinformišete javnost“, poručio je Đukanović.
On je poručio da Lekić, imajući u vidu način kako objašnjava tu klauzulu, i činjenicu da će Izvještaj o napretku biti i na dnevnom redu decembarskog Evropskog savjeta, jasno pokazuje da žali što ona nije primijenjena, „nadajući se da bi Crna Gora mogla biti zaustavljena na njenom evropskom i evroatlantskom putu“.
„Mislite li zaista da Vaš takav odnos prema strateškim ciljevima demokratskog i ekonomskog razvoja Crne Gore može crnogorskim građanima preporučiti da sjutra vodite ovu zemlju? To je, naravno, Vaš politički izbor, za koji sam siguran da Vam neće obezbijediti politički uspjeh“, rekao je Đukanović.
On je poručio da svi zajedno treba da se okrenu stvarnim problemima sa kojima je suočena Crna Gora, umjesto, kako je naveo, izmišljenih afera.
Darko Pajović iz Pozitivne pitao je premijera zašto nisu primjenjivane zakonske norme u slučaju odobravanja i vraćanja kredita od države ali i banaka osobama koji su po saznanjima državnih organa Crne Gore „bezbjednosno interesantni“, misleći, prije svega, na slučaj Safet Kalić.
Đukanović je rekao da je moguće da se desi da se odobri kredit nekome za koga se nekoliko godina kasnije ispostavi ne samo da je bezbjednosno interesantno lice, nego da bude krivično gonjen, čak i osuđen.
„I to se događalo, ne samo u crnogorskoj bankarskoj praksi. Da li to znači da bi banke, pa i država trebalo da budu odgovorni što nisu bili u stanju da predvide da bi vlasnik preduzeća, ili fizičko lice, kome je odobren kredit, ubudućnosti mogao počiniti neko krivično djelo“, rekao je Đukanović.
On je, ako postoji bilo kakva dalja nejasnoća u radu banaka u odobravanju kredita pojedinim pravnim i fizičkim licima, ohrabrio Pajovića i ostale članove parlamenta da upute pitanje Centralnoj banci Crne Gore, „uz napomenu da predsjednik Vlade, niti Vlada nema ekskluzivu u komunikaciji sa regulatorom bankarskog sektora“.
Đukanović je rekao da je elementarno netačna tvrdnja da je predložio prekid pregovora Crne Gore sa EU, poput Islanda.
„Rekao sam da je proces pridruživanja dvostrani proces, da u njemu svako ima rpavo da učestvuje, daje doprinos, sugestije, jedino ako vi sugerišete da ne treba da budemo partneri, nego poslušnici diktata koji dolaze sa druge adrese. Ja to ne mislim, makar dolazili iz Brisela“, dodao je on.
Đukanović je kazao da zemlja koja je u procesu ima pravo na svoje mišljenje, pa i da odustane, ali da nikakav predlog nije dao za odustajanje Crne Gore od pregovaračkog procesa, naprtoiv.
„Više puta sam rekao da primjećujem brojne slabosti u aktuelnom modelu evropskih integracija, ali da sam ubijeđen da boljeg modela za stabilnost i razvoj zemalja zapadnog Balkana nema“.
Lekić je premijera još jednom pozvao na javnu debatu, kao, kako je rekao, čovjek koji zauzima određeno mjesto u opoziciji, vodeće po broju poslanika kluba.
Đukanović je rekao da parlament doživljava kao mjesto za debatu.
„Ali na tom mjestu do danas Vas nije bilo“.
Đukanović je kazao da je Lekićeva želja za TV duelom legitimna, dodajući da je njegovo pitanje koji je razlog da bi to prihvatio.
„Vi možda sebe precjenjujete, možda mislite da ste adekvatan protivkandidat, da bi samo to trebalo da Vas preporuči. Ja to ne mislim. Morate mi reći u kom svojstvu – svojstvu gubitnika na izborima za gradonačelnika, tu je Vaš protivkandidat Stijepović, u svojstvu gubitnika, tu, ukoliko želi, Vaš sagovornik može biti aktuelni šef države, u svojstvu lidera opozicije – to niste. Kada budemo znali da postoji jedinstvena opozicija i da ste njen lider, da ste eventualno formirali vladu u sjenci, kako da ne, sa zadovoljstvom“, rekao je Đukanović.
Ovako, dodao je, Lekić sebe nudi.
„A Vi i ja znamo iz života da onaj ko se previše nudi, u suštini ne vrijedi baš mnogo“.