Ostali sportovi

CRNOGORSKI OLIMPIJSKI KOMITET I UNHCR ZAJEDNIČKIM NAPORIMA ŽELE DA POMOGNU IZBJEGLICAMA DA SE INTEGRIŠU U DRUŠTVO

Autor Milica Mrvaljević Izvor CdM

Sastanku su prisustvovali i Mensur Bajramspahić iz UNHCR-a i Maja Peković iz Crnogorskog olimpijskog komiteta.

Izvor: MONDO

U cilju bolje promocije integracije i inkluzije, Predstavnik UNHCR-a u Crnoj Gori Žan-Iv Bušardi, i predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK) Dušan Simonović, sastali su se kako bi razgovarali o zajedničkim naporima usmjerenim ka upotrebi sporta kao alata za integraciju izbjeglica i apatrida u crnogorsko društvo.

Od 2022. godine, Crna Gora pruža privremenu zaštitu Ukrajincima, čime je postala jedna od pet evropskih zemalja koje su ugostile najveći broj ukrajinskih izbjeglica po glavi stanovnika. Sa oko 100.000 osoba iz Ukrajine, Rusije i Bjelorusije koje su pronašle utočište u Crnoj Gori, ovaj priliv predstavlja 16% populacije zemlje. Pored toga, Crna Gora je dom i značajnom broju izbjeglica iz bivše Jugoslavije, tražiocima azila i apatridima, piše CdM.

Prepoznajući transformacionu moć sporta u održavanju društvene kohezije i pružanju platforme za osnaživanje, sastanak između UNHCR-a i COK-a imao je za cilj da definiše zajedničke aktivnosti usmjerene ka integraciji izbjeglica i lica bez državljanstva putem sportskih inicijativa.

Razgovor je bio usmjeren na zajedničke akcije povodom Svjetskog dana izbjeglica 20. juna i Olimpijskog dana 23. juna. Usklađujući ove važne datume, UNHCR i COK imaju za cilj da podignu svijest o patnjama izbjeglica dok istovremeno slave univerzalne vrijednosti solidarnosti, otpornosti i odlučnosti koje oličava olimpijski pokret, piše CdM.

Sastanku su prisustvovali i Mensur Bajramspahić iz UNHCR-a i Maja Peković iz Crnogorskog olimpijskog komiteta.

Govoreći o sastanku, Bušardi je istakao važnost iskorišćavanja univerzalne moći sporta kako bi se prevazišle prepreke i podstakao osjećaj pripadnosti među izbjeglicama i licima bez državljanstva. Ponovio je predanost UNHCR-a bliskoj saradnji sa COK-om kako bi se stvorile inkluzivne sportske prilike koje promovišu društvenu integraciju i blagostanje.

Dušan Simonović je ponovio ove stavove, ističući ulogu olimpijskog pokreta u promociji mira, solidarnosti i poštovanja ljudskog dostojanstva. Izrazio je spremnost COK-a da podrži inicijative koje iskorištavaju potencijal sporta kako bi olakšale integraciju i osnaživanje izbjeglica i lica bez državljanstva u Crnoj Gori.

Možda ce vas zanimati