Šampionka Rolan Garosa, Ešli Barti, osvajanjem turnira u Birmingemu se popela na sam vrh WTA liste.
Nedavni trijumf Ešli Barti na Rolan Garosu predstavljao je veliko iznenađenje, pogotovo za one koji "rekreativno" prate ženski tenis i teško da znaju ko je u datom trenutku najbolja teniserka sveta, ko sve spada u prvi, a ko u drugi red izazivačica.
Nije ni čudo što je tako, jer od odlaska Serena Vilijams "na porodiljsko", početkom 2017, desilo se čak 10 promena na čelu WTA liste.
Od toga je pet teniserki prvi put u karijeri došlo do "No.1" statusa: Karolina Pliškova, Garbinje Muguruza, Simona Halep, zimus Naomi Osaka, posle osvajanja Australijan opena, i od danas, zvanično, Ešli Barti!
Omalena, ali snažna devojka iz Ipsviča u Australiji, do cilja je stigla sa navršene 23 godine, što je znatno kasnije u odnosu na legende "belog sporta" poput Štefi Graf, Monike Seleš, sestara Vilijams, Marije Šarapove... ali i ranije u odnosu na sve ostale teniske vladarke poslednjih godina, osim Osake.
Angelik Kerber postala je prva na svetu u 29. godini, Pliškova sa punih 25, Muguruza sa 24, Halep sa 26.
Posebno impresivno u slučaju Ešli Barti je to što pre tri godine uopšte nije bila rangirana na WTA listi, kada je došla u Veliku Britaniju, da igra kvalifikacije za ITF turnir u Istbornu, nagradnog fonda 50.000 funti.
Prve veće uspehe ostvarila je u dublu, sa samo 17 godina. Sa znatno starijom i iskusnijom zemljakinjom Kejsi Delakvom igrala je tokom 2013. finala na Australijan openu, Vimbldonu i US openu, ali nisu uspele da osvoje nijedan trofej.
U singlu je na grend slem turnirima debitovala 2012. u Melburnu, tri meseca pre 16. rođendana. Zaključno sa US openom 2014, bila je redovna učesnica, ali najveći domet joj je bilo drugo kolo. Onda je šokirala celu svoju naciju...
Majkl Džordan povukao se iz NBA lige sa 30 godina i tri šampionska prstena zaredom, a Ešli Barti sa teniske scene kada je tek nagovestila svoj potencijal. U tom trenutku bila je 40. teniserka sveta u dublu i oko 200. mesta u singlu.
"Previše toga mi se dogodilo prebrzo. Mnogo sam putovala od malih nogu, a želela sam malo da živim životom obične tinejdžerke i da doživim neka iskustva normalna za sve", objasnila je jednom prilikom.
Tokom 2015. bavila se kriketom, koji je za nju predstavljao osveženje, kao kolektivni sport. Treneri su bili oduševljeni činjenicom da brzo "upija" znanje i prilagođava se. Imala je uspeha na lokalnom nivou, zatim je nastupala za Brizbejn Hit u državnom prvenstvu, nakon čijeg je završetka, u januaru 2016, rešila da se vrati tenisu!
Počela je saradnju sa trenerom Krejgom Tizerom i sa njim u impresivnom roku stigla do prvog mesta, kao ukupno 27. teniserka u "Open eri" i druga Australijanka, nakon što je Ivon Gulagong 1976. samo dve nedelje provela na čelnoj poziciji WTA liste.
Status najbolje na svetu "overila" je pobedom od 6:3, 7:5 nad Julijom Gerges, u finalu Birmingema.
"Osećala sam se slično kao na Rolan Garosu - nisam znala šta da uradim", osvrnula se na trenutak posle iskorišćene meč lopte.
"Pogledala sam ka članovima mog tima i videla uzbuđenje na njihovim licima. Bilo je sjajno što su tu bili i moji roditelji, kao i trener iz detinjstva, koji je stigao nekoliko dana ranije. To je bio momenat kakav nam se više neće ponoviti. Nikada neću zaboraviti taj dan, a zaista je lepo što sam mogla da ga podelim sa ljudima koji su ostvarili veliki uticaj na moj život", izjavila je Barti za sajt WTA.
Njen najveći rezultat do Rolan Garosa bila je titula u Majamiju ove godine, a na grend slem turnirima četvrtfinale Australijan opena, dva meseca ranije. Ranije je osvojila još tri turnira - Kuala Lumpur 2017, Notingem i Žuhai 2018. godine.
BROJ NEDELJA NA ČELU WTA LISTE
1. Štefi Graf (Nemačka) 377
2. Martina Navratilova (SAD) 332
3. Serena Vilijams (SAD) 319
4. Kris Evert (SAD) 260
5. Martina Hingis (Švajcarska) 209
6. Monika Seleš (Jugoslavija/SAD) 178
7. Žistin Enan (Belgija) 117
8. Lindzi Devenport (SAD) 98
9. Karoline Voznijacki (Danska) 71
10. Simona Halep (Rumunija) 64