Izbor profesora Mladena Vukčevića za predsjednika Sudskog savjeta dokaz je da će ta grana vlasti nastaviti da funkcioniše podanički u odnosu na politiku, ocijenili su iz Demokratskog fronta.
Funkcioner DF-a Milun Zogović, ocijenio je da je izborom Vukčevića potvrđeno i da je “conditio sine qva non" /uslov o kome se ne raspravlja/ za izbor na najodgovornije pravosudne funkcije pripadnost najužem krugu premijerovih saradnika, koja se, kako je rekao, istovremeno obezbeđuje manipulativno-trgovačkim tehnikama jednog dijela opozicije kad god im to zatreba.
Zogović je kazao da se DF iskreno zalaže za nezavisnost sudstva, navodeći da je zato sasvim opravdano što nijesu podržali istaknute kadrove DPS-a za izbor u Sudski savjet.
“Na taj način DF je pokazao odgovoran odnos prema težnjama naših građana da žive u pravnoj a ne političkoj državi. Politička ocjena stanja u sudstvu nakon izbora za predsjednika Sudskog savjeta koja je dominantna u izjavi gospodina Vukčevića, zapravo govori o nivou zarobljenosti crnogorskih sudskih institucija”, rekao je on.
Zogović je kazao da se, stavljajući poslovnički akcenat većeg kvaliteta, Vukčević dotakao i evroatlanskih integracija, pokazujući da je iz njegove percepcije teško odvojiti struku od politike, “a kamo li nadležnosti ministra inostranih poslova od nadležnosti predsjednika Sudskog savjeta”.
Zogović je ukazao da je Vukčević kao jedan od prioritete novoizabranog Sudskog savjeta stavio reformu pravosuđa kao preduslov evroatlanskih integracija a ne kao temelj uspostavljanja pravne države.
“Izgleda da je zbog obavljanja raznih političkih funkcija kod Vukčevića došlo do akumulacije više nadležnosti pa bi da preuzme i poslove ministra pravde, ministra vanjskih poslova i evropskih integracija, ministra odbrane, i da sve to obavlja sa pozicije predsjednika Sudskog savjeta uz direktan TV prenos kako bi razbio medijski mrak pod kojim je sudstvo do sada radilo”, rekao je on.
Zogović je dodao da su pravna država, kao osnovni preduslov slobodnih institucija i nezavisnog sudstva, nasušno potrebni Crnoj Gori, i da bez toga nije moguće iskoračiti korak naprijed u novim uslovima unutar države, a ni u pogledu vrlo važnih međunarodnih okolnosti.
“Zato ni najava novoizabranog predsjednika Sudkog savjeta da će “reformisati” pravosuđe tako da ono doprinese politici Vlade u oblasti evrointegracija se ne može drugačije tumačiti osim da se će sudska vlast nastaviti da funkcioniše podanički u odnosu na politiku”, zaključio je on.