Vlada Crne Gore je na današljoj sjednici donijela Program ekonomskih reformi za Crnu Goru za period 2022-2024. godina.
"Dokument predstavlja osnovu za dijalog zemlje sa državama članicama i institucijama EU o pitanjima makroekonomskih, fiskalnih i strukturnih reformi. Program ekonomskih reformi (PER) je ključni dokument ekonomske politike zemlje.
S jedne strane, dokument predstavlja instrument za planiranje ekonomske politike zemlje i upravljanje reformama, koje imaju za cilj održavanje makroekonomske stabilnosti, jačanje međunarodne konkurentnosti i poboljšanje uslova za inkluzivni rast. S druge strane, PER je osnovni element pristupa „fundamentalno kao prvo“ u okviru pregovora Crne Gore o pristupanju EU, posebno u oblasti ispunjavanja Kopenhaških ekonomskih kriterijuma", saopšteno je iz Vlade.
Program se sastoji iz tri ključna poglavlja: makroekonomski okvir, fiskalni okvir i poglavlje o strukturnim reformama.
“Srednjoročni program je dokument kojim se definišu prioriteti i ciljevi Vlade na koje će biti usmjerena pažnja i resursi u period 2022-2024. On predstavlja okvir za planiranje sektorskih politika, godišnjih programa rada Vlade, ali i srednjoročnih i godišnjih programa rada ministarstava. U SPRV se daju mjerljivi pokazatelji na osnovu kojih se mjeri uspješnost u dostizanju ciljeva i omogućava praćenje rezultata i učinaka u svakom trenutku. Indikatori koji se nalaze u SPRV objašnjavaju ključne promjene u pojedinim sektorima. U samom dokumentu su navedene samo najznačajnije aktivnosti koje će se realizovati samo u 2022. godini. Sve aktivnosti koje će se realizovati u 2023. i 2024. godini će biti detaljno utvrđene u godnišnjim planovima rada Vlade i godišnjim planovima rada ministarstava”, navode iz Vlade.
Kako dodaju, godišnji program rada Vlade (PRV), suštinski predstavlja godišnji akcioni plan za sprovođenje SPRV-a.
“SPRV i PRV čine jedinstveni planski dokument koji mora biti usklađen. PRV sadrži konkretnije aktivnosti koje treba da budu odobrene na nivou Vlade da bi se obezbijedilo ostvarivanje postavljenih ciljeva SPRV-a. Godišnjim programom rada Vlade definišu se strategije, programi i druga dokumenta i akta koja Vlada treba da donese/usvoji radi realizacije ciljeva postavljenih u SPRV. Pored toga, Godišnji program rada sadrži i pregled normativnih aktivnosti Vlade – zakona i podzakonskih akata koje Vlada treba da utvrdi, odnosno donese u toku godine i koji mora biti usklađen sa obavezama koje proizilaze iz strateških dokumenata i procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji”, ističu iz Vlade.
Izvor: Vlada Crne GoreSrednjoročni plan rada koncipiran je, kako su kazali, oko šest ključnih oblasti datih u Ekspozeu predsjednika Vlade prilikom izbora u decembru 2020. godine.
Vlada je usvojila Informaciju o kreditnom zaduženju privrednog društva D.O.O. „Monte put“ Podgorica kod Investiciono – razvojnog fonda A.D. Podgorica, u visini od 7.000.000 eura u cilju, kako navode, obezbjeđenja sredstava za finansiranje nabavke opreme i mehanizacije neophodne za održavanje autoputa Bar – Boljare, dionica Smokovac – Mateševo.
“Ovo zaduženje je predviđeno Finansijskim planom privrednog društva D.O.O. „Monte put“ Podgorica za 2022. godinu, na koji je Vlada dala saglasnost Zaključkom broj: 04-117/2 od 19. januara 2022. godine”, dodaju u saopštenju.
Usvojena je Informacija o pripremi Javnog oglasa za dostavljanje ponuda za dodjelu Ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju nemetalične mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena lokaliteta „Platac“, opština Kotor sa Izvještajem vršenja detaljnih geoloških istraživanja i eksploatacije zbog zaštićenog područja „Platamuni“.
“U tom kontekstu, Vlada se upoznala sa Izvještajem o mogućim uticajima eksploatacije na park prirode „Platamuni’’ koji je, na osnovu zaključka Vlade od 13. januara 2022. godine, pripremila Agencija za zaštitu životne sredine. Agencija se izjasnila da ne postoji mogućnost uticaja eksploatacije tog ležišta na površinske i podzemne vode parka prirode „Plantamuni“ jer se radi o odvojenoj mikrolokaciji, hidrološki nerazvijenoj sa suprotnim nagibom dreniranja površinskih voda u odnosu na položaj Plantamuna.
Konstatovano je da se granice ležišta, navedene u Koncesionom aktu, poklapaju sa granicama postojećeg ležišta i da su u skladu sa planskom dokumentacijom. S obzirom na zakonsku obavezu da se postupak dodjele Ugovora o koncesiji sprovede pod jednakim, transparentnim i nediskriminatornim uslovima, konstatovano je da niko ne može biti stavljen u privilegovan položaj, jer se na tender mogu prijaviti svi zainteresovani subjekti koji dostave ponudu u skladu sa tenderskom dokumentacijom. Pored toga, važeći zakonski propisi koji su usklađeni sa standardima EU, kao i odredbe Ugovora u potpunosti garantuju da zaštićeno područje „Plantamuni“ ne može biti ugroženo. Imajući sve to u vidu, Vlada je usvojila Koncesioni akt i zadužila Ministarstvo kapitalnih investicija da sprovede neophodne aktivnosti za objavljivanje Javnog oglasa i da imenuje tendersku komisiju koja će sprovesti postupak javnog nadmetanja”, pojasnili su iz Vlade.
Takođe, Vlada je, kako je saopšteno, donijela Odluku o donošenju Detaljnog urbanističkog plana „Drač – putnički terminal“ u Glavnom gradu Podgorica.
“Cilj izrade Plana je stvaranje preduslova za poboljšanje stanja u prostoru, kako javne namjene tako i ostalih, uspostavljanje kvalitetnog rješenja za mirujući saobraćaj, a naročito valorizaciju značajnih površina u svojini Glavnog grada u zahvatu, kao i tamnice „Jusovača“. DUP-om je planirano uvažavanje specifičnosti područja zahvata i kontaktnih planskih cjelina koje će predstavljati uvodne smjernice za stvaranje odgovarajuće koncepcije planskog rješenja u cilju očuvanja identiteta naselja, obezbjeđenja društvenog standarda i komunalne infrastrukture. S obzirom da su se vlasnička struktura i stepen izgrađenosti na predmetnom prostoru proteklih godina značajno promijenili, javila se potreba za izradom plana, a u cilju stvaranja preduslova za ostvarivanje novih kapaciteta, legalizaciju postojećih i valorizaciju značajnijih lokaliteta. Pored ostalog, predviđeno je uređenje trga Golootočkih žrtava i izmještanje postojećeg parkiranja u višespratnu javnu garažu uz željezničku prugu”, saopštili su iz Vlade.
Izvor: Vlada Crne GoreUsvojena je Informacija o rezultatima predsjedavanja Crne Gore Centralnoevropskoj inicijativi u periodu 1. januar – 31. decembar 2021. godine.
“U Informaciji se navodi da je Crna Gora ostvarila uspješne rezultate tokom druge godine predsjedavanja CEI. Posebno značajne aktivnosti ostvarene su na planu jačanja saradnje CEI sa UN i EU, putem organizacije zajedničkih aktivnosti i postizanja veće vidljivosti parlamentarnog, ekonomskog i lokalnog aspekta rada. Regionalna saradnja promovisana je u oblastima zaštite životne sredine, međunarodne naučne saradnje i povezivanja. Završni i najznačajniji događaj predsjedavanja, Samit predsjednika vlada bio je prilika da lideri regiona potvrde spremnost da sarađuju u duhu solidarnosti i dobrosusjedstva u cilju pružanja efikasnih odgovora na zdravstvene i ekonomskosocijalne izazove pandemije”, dodaju u saopštenju.
Vlada je, kako su naglasili, usvojila Izvještaj o realizaciji Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2021-2023, za 2021. godinu.
“Izvještaj ukazuje na ključne rezultate ostvarene tokom 2021. u okviru 33 poglavlja pravne tekovine EU, sagledane kroz dva aspekta: donošenje strateških dokumenata koji utiču na realizaciju obaveza iz pregovora s EU (strategije, programi i akcioni planovi), i donošenje pravnih akata kojima se pravna tekovina EU prenosi u domaće zakonodavstvo (zakoni i podzakonski akti). U 2021. godini, od ukupno 284 obaveze realizovano je 159, odnosno, 56 odsto. Od 76 planiranih strategijskih dokumenata realizovano je 45, odnosno 59 odsto. Takođe, od 208 zakona i podzakonskih akata realizovana su 114, odnosno 55 odsto. Od tog broja, planirano je 76 zakona (realizovano 30, odnosno 39 odsto) i 132 podzakonska akta (realizovano 84, odnosno 64 odsto). Dodatna vrijednost ovog Izvještaja je što predstavlja važnu polaznu osnovu za sagledavanje preostalih obaveza u pregovaračkom procesu, kako bi se što kvalitetnije pristupilo njihovoj realizaciji”, naveli su nakon sjednice.
Donijet je Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2022-2023.
“Program je krovni strategijski dokument procesa evropske integracije Crne Gore koji definiše obim i dinamiku reformi koje su potrebne za usklađivanje sa pravnom tekovinom Evropske unije. Istovremeno, on je instrument monitoringa reformi, kojim Vlada prati stepen usklađenosti nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, razvoj strateškog okvira EU kroz donošenje odgovarajućih strategija na nacionalnom nivou i vrši procijenu potrebe za jačanjem administrativnih kapaciteta organa državne uprave. Takođe, PPCG je značajan pomoćni instrument i za programiranje Instrumenta za pretpristupnu podršku – IPA III”, kazali su iz Vlade.
Naglašavaju da je Programom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2022-2023 planirano “ukupno 580 obaveza, od čega 103 obaveze u strateškom i 477 u dijelu zakonodavnog okvira, odnosno 348 obaveza u 2022. i 232 obaveze u 2023. godini”.
Vlada je usvojila Informaciju o izgradnji I faze luke Virpazar sa pratećim objektima, koja se implementira u okviru INTERREG IPA projekta prekogranične saradnje Albanija, Crna Gora, Italija multimodalna transportna povezanost (ALMONIT MTC).
“Glavni cilj ovog projekta je poboljšanje povezanosti između zemalja regiona kroz razvoj multimodalnog saobraćaja i uspostavljanje unutrašnjih plovnih puteva i pomorskih linija. U sklopu Projekta, odobrena finansijska sredstva u iznosu od 2.440.000,00 eura su usmjerena na pripremu projektne dokumentacije i izgradnju I Faze luke Virpazar. Na osnovu izdatih Urbanističko-tehničkih uslova, Ministarstvo kapitalnih investicija je pristupilo izradi Idejnog rješenja Graničnog prelaza Virpazar, kao i Idejnog i Glavnog projekta prve faze Luke Virpazar. Na osnovu Glavnog projekta, Ministarstvo je raspisalo tender za izvođenje radova na izgradnji luke sa pratećim objektima, 29. novembra 2021. godine. Razmatranjem primjedbi na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu došlo se do zaključka da određene stavke, konkretno one koje se odnose na zonu zaštite lokacije koja je predviđena za izgradnju luke Virpazar (u skladu sa DSL) i nulto stanje biodiverziteta, onemogućavaju realizaciju projekta u predviđenom roku. Imajući u vidu značaj projekta, Vlada je zadužila nadležne institucije da dostave izjašnjenje po spornim pitanjima i pronađu model za prevazilaženje svih zahtjeva koji osporavaju dalji tok implementacije projekta”, piše u saopštenju.
Usvojena je Informacija o statusu realizacije projekta „Implementacija centralizovanog obračuna zarada“.
“Projekat podrazumijeva jedinstveno softversko rješenje za obračun zarada svih zaposlenih u javnom sektoru, za razliku od dosadašnjeg modela po kojem Ministarstvo finansija i socijalno staranja vrši obračun za ograničen broj korisnika, dok samostalni obračun zarada vrše sektori sa najvećim brojem zaposlenih (Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore, Fond za zdravstveno osiguranje – uključujući javne zdravstvene ustanove, ustanove osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja i sl.). Nakon instalacije softverskog rješenja, sistem će centralizovati obračun zarada za sve potrošačke jedinice budžeta, što će omogućiti znatno veći stepen kontrole, smanjiti stepen mogućih grešaka i automatizovati brojne procese koji se trenutno obavljaju manuelno. Tim povodom zaduženo je više organa da sa Ministarsvom finanasija i socijalnog staranja koordiniraju proces prelaska obračuna zarada zaposlenih na jedinstven sistem obračuna zarada Ministarstva i imenuju kontakt osobe za implementaciju planiranih aktivnosti”, zaključuju iz Vlade