"Odluka o tome da li Crna Gora treba da bude članica NATO-a ili ne, treba da se donese na referendumu i da građani odluče", rekao je Predrag Bulatović, poslanik Demokratskog fronta.
Poslanik DF-a, Predrag Bulatović, koji je član skupštinskog Odbora za odbranu i bezbjednost smatra da su, kada je u pitanju podaci o podršci građanstva za ulazak u NATO, neophodni precizni podaci.
"Saopšteno da je podrška u procentima 42, 43, 44, 45, ili 46. To je igra bez granica. Kada je u pitanju ova važna stvar, da li će Crna Gora ući u NATO ili ne, ne bi smjelo da se kriju istraživačke kuće i da se ne saopštavanju precizni podaci", kazao je Bulatović agenciji MINA.
On smatra da bi bilo poželjno da Vlada javno angažuje više istraživačkih kuća, da budu sprovedena nezavisna istraživanja jedna od drugih i da ih javno obrazlože.
"Smatram da se o ovom pitanju mora precizno govoriti, naravno u granicama standardne greške, a da sve drugo podliježe javnoj odgovornosti", poručio je Bulatović.
On je naveo da DF ima drugačije podatke od Vlade.
"Imamo podatke da je i dalje nizak procenat podrške građana učlanjenju u NATO i zato ponavljamo da, bez obzira na sve, eventualna odluka o tome da li Crna Gora treba da bude članica ili ne, treba da se donese na referendumu i da građani odluče", rekao je Bulatović.
On je kazao da je nedopustivo da Kaluđerović nema podatke o tome koliko su koštale aktivnosti Komunikacionog tima za NATO.
"To je nedopustivo, jer je to novac građana i traži se odgovornost za taj nejasni stav. Tražimo da se izađe sa podatkom koliko se troši na te aktivnosti", naveo je Bulatović.
On smatra da priča o grantu Norveške pokazuje dvoličnost Vlade. "Prema grantu koji je dobila od Norveške ponaša se neodgovorno i vjerovatno radom nije opravdala taj novac", smatra Kaluđerović.
"Svi orkestrirano napadaju nevladinu organizaciju MANS, koja je dobila novac od Evropske unije i koja je svojski radila na unapređenju izbornog procesa, u pripremi kao i na dan izbora. Svjesno ovo govorim da se pokaže koliko je neodgorvorna Vlada i koliko se nonšalantno odnosi prema važnim pitanjima", rekao je Bulatović.
On je ocijenio da Vlada nije ispunila kriterijume za poziv za članstvo u NATO i da sada ima problem da pronađe obrazloženje i krivce za to što neće dobiti poziv.
"Evidentno je da u oblasti reformi bezbijednosti, a posebno u Agenciji za nacionalnu bezbjednost nema rezultata. Naprotiv, ona je u partijskim rukama i koristi se za političke i partijske svrhe a ne za ono što je njena namijena", rekao je Bulatović.
Kako je kazao, država koja nema demokratičnost izbora, i u kojoj Vlada zloupotrebljava državne resurse u partijske svrhe ne može se kvalifikovati za članstvo u međunarodne organizacije.
»Ne ispunjavaju evropske i kriterijume za NATO, osim ako Alijansa nema svoje interese da to previdi i da zažmuri na to«, zaključio je Bulatović.