Sve je manji broj rekorda koje Đoković ne drži, kada je ATP tur u pitanju i naročito Masters turniri, a ovaj se retko pominje - iako mnogo toga govori.
ATP Masters serija 1000 u ovom obliku postoji od sezone 2009, kada je započeta i apsolutna dominacija Novaka Đokovića, koja je poprimila ozbiljne obrise 2011. i 2013, a prošle sezone prerasla u strahovladu.
Dok se tek očekuje Noletov "udar" na gren slem rekorde, gde i dalje ima mnogo toga da ostvari kako bi prestigao najveće rivale, Rafaela Nadala i Rodžera Federera, već sada možemo da konstatujemo da na Masters nivou nije postojao dominantniji teniser u istoriji.
A, to se naročito odnosi na one na betonskoj podlozi.
I tu se dva Mastersa izdvajaju od drugih, turniri koji sredinom marta i početkom aprila otvaraju sezonu, koja se posle devet izdanja završava gala ATP šampionatom u Londonu. Radi se o Indijan Velsu i Majamiju, koji su 90-ih "uglavljeni" jedan posle drugog, a u međuvremenu postali su, po broju učesnika i nagradnom fondu, nešto najbolje posle četiri gren slema.
U ovom trenutku Đoković nije zvanični šampion samo na tri od deset Masters turnira računajući i završni turnir sezone u Londonu na kojem je trijumfovao četiri puta uzastopno. Marej je osvajač Toronta/Montreala i Madrida, koji Đoković nije igrao prethodne dve sezone, a Federer samo Sininatija. Ostalo - zauzeto!
U Kalifornijskoj pustinji i močvarama Floride nastupa 96 igrača u singlu, dok je broj učesnika u glavnom žrebu ostalih Mastersa 56, osim Pariza gde učestvuje 48 igrača. Takmičenja u "Indijan Vels tenis gardenu" i "Tenis centru u Krendon parku" traju tek nešto kraće od dve nedelje, kao što smo rekli "naležu" jedan na drugog kalendarski i otuda su Amerikanci i uveli termin "double", nešto poput "duple krune", koji se odnosi na tenisere šampione na oba Mastersa u jednoj sezoni.
Koliko je to teško ostvariti govori probrana lista velikana, koji su uspeli da osvoje (kako organizatori i Indijan Velsa i Majamija vole da istaknu) oba "peta gren slema" u jednoj sezoni. Džim Kurijer uradio je to 1991, Majkl Čeng 1992, Pit Sampras 1994, Marselo Rios 1999, Andrea Agasi 2001. i Rodžer Federer, prvi kojem je uspelo da to ponovi, 2005. i 2006. godine.
Lako ćete prepoznati poduži spisak ATP šampiona kojima ovo nikad nije pošlo za rukom...
Niko u istoriji tenisa ne da nije imao bolji procenat pobeda i poraza na betonu, u čemu je Đoković već neko vreme bio neprikosnoven, već je ta dominacija prerasla i u neverovatan podatak da niko nikada nije imao bolji procenat pobeda i poraza UKUPNO! Takmičenje u Ki Biskejnu Beograđanin dočekuje sa 708 pobeda i 147 poraza, što iznosi 82,8% uspešnosti. Pročitajte ko je sve iza njega.
Potom se pojavio – Đoković.
Najbolji teniser sveta i od prošlog vikenda rekorder po broju Masters titula, uz Rafaela Nadala (27), počeće krajem ove nedelje pohod na ČETVRTU "duplu krunu" na dva prestižna turnira, nakon što je "vezivao" titule 2011, 2014. i 2015. godine.
Ovaj kuriozitet ne govori samo o tome koliko je Novak dominantan na tvrdoj podlozi, već koliko je fizički i psihički superioran, jer je u stanju da posle šest pobeda u nizu na krajnjem jugo-zapadu SAD sedne u avion i veže još šest na krajnjem jugo-istoku zemlje.
Zapravo, Đoković nije doživeo poraz na ova dva turnira od sezone 2013, kada je Indijan Vels osvojio Rafael Nadal pobedom nad Huanom Martinom Del Potrom, a Majami uzeo Endi Marej trijumfom nad Davidom Fererom!
Đoković je neprijatnom pobedom nad Milošem Raonićem u nedelju uveče peti put osvojio Indijan Vels (2009, 2011, 2014, 2015, 2016), a Majami je već osvajao pet puta i napašće šesti trijumf (2007, 2011, 2012, 2014, 2015).
Od oktobra 2013. godine, Đoković je osvojio 13 od 21 Mastersa, a u istom periodu Federer je uspeo da osvoji tri, Marej dva, a Nadal, Sten Vavrinka i Žo-Vilfred Conga po jedan. Svi zajedno osam, naspram Srbinovih 13 "and counting" što bi rekli Amerikanci...
Teniska federacija SAD radila je mnogo na unificiranju turnira, podloga, u saradnji sa komšijama iz Kanade ustanovljena je i "Američka turneja" pred US Open, na kojoj se najbolji posebno nagrađuju i mogući su bogati novčani bonusi u Njujorku ukoliko uzmete poslednji grem slem u sezoni, a da ste pre toga skupili najviše poena na turneji.
Tako su izjednačeni nagradni fondovi Indijan Velsa i Majamija (7.107.445 dolara ove sezone), identičan je i raspored nagrada: 1.028.300 za titulu, 501.815 za finale, 251.500 za polufinale, itd, dok su bodovi jedinstveni na svim Masters turnirima (1.000, 600, 360, 180, 90, 45, 25, 10).
Izdašni nagradni fondovi nisu slučajnost i samo posedica jake tradicije i velikog broja sponzora koje Amerikanci drže uz teniska takmičenja, već i činjenice da i Kalifornijska pustinja i Ki Biskejn imaju stadione ogromnih kapaciteta koji su odlično popunjeni – 16.100 i 13.300 navijača.
Sve ovo samo podiže rejting Indijan Velsa i Majamija, kao i motive učesnika, ali evo već treću sezonu zaredom – ako ne bude velikih iznenađenja – gledaćemo kako jedan jedini teniser podiže pehare.
Novak Đoković.
Srećno!