NEZAPAMĆENO! ŠVEDSKA ŠAMPION EVROPE U POSLEDNJOJ SEKUNDI! Kraj DOMINACIJE Španije - ništa od TREĆEG zlata u nizu!

Evropsko zlato u Budimpešti osvojila je Švedska!

Titula i rekord u poslednjoj sekundi! Nije moglo dramatičnije od ovoga - Švedska je osvojila peto evropsko zlato!

U finalu su u Budimpešti savladali Španiju - 27:26 (12:13). Gol za titulu prvaka Evrope dao je Ekberg.

U poslednjim sekundama utakmice je Kanjelas napravio faul, sudije su pokazale na sedam metara. Ekberg je preuzeo odgovornost i poslao loptu u mrežu za veliko slavlje.

Ovo je ujedno bio i revanš Šveđana za finale iz 2018. godine kada su u Hrvatskoj Španci odneli pobjedu (29:23). Izgleda da su naučili lekcije iz svega toga.

U prvom dijelu je Švedska bila bolja u većem dijelu poluvremena, ali je u završnici Španija preko Abelja pronašla način da preokrene i da na pauzu ode sa vođstvom (12:13).

Drugo poluvrijeme proteklo je u pravoj drami. Timovi su se konstantno smenjivali u vođstvu, niko nije uspio da se "odlijepi". Izgledalo je da su Skandinavci u tome uspjeli kada su na pet minuta pre kraja došli do "+2" (26:24). Međutim, Figeras i Kanjelas su donijeli izjednačenje i novu dramu (26:26).

A, onda je u završnici Kanjelas napravio faul koji je na kraju skupo koštao "crvenu furiju", Ekberg je bio precizan i pogodio je sa sedam metara.

Najefikasniji kod pobednika bili su Ekberg i Bergendal sa po pet golova. Na drugoj strani su Abeljo i Figeras dali po šest pogodaka.

TOK MEČA:

60' - KRAJ! Kakva završnica. Faul Kaneljaa u poslednjoj sekundi. Sudije su pokazale na sedmerac, a Ekberg je pogodio!

58' - POVRATAK! Figeras je počeo, Kanjelas nastavio, na dva minuta pre kraja je opet neriješeno - 26:26.

55' - PALIČKA! Kakva odbrana Paličke. Šveđani su pred titulom - 26:24.

50' - Još samo 10 minuta. Drama traje, neriješeno je - 23:23.

42' - NERIJEŠENO JE! Posle 42 minuta igre je nerešeno. Prava drama u finalu...

32' - Meč je nastavljen, Španci su uvećali prednost - 13:15.

30' - POLUVRIJEME! Posle prvih 30 minuta je Španija u vođstvu. Abeljo je u poseldnjim sekundama prvog dijeal donio vođstvo Špancima na pauzi - 12:13.

20' - Darj je isključen, ali Španci nisu iskoristili brojčanu prednost toko mta dva minuta. A, čim se vratio igrač, iznudili su sedmerac koji je Ekberg pretvorio u gol - 10:8.

15' - Na polovini prvog poluvremena Švedska vodi - 7:6.

9' - Švedska je bolja na startu. Igraju bolje za sada i imaju  prednost - 4:3.Promašili su i sedmerac, tako da je prednost mogla da bude veća, Vane je pogodio stativu.

2' - MEČ JE POČEO! Utakmica je krenula. Šveđani su dali prvi gol.