Presuda pljevaljskog suda, kojom su akteri afere Snimak osuđeni na uslovne kazne je očekivana, s obzirom da bi svaki drugi ishod doveo u pitanje legitimitet poslednjih parlamentarnih izbora, smatraju u Demokratskom frontu.
Kako je ocijenio funkcioner DF-a Vladislav Bojović, takav ishod čitavog postupka pred pravosudnim organima bio je očekivan.
“S obzirom na to da bi svaki drugi ishod doveo u pitanje legitimitet poslednjih parlamentarnih izbora, odnosno, direktno potvrdio zloupotrebu državnih resursa i izbornu krađu počinjenu od Demokratske partije socijalista (DPS). Tako nešto Milo Đukanović nije smio dozvoliti ni po koju cijenu”, dodao je Bojović.
Prema njegovim riječima, potpuno je jasno da je čitav proces, od pokretanja istrage, preko podizanja optužnice, do donošenja presude, bio strogo kontrolisan i dirigovan od samog vrha aktuelne vlasti.
“Jer se direktno ticao političke i krivične odgovornosti visokih funkcionera DPS-a ali i političke sudbine same partije”.
“Ovo potvrđuje i momenat izabran za objavljivanje presude, dakle, odmah nakon završenih lokalnih izbora i obavljene političke trgovine sa Socijaldemokratskom partijom. A, naravno, uslovno osuđeni aktivisti DPS-a ne mogu ponoviti isto krivično djelo u narednih godinu dana, jer je skoro izvjesno da novih izbora u tom periodu neće biti”, naveo je Bojović.
Čitav proces, kako je rekao, od trenutka kada je započet do završnog čina, pretvoren je u farsu.
Svi državni organi su, dodao je, stavljeni su u funkciju zataškavanja čitavog slučaja, a ne njegovog rasvjetljavanja.
“Tužilaštvo je, prije svega, imalo zadatak da izbjegne da u optužnici počinjeno krivično djelo pravilno kvalifikuje, kao povredu slobode opredjeljenja pri glasanju, a onda i da prikrije organizatore i nalogodavce kupovine glasova”, saopštio je Bojović.
Kako je kazao, očito, nije se smjelo dozvoliti da se razotkrije da su u čitavoj operaciji kupovine glasova ključnu ulogu morali imati Milutin Simović, Filip Vuković i Suad Numanović.
“Zapanjujuća je zbog toga bila i sama optužnica, koja je ova lica teretila ne za kupovinu glasova, već za pronevjeru državnog novca i zloupotrebu službenog položaja, predstavljajući čitav slučaj kao navodno lični čin neodgovornih službenika Centra za socijalni rad”, saopštio je Bojović.
Ako se, kako je rekao, uz takvu presudu uzme u obzir činjenica da su aktivisti DPS-a, nakon podizanja optužnice, pojačali svoje djelovanje u političkom i javnom životu Pljevalja, imenovani za odborničke kandidate, a da su pojedini napredovali u karijeri, evidentno je da DPS šalje “osionu poruku da će biti ne samo zaštićeni, već i nagrađeni svi oni, koji su za ovu partiju spremni da na terenu sprovode zloupotrebu državnih resursa i vrše pritiske na birače”.
“Zbog toga je to skandalozna poruka ohrabrenja, upućena od strane DPS-a svojim aktivistima, koji za potrebe partije sprovode ovakve i slične nečasne i nezakonite radnje. Ne samo u Pljevljima, već i širom Crne Gore, u cilju prekrajanja izborne volje građana”, ocijenio je Bojović.
Riječ je o, kako smatra, još jednom postupku pravosudnih organa, koji pokazuje da vlast u Crnoj Gori nije spremna da radi na obnavljanju povjerenja građana u izborni proces, niti da gradi pravnu i demokratsku državu.
Bojović je ocijenio da čitav postupak predstavlja, zapravo, izrugivanje zahtjevima Brisela za vladavinom prava i rasvjetljavanjem afere Snimak.
“A Tužilaštvo je odbilo da, po službenoj dužnosti, istraži da li je ovakvih radnji bilo i u drugim opštinama u susret poslednjim parlamentarnim izborima, što potvrđuje tezu da je pravosuđe u Crnoj Gori i dalje pod uticajem i kontrolom vladajućih partija, kao i da formalno i tehnički sprovedene pravosudne reforme ne mogu dati rezultata sve dok ne dođe do političkih promjena”, zaključio je Bojović.
Presuda pljevaljskog suda, kojom su akteri afere Snimak osuđeni na uslovne kazne je očekivana, s obzirom da bi svaki drugi ishod doveo u pitanje legitimitet poslednjih parlamentarnih izbora, smatraju u Demokratskom frontu.