Konstitutivna sjednica Skupštine Glavnog grada u potpunosti je obavljena u skladu sa Zakonom, verifikovani su mandati odbornicima, pa je shodno tome prestao mandat prethodnom sazivu parlamenta i gradonačelnika, kazao je funkcioner Demokr
Mugoša je nedavno kazao da zakon o lokalnoj samoupravi nije predvidio situaciju da lokalnoj vlasti istekne mandat, a da nije izabrana nova.
“Prema tumačenju eksperata za oblast lokalne samouprave u ovakvoj situaciji na nivou lokalne vlasti analogno se primjenjuje rješenje koje član 110 Ustava Crne Gore propisuje za izvršnu vlast na državnom nivou da nakon isteka mandata nastavlja rad do izbora nove”, kazao je Mugoša, dodajući da se ne smije dozvoliti bilo kakva blokada u funkcionisanju Glavnog grada.
Lakušić je ukazao da je pravni osnov prestanka mandata bivšem gradonačelniku propisan zakonom i to članom 151b Zakona o lokalnoj samoupravi u prelaznim i završnim odredbama, koji kaže da predsjednici opština, gradonačelnik Glavnog grada i gradonačelnik Prijestonice obavljaju mandate do kraja mandata skupština koje su ih birale.
“Radi se o situaciji koja je propisana novim Zakonom o lokalnoj samoupravi sa promjenom načina na koji se biraju predsjednici opština i gradonačelnici. Po odredbama novog zakona njih bira skupština, a ranije su birani neposrednim putem na izborima”, rekao je Lakušić.
Prema njegovim riječima, da je istekom mandata gradonačelnika prestao i mandat njegovom zamjeniku eksplicitno stoji u članu 15 Zakona o Glavnom gradu, “koji precizira da mandat zamjenika gradonačelnika traje koliko i mandat gradonačelniku, zbog čega ne postoji mogućnost da zamjenik vrši funciju gradonačelnika do izbora novog kako je to slučaj sa predsjednikom i potrpredsjednikom opština u drugim lokalnim samoupravama”.
Lakušić smatra da se zbog tih činjenica ne može praviti nikakava analogija “i pravna gimnastika”, koju, kako je kazao, pokušava da pronađe Mugoša vođen savjetima nekih pravnika.
“Što se tiče konstitutivne sjednice Skupštine Glavnog grada ona je u potpunosti obavljena u skladu sa Zakonom, Statutom i Poslovnikom Skupštine Glavnog grada. Verifikovani su mandati novoizabranim odbornicima, pa je shodno tome prestao mandat prethodnom sazivu Skupštine i shodno gore citiranim odredbama i mandat gradonačelnika kojeg je ta skupština birala”, ukazao je on.
Lakušić je dodao da se po odredbi 86 Statuta, prestanak mandata gradonačelniku po sili zakona konstatuje aktom Skupštine.
“Što je i predsjedavajući uradio bez potrebe da se odbornici izjašnjavaju o tome jer ne zavisi od njihove odluke da li će mandat gradonačelniku prestati.Pravni osnov po kojem je prestao mandate gradonačelniku je sila zakona i na to ne može uticati nikakva poltička većina”, rekao je on.
Prema riječima Lakušića, “ljekovito” bi bilo za Mugošu da shvati da je sada i on običan građanin Podgorice i da prestane da ignorše pravne činjenice i da se pokori sili zakona jer je to preduslov pravne države.
“Vjerovatno mu je teže da shvati da zakon mora da se primjenjuje jednako za sve, jer je za godine koje je vršio funkciju gradonačelnika bio pobornik da se mnoge pravne procedure i rješenje zaobilaze i krše”, kazao je on.
Lakušić je Mugoši preporučio da od sada prestane da se bavi odredbama zakona koje regulišu materiju lokalne samouprave.
“Jer je tu sve kristalno jasno, a da počne da se upoznaje sa normama krivičnog zakonodavstva je će mu poznavanje istih zatrebati u narednom periodu kada se otvore postupci preispitivanja poslovanja i funkcionisanja Glavnog grada za vrijeme njegovog mandata", zaključioo je on.